AKTUALNOŚCI

30-09-2019 Adrian i Rafał z medalami Mistrzostw Województwa

Oficjalna inauguracja sportowego roku szkolnego odbyła się 25 września na stadionie CWKS "Resovia" w Rzeszowie podczas finału wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Indywidualnej Lekkiej Atletyce. W imprezie udział wzięli m.in. Podkarpacki Kurator Oświaty, a zarazem Prezes Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku w Rzeszowie p. Małgorzata Rauch; Kierownik Oddziału Sportu Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego p. Barbara Dudek; Prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki w Rzeszowie p. Janusz Mazur; Wiceprezes Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie p. Jerzy Janusz. Poczet flagowy wprowadzili finaliści ostatnich Mistrzostw Polski Młodzików w lekkiej atletyce: Agata Puzio, Błażej Pilawa i Mateusz Kochmański. Zapalenie znicza Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej dokonał Krzysztof Gołąbek - brązowy medalista Mistrzostw Polski Młodzików w chodzie na 5 km, apel olimpijski odczytał Oliwier Wdowik - aktualny Mistrz Polski Juniorów na 100 m i 200 m, złoty medalista Mistrzostw Europy, rekordzista Polski; natomiast ślubowanie w imieniu zawodniczek złożyła Anna Kicińska - srebrna medalistka MPMŁ. W części sportowej Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej (młodzież z rocznika 2005-2006) udział wzięło ponad 700 zawodników z 25 powiatów województwa podkarpackiego. Startowano w takich konkurencjach jak: biegi na dystansie: 100 m, 300 m, 600 m, 1000 m, 80 m ppł, 110 m ppł, skok w dal, skok wzwyż, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut oszczepem oraz szkolna sztafeta 4x100 m. Reprezentanci Szkoły Podstawowej w Orłach już od kilku lat bardzo udanie prezentują się na tle mocnych konkurentów. W tym roku wielkim sukcesem okazał się występ Adrian Pempusia i Rafała Klingera, którzy w biegu na 1000 m. zdobyli kolejno srebrny i brązowy medal. To jeden z bardzo nielicznych przypadków, kiedy w jednej konkurencji miejsce na podium zajmuje dwóch uczniów z tej samej szkoły. Dla Szkoły Podstawowej jest to niewątpliwie wyczyn historyczny, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Gratulacje!

Wyniki rywalizacji sportowej tegorocznych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w indywidualnej lekkiej atletyce dostępne są na stronie internetowej Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego.

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

29-09-2019 Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Samorząd Szkolny to ważna organizacja działająca na terenie szkoły. Obejmuje ona całą społeczność uczniowską, powołana jest przez uczniów i dla uczniów. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego reprezentują swoich kolegów i koleżanki, co daje uczniom realną możliwość uczestniczenia w życiu szkoły i wpływ na jej funkcjonowanie. Samorząd corocznie wybierany jest w powszechnych wyborach, w których prawo do głosowania mają wszyscy uczniowie. W naszej szkole wybory miały miejsce 23 września i poprzedzone były kampanią wyborczą. Kandydaci sporządzili plakaty i ulotki wyborcze, by z ich hasłami mogli zapoznać się wszyscy uczniowie. Głosujący z zaangażowaniem czytali programy kandydatów i oddawali głosy na swoich faworytów. Po przeliczeniu wszystkich głosów wyłoniono skład tegorocznego Samorządu Szkolnego, a oficjalne wyniki wyborów zostały podane przez Panią Dyrektor na apelu. Jest nam niezmiernie miło przedstawić skład nowego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Orłach: Przewodnicząca Samorządu Szkolnego: Julia Żołnierz; Zastępcy: Gabriela Woźniak i Dominika Czajkowska; Sekretarz: Patrycja Drabicka. Gratulujemy serdecznie!!! Wszystkim kandydatom dziękujemy za zaangażowanie, a zwycięzcom życzymy wielu ciekawych pomysłów i dużo pozytywnej energii do działania.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

26-09-2019 Ogólnopolska akcja "Przerwany marsz"

Przerwany Marsz to ogólnopolska akcja, w której wzięła udział nasza szkoła. Polskie Dzieci Wojny to nasze Babcie i nasi Dziadkowie, osoby urodzone przed zakończeniem II wojny światowej (8.05.1945 r.) - ostatni świadkowie tamtych tragicznych dni. Przekroczenie progów szkół/klas przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończy ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo, przysparzając dni pełnych cierpień i smutku. Wchodząc do szkół/klas razem z młodym pokoleniem pokażą i udowodnią, że ich poświęcenie, ich dramatyczny i trudny los nie poszedł na marne. Dzięki temu, że oni wytrwali, dzisiaj młode pokolenie może spokojnie rozpocząć edukację pod okiem swoich nauczycieli, wychowawców i opiekunów. Środowiska młodzieżowe z różnych organizacji i stowarzyszeń w Polsce oraz za granicami naszego kraju zapraszają Polskie Dzieci Wojny do kontynuacji Przerwanego Marszu 1-go września 1939 r. Naszym gościem był człowiek legenda - pan Izydor Miara pradziadek naszych uczniów. Projekt „Przerwany marsz” jest próbą stosownego podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za to, co zrobili dla Polski, mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich dzieciństwo z pewnością skruszył przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach i sprawiedliwości dziejowej. Tak klamrą po osiemdziesięciu latach od tamtych dni spróbujemy symbolicznie zamknąć Ich Przerwany Marsz. To spotkanie z Polskimi Dziećmi Wojny, z natury swojej będzie nas ostrzegać przed lekkomyślnością w "sianu burz" i stanie się wspólnotowym zawołaniem o Pokój.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

25-09-2019 Narodowe Czytanie 2019

Nasza szkoła  po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję, organizowaną przez prezydenta RP. Przedsięwzięcie popularyzuje czytelnictwo i udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc. Prezydent Andrzej Duda z małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do kancelarii Prezydenta ośmiu lektur na ósme Narodowe Czytanie. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Napisał w specjalnym liście Prezydent Andrzej Duda. Uczniowie naszej szkoły przygotowując się do Narodowego Czytania 2019, zostali zapoznani z informacjami i ciekawostkami dotyczącymi Bolesława Prusa i utworu "Katarynka". Oglądali archiwalne zdjęcia i rysunki. Obliczali ile lat ma ta nowela oraz kiedy i gdzie była po raz pierwszy publikowana. Słuchając fragmentów czytanego utworu literackiego, dzieci wykazały się dużym zainteresowaniem, skupieniem, wrażliwością i umiejętnym zadawaniem pytań dotyczących treści utworu i nieznanych słów z dawnej polszczyzny. Uczniom bardzo podobała się ta lektura, a nawet niektórzy próbowali wymyślić ciąg dalszy utworu. Dla dzieci dużym zaskoczeniem była, ponadczasowa wartość moralna płynąca z kart wysłuchanej książki.

 

05-09-2019 Do zobaczenia wakacje... Wracamy do szkoły!

Był taki wrzesień 1939 roku…. kiedy zamiast szkolnego dzwonka tysiące uczniów, nauczycieli usłyszało odgłosy bombardowań i huk dział.... 1 września 1939 roku wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego, rozpoczęła się II wojna światowa, która na prawie 6 lat ogarnęła najpierw Europę, później niemal cały świat - był to najstraszliwszy kataklizm w dziejach XX wieku. Chociaż minęło 80 lat, nie wygasła pamięć o dramatycznych wydarzeniach tamtych czasów. Po mszy św. odprawionej na rozpoczęcie nowego roku szkolnego - 2 września - uczniowie wraz z dyrekcją, nauczycielami i rodzicami minutą ciszy uczcili pamięć tych wszystkich, których śmierć, przelana krew i poniesione trudy spowodowały, że dziś jesteśmy wolni. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego.  Następnie głos zabrała Pani Dyrektor mgr Renata Iwanów, która powitała zgromadzonych gości, członków rady pedagogicznej i pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów - zgromadzonych na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do najmłodszych. Po zakończeniu uroczystości uczniowie i wychowawcy rozeszli się do klas na pierwsze spotkanie po wakacjach. Wszystkim uczniom życzymy wielu sukcesów w nowym roku, odkrywania pasji i rozwijania tych posiadanych, rodzicom zadowolenia, optymizmu, nauczycielom osiągnięć w pracy dydaktyczno - wychowawczej.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

10-07-2019 Rok szkolny 2018/2019 dobiegł końca

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019  w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęło się od Mszy św. o godz. 8:00 odprawionej przez ks. proboszcza Jerzego Gwizdaka. Następnie udaliśmy się do szkoły na ciąg dalszy uroczystości. Po powitaniu wszystkich przez panią wicedyrektor Renatę Pelc,  nastąpiło wręczenie nagród dla uczniów wyróżniających się w nauce, sporcie i innych dziedzinach. Wyjątkowy moment to podziękowania dla rodziców, którzy wielokrotnie angażowali się w sprawy szkoły, chętnie służyli  radą i pomocą. Drugim ważnym wydarzeniem tego dnia była wzruszająca ceremonia przekazania sztandaru. Uroczystość została zakończona przemówieniem pani wicedyrektor, która podziękowała uczniom, rodzicom oraz nauczycielom na całoroczną pracę oraz życzyła miłego i bezpiecznego wypoczynku. Ostatni punkt porannej uroczystości to spotkanie z wychowawcami w klasach, gdzie nastąpiło wręczenie świadectw i pożegnanie. Z okazji zakończenia roku szkolnego i rozpoczęcia wakacji składamy wszystkim Szanownym Rodzicom serdeczne podziękowania za całoroczną współpracę. Życzymy również dobrego zdrowia i niczym niezmąconej radości, bezpiecznych podróży, słonecznej pogody i niezapomnianych wrażeń przeżytych podczas wszystkich niezwykłych wakacyjnych przygód. Drodzy Uczniowie kolejny rok szkolny dobiegł końca - zasłużyliście na odpoczynek. Czekają na Was góry, lasy, rzeki, morza… Baczcie, by nie uronić ani jednej chwili z czasu przeznaczonego na zabawę, zawiązywania nowych przyjaźni i znajomości. Bądźcie otwarci na poznawanie historii, kultury miejsc, do których zawiedzie Was szlak wakacyjnego wypoczynku. Do zobaczenia we wrześniu.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

10-07-2019 Idol - Szansa dla Niewidomych

W tym roku nasza szkoła została nominowana do konkursu wojewódzkiego IDOL - SZANSA DLA NIEWIDOMYCH osób, firm i instytucji, które w najznakomitszy sposób zasłużyły się w rehabilitacji niewidomych i słabowidzących oraz w walce z emancypacją tego środowiska. Otrzymany tytuł adresowany jest do tych, którzy w swoim życiu kierują się dobrem drugiego człowieka, a ich działania dedykowane są środowisku niewidomych. Spośród różnych kategorii nasza szkoła otrzymała II miejsce jako Placówka Oświatowa, czyli podmiot zajmujący się edukacją, dla której nauczanie niewidomych i słabowidzących jest ważnym elementem procesu kształcenia. Placówka, która otwiera się na potrzeby uczniów z dysfunkcjami wzroku. Maja Cwynar uczennica klasy Va otrzymała I miejsce jako IDOL ŚRODOWISKA. Dziewczynka niewidoma, która zadziwia pomysłowością, sukcesami i w wielkim stopniu wpływa na poprawę sytuacji Środowiska. Nieustannie udowadnia, że niepełnosprawność nie musi przekreślać radości z dzieciństwa. Swoją postawą inspiruje innych rodziców i dzieci w stawianiu czoła barierom. Bardzo piękne słowa podczas konferencji o niepełnosprawności Mai wypowiedziała mama na ich wspólnym blogu MAJA i Jej Świat Pod Palcami "Maja była jedynym przedstawicielem świata dziecięcego, świata który może niesamowicie smakować, ciekawić, wzruszyć i cieszyć… i pomimo, iż POD PALCAMI jest szczęśliwy, pokazałyśmy, że czasy się zmieniają, że dziecko niewidome może kontynuować naukę w szkole masowej, że może być wśród bliskich - w domu, a niekoniecznie w specjalnym ośrodku dla niewidomych".

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

06-07-2019 Konkursy świetlicowe

17 czerwca w Sali Balowej Łańcuckiego Zamku odbyło się uroczyste wręczenie nagród finalistom XX Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży "Zamki, pałace, dwory", którego celem było upowszechnienie wiedzy o zabytkach województwa podkarpackiego, a także inspirowanie, rozwijanie kreatywności i wyobraźni plastycznej dzieci. Młodzi artyści wykonali 322 prace plastyczne, wśród których jury wyłoniono 12 laureatów oraz przyznano 29 wyróżnień. Naszą szkołę reprezentował uczeń z oddziału przedszkolnego Marcel Lech, który otrzymał za swoją pracę wyróżnienie. Nagrodzone prace są prezentowane w Podkarpackim Centrum Dziedzictwa MANEŻ. Kolejny sukces w  międzyświetlicowym konkursie literacko - plastycznym zorganizowanym przez SP nr 14  w Przemyślu pod hasłem: "W krainie baśni i bajek braci Grimm i Hansa Christiana Andersena". Naszą świetlicę reprezentowali: Emilia Trojnar i Krystian Zubrzycki z kl. III oraz Julia Baran z kl. I, którzy wykonali wspaniałe baśniowe ilustracje. Wszyscy otrzymali wyróżnienia.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

06-07-2019 Potęga żywiołów Ziemi

"Mieszkamy na planecie żywiołów. Staramy się je poznać, zrozumieć, nawet okiełznać i wykorzystać ich moc. Z pewnym wyprzedzeniem i w miarę precyzyjnie potrafimy już dziś przewidzieć wylewy rzek, uderzenia huraganów, a nawet upadek meteorytu, ale kataklizmy natury geologicznej często pozostają dla nas tajemnicą niemal do ostatnich sekund przed ich nadejściem. Wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi, fale tsunami to fascynujące i jednocześnie przerażające spektakle przyrody, uwalniające w ułamkach sekund niszczycielską energię, która przypomina nam o potędze żywiołów i bezradności człowieka wobec sił natury...” Tymi słowami zaczynał się regulamin ogólnopolskiego konkursu geologicznego, w którym uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem wzięli udział. Konkurs był bardzo trudny tematycznie gdyż cele konkursu to upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o naszym dziedzictwie naturalnym, konieczności i możliwościach jego ochrony. Konkurs ukierunkowany był na zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska, a w szczególności na uświadomienie osobistej odpowiedzialności każdego człowieka za jego stan. Przewodnie hasło konkursu: "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro" ukazuje główny cel, czyli spojrzenie na przyszłość naszej planety poprzez pryzmat procesów, które kształtowały jej środowisko w przeszłości oraz poprzez obecną działalność człowieka. Fantazja plastyczna oraz zdolności naszych uczniów nie znają granic, dzięki czemu mogliśmy się poszczycić wieloma wspaniałymi pracami. Konkurs podzielony był na dwa etapy wojewódzki i ogólnopolski. Nasze województwo podkarpackie został połączone z województwem małopolskim przez co konkurencja bardzo wzrosła, ale i to nie stanęło na przeszkodzie naszym przedstawicielom gdyż - w tym miejscu  jest mi niezmiernie miło ogłosić - aż trójka naszych uczniów została doceniona przez zebrane w Krakowie jury. I tak oto nasza szkoła jest bogatsza o dwie laureatki wyróżnień: Magdalena Śpiewak z klasy IVA - wyróżnienie oraz Blanka Nowotarska klasa VB - wyróżnienie dziekana Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Niemniej jednak to nie koniec nagród, jak wspomniałam powyżej mamy trzech laureatów - tym trzecim jest Bartłomiej Niebylski z klasy VIA nagrodzony II miejscem w półfinale. Wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza laureatom gratulujemy! Życząc wspinania się coraz to wyżej na szczeblach artystycznej drabiny.

 

04-07-2019 Niezapomniana wyprawa do stolicy

W dniach 26-28 maja uczniowie klas 8 i 3 gimnazjum wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę szkolną do Warszawy. Podróż należało rozpocząć wcześnie, dlatego wszyscy zwarci i gotowi wyruszyliśmy do stolicy ok. godziny 3:30. Jadąc autokarem, odsypialiśmy zaległe godziny snu, śpiewaliśmy i rozmawialiśmy. Droga minęła szybko, więc wszyscy pełni energii udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Wielu z nas bardzo wzruszyła tragiczna przeszłość Warszawy, którą zapamiętamy na długo. Następnym punktem był Pałac Wilanowski. To miejsce wywarło na nas ogromne wrażenie, poczuliśmy klimat dawnych lat, szczególnie podczas wkładania szlacheckich strojów, które do tej pory znaliśmy tylko z ilustracji w podręczniku. Zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć i wyruszyliśmy do hostelu. Później czekała nas zabawa, muzyka i tańce do późnych godzin. Drugi dzień zaczęliśmy od wizyty w niezwykle atrakcyjnym miejscu, jakim jest Centrum Nauki Kopernik. Rozwiązywaliśmy testy, quizy, testowaliśmy nowe urządzenia, byliśmy świadkami ciekawych doświadczeń i oglądaliśmy sztukę, w wykonaniu robotów! Następnie mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy na zakupach w Złotych Tarasach. Kolejnym punktem było zwiedzenie jednego z wielu współczesnych symboli Warszawy, czyli PGE Narodowego. Pan przewodnik oprowadził nas w różne ciekawe miejsca stadionu. Mogliśmy zajrzeć do szatni i łazienek zawodników, mogliśmy też usiąść na ławkach rezerwowych i wejść na sam szczyt stadionu, gdzie widzieliśmy wszystko z góry. Następnie udaliśmy się do hostelu, gdzie zjedliśmy pyszny posiłek i mieliśmy czas dla siebie. Ostatni dzień rozpoczęliśmy od śniadania, które dostarczyło nam energii do zwiedzania miasta. Przewodnik zabrał nas w piękne zakątki stolicy: Krakowskie Przedmieście, Warszawskie Łazienki, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza i Stare Miasto. Mimo zmęczenia udaliśmy się na ostatni już punkt naszej wycieczki, czyli film w kinie 6D. Było to dla nas ciekawe przeżycie, efekty specjalne mogliśmy odczuwać na własnej skórze, a poruszające się fotele dodawały adrenaliny. Niestety przyszedł czas, kiedy musieliśmy zakończyć naszą wycieczkę. Spakowani udaliśmy się do autokaru i powoli wracaliśmy do domów. Była to nasza ostatnia wycieczka w takim gronie. Jako jedna z uczestniczek jestem w stanie powiedzieć, że była to najlepsza wycieczka! Absolwentka gimnazjum, Marcjanna Nalepa.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

03-07-2019 Wycieczka klas IV-V

Pod koniec maja uczniowie z klasy IVA i VA uczestniczyli w wycieczce do Łańcuta i Rzeszowa. Pierwszym punktem było zwiedzanie z przewodnikiem Zamku w Łańcucie, dawnej rezydencji magnackiej. Zamek słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Dzisiaj możemy w Łańcucie zobaczyć bogate i różnorodne kolekcje malarstwa i grafiki, mebli, instrumentów muzycznych, sreber, porcelany, szkła, tkanin i wspaniały księgozbiór. Następnie pojechaliśmy do Rzeszowa do parku trampolin "FlyPark". Kapitalne połączenie sportu i ogromnej porcji pozytywnej energii. Po trampolinach udaliśmy się na seans do kina 6D. Kino zapewnia niezapomniane przeżycia dzięki efektom specjalnym występującym podczas seansów: woda, wiatr, ruchome fotele, dym, śnieg, bańki mydlane, efekty świetlne, itp. Wycieczkę zakończyliśmy na słodko wizytą na lodach. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i uśmiechnięci.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

02-07-2019 Dzień Dziecka w naszej szkole

Wracamy jeszcze do niedawno świętowanego Dnia Dziecka. Festyn z tej okazji odbył się początkiem czerwca, ale warto o nim wspomnieć, choćby ze względu na wielkie zaangażowanie naszych rodziców! Oczywiście w trakcie imprezy nie brakowało przeróżnych  atrakcji. Były dmuchańce, wyścigi, konkursy sportowe, spotkania ze strażakami i lanie wody… Ważnym punktem była szkolna dyskoteka dla klas starszych. Były też kiełbaski z grilla, wata cukrowa i lody, które w ten upalny dzień sprawiły chyba największą frajdę naszym "orzełkom". Kochane dzieci… Jeszcze raz! Życzymy Wam dużo zdrowia i uśmiechu, bo gdy śmieje się dziecko - śmieje się cały świat!

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

01-07-2019 Dzień Dziecka z TPD

Drugiego czerwca nasza szkoła kolejny raz miała zaszczyt gościć na Dniu Dziecka organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Przemyślu. Braliśmy czynny udział w tym wydarzeniu, prezentując społeczności miasta spektakl przygotowany na IV Regionalny Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie RePeTONI. Nasi artyści dumnie i pięknie prezentowali się na deskach sceny miejskiej a spektakl spotkał się z bardzo entuzjastycznym odbiorem. Gratulujemy artystom odwagi i talentu. To był wspaniały czas, wypełniony śmiechem i serdecznością. Nasi uczniowie jak zawsze dali z siebie wszystko, w końcu to orły z Orłów!

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

27-06-2019 Wycieczka w Bieszczady

W dniach 12-13 czerwca 2019 r. młodzież klas VI-VII wybrała się na 2-dniową wycieczkę w Bieszczady. Korzystając z pięknej pogody, uczniowie zwiedzili najbardziej atrakcyjne zakątki tego urokliwego regionu Polski. W pierwszy dzień 66 osobowa grupa młodych turystów z opiekunami ruszyła na szlak, by zdobyć Tarnicę (1346m n.p.m.) - najwyższy szczyt Bieszczad stanowiący Koronę Gór Polski. Podczas wyjątkowo słonecznej pogody pejzaż bieszczadzkich gór zachwycał swoim urokiem. Przed ostatnim podejściem na szczyt, w siodle Tarnicy spotkała nas nieprawdopodobna historia! Otóż podczas odpoczynku "odkrywcy" z naszej grupy pod opieką dwóch wykwalifikowanych przewodników dostrzegli metal, który po odsłonięciu okazał się niewybuchem z okresu II wojny światowej. O znalezisku rozpisywały się media, a docelowo szlak został zamknięty do czasu aż wojskowi saperzy rozminowali niewybuch. Przepełnieni wrażeniami i cudownymi widokami odwiedziliśmy zagrodę żubrów w Mucznem oraz Pawilon Wystawowy Flory i Fauny Bieszczad. Nasza baza noclegowa mieściła się w ośrodku w Ustrzykach Górnych. Kolejny dzień młodzież spędziła zwiedzając bacówkę oraz podziwiając dziką naturę z kolejki bieszczadzkiej.  Program wycieczki pozwolił zwiedzić również największą polską zaporę wodną w Solinie. W Polańczyku odbył się rejs statkiem po najpiękniejszych zakątkach jeziora Solińskiego. Na koniec zasłużona nagroda za wytrwałość i odwagę - najsłodsze lody. Dziękujemy - byliście dzielni!

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

25-06-2019 "Autyzm moimi oczami"

Kolejne nagrody dla naszych szkolnych fotografów. Pod koniec marca 2019 roku w Zespole Szkół w Dubiecku został ogłoszony konkurs pt. "Autyzm Moimi Oczami". Uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych mieli za zadanie wykonać fotografie o wyjątkowo trudnej tematyce! A jednak się udało! Otóż miło nam poinformować, że podium jest nasze! W kategorii klas IV-VI: I miejsce otrzymała Gabriela Głuszak, II miejsce przyznano Izabeli Demczuk. W kategorii młodzieży starszej: I miejsce otrzymał Konrad Trojnar,  natomiast  II miejsce Julia Smyczek! Jesteśmy z Was dumni! BRAWA!

 

22-06-2019 Igrzyska 2019

Po raz czwarty mieliśmy zaszczyt brać udział w Igrzyskach Dzieci i Młodzieży (Nie)Pełnosprawnej - "jerzyk 2019". Organizatorami Igrzysk jest Fundacja Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym "jerzyk" oraz Szkoła Podstawowa nr 16 w Przemyślu. Naszą szkołę w różnych dyscyplinach sportowych reprezentowało 44 zawodników. Zawody odbyły się 31 maja 2019, a my zdobyliśmy cały worek MEDALI! Ta sympatyczna impreza sportowa i integracyjna odbywała się pod patronatami Prezydenta Miasta Wojciecha Bakuna oraz Starosty Przemyskiego Jana Pączka. Zgodnie z przyjętą tradycją imprezę poprowadził jej inicjator i organizator - Artur Cieliński - prezes przemyskiej Fundacji "Jerzyk". Jak przystało na igrzyska oficjalnie zawody rozpoczął przemarsz ekip, a następnie zapalenie znicza i hymn olimpiady, specjalnie na tę okoliczność stworzony przez jednego z przemyskich uczniów (cyt. przemysl.pl). Nam jak każdego roku kibicował Pan Wójt Gminy Orły Bogusław Słabicki oraz z-ca Wójta Pan Witold Szpytman, którzy "dbając o ubytek kalorii zawodników podczas zawodów" - zaprosili na tradycyjną, najsmaczniejszą w świecie pizzę!  Dziękujemy i za rok znów jedziemy.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

21-06-2019 RePeTONI 2019

IV Regionalny Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych "REPETONI 2019", odbył się  22 maja 2019 roku w sali widowiskowej jarosławskiego MOK. Konkurs, który przebiegał pod hasłem "Nie prze(k)pij życia" jest organizowany w dwóch kategoriach - plastycznej oraz sztuki scenicznej.  Miło nam poinformować, iż w swojej kategorii wiekowej zajęliśmy I MIEJSCE z udziałem 40 aktorów! Natomiast nasz przedszkolak - Marcin Sosnowski jest na II miejscu w konkursie plastycznym. Bardzo się cieszymy. Organizatorami IV REPETONI 2019 jest: Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu, który już nadał nam tytuł "Przyjaciół Ośrodka".  Honorowy Patronat Przeglądu: Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Podkarpacki Kurator Oświaty, Starosta Jarosławski, Burmistrz Miasta Jarosławia,  pani Anna Dymna prezes Fundacji "Mimo wszystko" oraz Prezes Stowarzyszenia Przeworsk. Konkurs REPETONI jest dla nas okazją do zaprezentowania swoich talentów, czasem integracji z innymi szkołami, wspaniałą zabawą i niezapomniana przygodą. Aktorzy dali z siebie wszystko, rodzice trzymali za nas  kciuki, a widownia mocno biła nam brawa! Jednak sercem był z nami jeszcze KTOŚ…! Szanowna Pani Dyrektor - naszą nagrodę dedykujemy PANI! "Razem nam się udało".

FILM 1

FILM 2 FILM 3

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

20-06-2019 Spacerkiem po Warszawie...

O tym, jakie tempo może mieć spacer po Warszawie przekonali się uczestnicy wycieczki do stolicy - uczniowie klas: IVb, Va oraz Vb. W drogę wyruszyliśmy wraz ze wschodem Słońca dnia 27 maja. Czas przejazdu (malutkie 6 godzin) nic, a nic nam się nie dłużył, bo... sprawdzaliśmy znajomość repertuaru muzycznego naszej młodzieży. Stan ten przedstawia się następująco: utwory klasyczne: "Prząśniczka"' itp. - zadowalająco, utwory popowe: "Zbuntowany Anioł" - bardzo dobrze, utwory disco polo: "Pszczółka Maja" - REWELACJA!  A jak wspólny śpiew wpłynął na integrację grupy!  Ową integrację dało się zauważyć w czasie pierwszego spaceru ulicami Starego Miasta. Nikt nie odchodził od grupy, jedni drugich  różnorako wspierali, a w zjeżdżaniu po kocich garbach, dzielnie pomagali swoim rówieśnikom, poniekąd wyręczając opiekunów. BRAWO WY! Właściwym postawom nie było końca - młodzież będąc w miejscach naznaczonych historią - w Rynku Starego Miasta, przy Kolumnie Zygmunta, przy  Pomniku Małego Powstańca, Syrence Warszawskiej zachowywała się z godnością patrioty. Rozumiała również doniosłość ceremonii zmiany warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza i z właściwą dla tej sytuacji postawą zachowała powagę oraz szacunek. Pierwszy dzień zakończyliśmy  dyskoteką (a jakże!) i sprawdzeniem stanu boiska. Szkoda, że doba  miała wówczas 24h. Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od... rannego budzenia lwów, hipopotamów, węży, pająków, papug. Następnie weszliśmy w muzealne papcie Muzeum Narodowego w Warszawie - niektórzy przysiadając tu i ówdzie, kontemplowali wybitne płótna artystów malarzy. Obecność w tym miejscu  pozwoliła nam obcować ze sztuką wielkiego formatu, znaną do tej pory z podręcznikowych rycin: Bitwa pod Grunwaldem - Jana Matejki, Babie lato - Józefa Chełmońskiego, Stańczyk - Jana Matejki.  Chwile bezcenne i za krótkie! Wizytę w Muzeum zakończyliśmy uczestnicząc w spotkaniach "Co mówią obrazy" i "Jak zaprojektować krzesło". Myślicie, że to koniec atrakcji, a gdzież tam - w wygodnych leżkofotelach przyglądaliśmy się życiu na Marsie, bo byliśmy w Planetarium. A na ziemię, a właściwie na morze sprowadził nas serocki wilk morski - pan Rafał. On to z licznymi tatuażami, opalenizną i wysłużoną gitarą nauczył nas śpiewać szantę "Rapapara", a potężne głosy naszej grupy unosiły się nad Zalewem Serockim jeszcze dłuuugą chwilę... Poranek  za szybko nastał, ale nikt nie marudził i dziarsko ruszyliśmy na piłkarskie emocje. A dreszczyk był, oj był! Tu Lewandowski ma swoje miejsce, tam piłkarze przyjeżdżają autokarem, tu loża vipów, a z tamtych miejsc widok jest najlepszy! My tu wrócimy! My tu wrócimy! My tu wrócimyyyyy! A teraz metrem jedziemy!    Jeszcze tylko obejrzeliśmy Warszawę z wysokości 120 m (ładna, ogromna i bardzo wietrzna na tych wysokościach), umożliwiło nam to 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki - miejsce kultowe Warszawy, więc nie mogło nas tam zabraknąć. Tak oto pełni wrażeń szczęśliwie powróciliśmy do swoich domów. Serdecznie dziękujemy za dopiętą na ostatni guzik, fantastyczną i pełną emocji wycieczkę - pomysłodawcy i realizatorowi panu Grzegorzowi Piestrakowi. P.S. Składamy zamówienie na "Spacerkiem po Warszawie cz.2".

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

14-06-2019 Puchar Wójta ponownie dla SP Orły!

10 czerwca na obiekcie sportowym „Moje boisko ORLIK 2012” w Kaszycach rozegrana została siódma edycja turnieju piłkarskiego o Puchar Wójta Gminy Orły Szkół Podstawowych dla dziewcząt i chłopców. Do udziału w imprezie zgłosiło się 6 drużyn chłopców (podzielonych na dwie grupy) oraz 4 zespoły dziewcząt (gra systemem „każdy z każdym”). Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Orłach zaprezentowała się świetnie - dziewczęta zajęły drugie miejsce, natomiast chłopcy nie mieli sobie równych i odnosząc komplet zwycięstw, nie tracąc przy tym żadnej bramki bardzo pewnie sięgnęli po tytuł mistrzowski. Dodam, że nasi chłopcy w tym roku wygrali również Puchar Wójta w piłce nożnej halowej. Jest to pierwszy przypadek, w którym ta sama drużyna wygrywa tytuł zarówno na hali jak i na ORLIKU. Gratulacje! Klasyfikacja końcowa Pucharu Wójta Gminy Orły na Orliku: kat. dziewcząt: 1. SP Kaszyce, 2. SP Orły, 3. SP Trójczyce, 4. SP Małkowice; kat. chłopców: 1. SP Orły, 2. SP Kaszyce, 3. SP Małkowice, 4. SP Drohojów, 5. SP Niziny, 6. SP Trójczyce.

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

29-05-2019 XXXVIII Bieg Orła

W sobotę 25 maja na stadionie Gminnego Klubu Sportowego w Orłach odbyła się XXXVIII edycja "Biegu Orła". W tym roku podjęto decyzję o zmianach dotyczących harmonogramu imprezy - po raz pierwszy bieg główny OPEN odbył się bez podziału na kategorie wiekowe i rozpoczął się mniej więcej w środku imprezy o godzinie 11:30. Trasa tego biegu w całości przebiegała na stadionie (uczestnicy musieli pokonać 8 okrążeń), a nie jak w latach poprzednich poza obiektem. Nieco odświeżony regulamin, a także dobre warunki pogodowe sprawiły, że tegoroczny "Bieg Orła" cieszył się naprawdę dużym zainteresowaniem. Frekwencja - 217 uczestników - była najwyższą od roku 2012 (przez ostatnie 7 lat nigdy nie przekroczyła progu 200 biegających). W tym roku na stadionie w Orłach zgromadzili się zawodnicy z ponad 20 różnych miejscowości województwa podkarpackiego. Najliczniejszą grupę stanowili oczywiście uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach (56 reprezentantów). Najważniejsze sukcesy naszych uczniów, począwszy od najmłodszych: Zuzanna Hawro (III miejsce, bieg na dystansie 50 m.); Szymon Boratyn (III miejsce, bieg na dystansie 100 m.); Szymon Hop (II miejsce, bieg na dystansie 400 m.); Laura Jodłowska (II miejsce, bieg na dystansie 500 m.); Maksymilian Dźwierzyński (II miejsce, bieg na dystansie 500 m.); Oskar Szmuc (III miejsce, bieg na dystansie 500 m.); Grzegorz Cwynar (II miejsce, bieg na dystansie 900 m,); Adrian Pempuś (I miejsce, bieg na dystansie 15000 m,); Piotr Bereźnicki (II miejsce, bieg na dystansie 1500 m.); Konrad Barowicz (III miejsce, bieg na dystansie 1500 m.). W biegu głównym triumfował nauczyciel naszej szkoły - Stanisław Piszczek. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz bon żywnościowy. Zawodnicy, którzy zajęli miejsca 1-3 dodatkowo otrzymali puchary oraz medale. Nagrodę otrzymali również najmłodsi i najstarsi uczestnicy. W tym roku najmłodszą uczestniczką była Dagmara Grębowicz (ur. 2018), najmłodszym uczestnikiem Konrad Kapłon (ur. 2017), najstarszą uczestniczką Marta Cwynar, najstarszym uczestnikiem Kazimierz Kuropatwa. Organizatorem XXXVIII edycji "Biegu Orła" był: Urząd Gminy Orły, Zespół Szkolno - Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach oraz Gminny Klub Sportowy w Orłach. Zapraszamy za rok!

 

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

Protokół z imprezy dostępny jest na naszej stronie.

 

29-05-2019 Gminny Konkurs Języka Angielskiego

W dniu 22 maja uczniowie klasy szóstej wzięli udział w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego "English is easy. English is cool", organizowanego w Szkole Podstawowej w Nizinach. Reprezentanci naszej szkoły w składzie: Karolina Gaweł, Max Preneta oraz Rafał Zając zajęli drugie miejsce na podium wykazując się dużą wiedzą językową i doskonałymi umiejętnościami. Wszystkie zespoły zmagały się w różnych konkurencjach i pokazały wysoki poziom językowy. Ogromnie gratulujemy naszym uczniom i życzymy im kolejnych sukcesów językowych.

 

28-05-2019 Sukcesy naszych "historyków"

15 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej w Kaszycach odbyła się V edycja Gminnego Konkursu Historycznego "Twierdza nie taka daleka". Spośród naszych uczniów najlepiej spisała się Oliwia Kiełbalska, która zajęła I miejsce. Natomiast Hubert Hop drugi raz z rzędu zajął czwarte miejsce.  Gratulacje.

 

27-05-2019 Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja

Dnia 3 maja br. obchodziliśmy 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto Konstytucji zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów konstytucji w 1791 r. Konstytucja 3 Maja to nie tylko historia. To również dzień dzisiejszy. Zgodnie z tradycją naszej szkoły w ten dzień świętujemy gminne obchody Konstytucji 3 Maja i mamy zaszczyt pełnić rolę gospodarza.  Świętowanie rozpoczęliśmy  od uczestnictwa we Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Orłach. Druga część uroczystości to Gala Finałowa Powiatowego Konkursu Piosenki Patriotycznej "Kto ty jesteś, Polak mały", którą mogliśmy ze wzruszeniem przeżywać już po raz siódmy! Był to bardzo radosny dzień w naszej szkole i na pewno zapadnie na długo w pamięci laureatów przybyłych na uroczystość, a także rodziców oraz zaproszonych gości. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach uczniowie od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne, uczą się przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, do polskich symboli i to jest piękne! "Takie będą rzeczpospolite jakie ich młodzieży wychowanie" J. Zamojski.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

26-05-2019 Konkurs plastyczny "Wielkanocne tradycje"

W kwietniową niedzielę w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbyło się kolejne uroczyste rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Wielkanocne tradycje". Komisja konkursowa przy ocenie licznie zgromadzonych prac zwracała uwagę na plastyczną wrażliwość młodych artystów oraz  nawiązanie do polskich tradycji świątecznych. Jury nie zapomniało również docenić oryginalność wykonanych dzieł. Uczniowie z naszej szkoły również brali udział w tym przedsięwzięciu. Wyróżnienie w konkursie otrzymała Malwina Kucaj z klasy VIIA. Serdecznie gratulujemy Malwinie przepięknie wykonanego baranka i zdobytego wyróżnienia!

 

24-05-2019 IV Konkurs Fotograficzny

Poniedziałek 13 maja okazał się wyjątkowo szczęśliwy dla naszych uczennic, gdyż w Przemyskiej Bibliotece Publicznej w Przemyślu odbyło się podsumowanie IV Konkursu Fotograficznego pt.  #przemyskabiblioteka oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie od 12 roku życia oraz dorośli mieszkańcy miasta i powiatu przemyskiego. Przed realizacją zadania konkursowego w przemyskiej bibliotece odbywały się wspaniale warsztaty fotograficzne, prowadzone przez artystę fotografika Jacka Szwica. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów, których nie zniechęciły terminy sobotnich poranków. Jak podają źródła na konkurs wpłynęły 54 prace, spełniające jego wymogi regulaminowe. Po analizie prac komisja przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach. W kategorii młodzieżowej nasza uczennica Izabela Demczuk otrzymała III miejsce! Pragniemy nadmienić, iż jest to trzecia nagroda Izabeli w dziedzinie fotografii jakie zdobyła w okresie 3 miesięcy na szczeblu powiatowym i ogólnopolskim! BRAWO! Wyróżnienie w przemyskiej bibliotece otrzymała również Gabriela Głuszak, która była najmłodszym uczestnikiem konkursu - jesteśmy dumni! Słowa pochwały należą się również Julii Smyczek i Konradowi Trojnarowi za udział w dwudniowych warsztatach fotograficznych i za chęć patrzenia na świat przez szkiełko obiektywu.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

23-05-2019 VII Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej

Jedną z misji szkoły jest rozwijanie u uczniów poczucia odpowiedzialności, miłości Ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Takim dziedzictwem jest piosenka wyśpiewana i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Niemal każde wydarzenie historyczne upamiętniają piosenki lub pieśni patriotyczne. Dlatego też mamy ogromny zaszczyt już po raz VII łączyć pokolenia i zapraszać do zaprezentowania swoich wokalnych talentów dzieci i młodzież z całego powiatu. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 30 reprezentacji, czyli zespołów i solistów, co daje przeszło 100 uczestników. Prezentowali się oni w trzech kategoriach wiekowych. Jury w składzie: Elżbieta Bernatek - przewodnicząca, Dorota Materlak, Dominika Osypanko miało trudne i odpowiedzialne zadanie. Wyniki konkursu: KATEGORIA: solista dziecięcy kl. I-III, I miejsce piosenką "Myślimy o Polsce" wyśpiewała Maja Jaroch  ze Szkoły  Podstawowej w Wyszatycach; KATEGORIA: solista dziecięcy kl. IV-VI,  I miejsce otrzymał  Gracjan Gładysz ze Szkoły Podstawowej w Kaszycach, śpiewając utwór pt: "Modlitwa"; KATEGORIA: solista młodzieżowy, decyzją jury na  I miejsce zasłużyła:  Martyna  Prymaszko ze Szkoły Podstawowej w Orłach zachwycając utworem  "Pacierz listopadowy"; KATEGORIA: zespół / chór dziecięcy kl. I-III, I miejsce otrzymał Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żurawicy żywiołowo wykonując piosenkę "Hej, na krakowskim rynku"; KATEGORIA: zespół / chór dziecięcy kl. IV-VI, I miejsce otrzymała Szkoła Podstawowa w Trójczycach -  Zespół  wokalny z piosenką "Hej chłopcy, bagnet na broń"; KATEGORIA: zespół / chór młodzieżowy, I miejsce wyśpiewał nasz szkolny chór pod batutą mgr Agaty Wąsacz, zachwycając utworem "Modlitwa o pokój". Dziękujemy za wysoki poziom konkursu, gratulujemy wszystkim wykonawcom i nauczycielom, cieszymy się byliście z nami i mówimy do zobaczenia za rok podczas VIII edycji POWIATOWEGO KONKURSU PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ "Kto ty jesteś - Polak mały!"

 

 

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

21-05-2019 Dzień Ziemi

10  maja w naszej Szkole świętowaliśmy uroczyście Dzień Ziemi. Z tej okazji odbył się korowód ekologiczny, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami. Kolorowo przystrojeni uczniowie, niosąc własnoręcznie wykonane hasła, plakaty i bannery o tematyce ekologicznej i skandując wymyślone przez siebie ekologiczne hasła, przeszli spod szkoły na dziedziniec Urzędu Gminy. Barwny i głośny tłum wywołał duże zainteresowanie wśród pracowników urzędu, interesantów i uczestniczących wówczas w sesji radnych Rady Gminy. Uczestnicy korowodu zostali obdarowani słodyczami przez  Panie pracujące w Urzędzie. Uczniów przywitał Pan Bogusław Słabicki - Wójt Gminy Orły, który pochwalił inicjatywę segregowania odpadów podjętą przez uczniów naszej szkoły. Warto dodać, że Władze Gminy pozytywnie odpowiedziały na petycję złożoną na ręce Pana Wójta w sprawie zakupu do szkoły pojemników na segregowane odpady, podpisaną przez uczniów wszystkich klas i cztery takie pojemniki zostały zakupione. Na zakończenie wizyty w Urzędzie Gminy uczennice klasy V wręczyły Panu Wójtowi napisany samodzielnie "List do Ziemi", w którym zawarte były obietnice dbałości o środowisko. Po tym korowód ruszył w drogę powrotną do szkoły. Tam, na dziedzińcu, uczestników przemarszu powitała Pani Dyrektor, która pochwaliła uczniów za przygotowanie strojów, plakatów i haseł o tematyce ekologicznej oraz podziękowała nauczycielom. Ogłoszone zostały również wyniki konkursów przeprowadzonych z okazji Dnia Ziemi. Konkurs na najlepszą gazetkę ścienną o tematyce ekologicznej wygrała klasa VB, która wyprzedziła klasę VA i VIIIB. W konkursie na najlepszy plakat lub banner o tematyce ekologicznej prezentowany podczas korowodu zwyciężyły Wiktoria Madejowska i Nela Szmuc z klasy VIIIA ex-aequo z Filipem Kopciuchem i Fabianem Królem z klasy IVB. Drugie miejsce zajęli Maksymilian Dźwierzyński z Bartłomiejem Klucznikiem z klasy IVB, a miejsce trzecie przypadło Cyprianowi Kapłonowi z klasy VIIIB oraz parze Patrycja Dziedzic i Kinga Litwin z klasy IVB. Nagrody - oceny za aktywność ekologiczną otrzymali również wyróżnieni: Konrad Karpiński (VIIB), Julia Sobecka, Sandra Wrona i Justyna Niemiec (IIIA/G), Klaudia Kogut (IIIB/G), Kamila Anioł (VIIIB), Julia Hnat, Kinga Zwierzyńska i Maja Zajączkowska (III SP). W konkursie na najlepiej prezentującą się na korowodzie klasę jury nie przyznało miejsc. Uznano, że klasy znakomicie przygotowały się do udziału w przemarszu, wiele z nich brało czynny udział skandując hasła i niosąc przygotowane wcześniej elementy wystroju korowodu, dlatego nagrodami - słodyczami obdzielono przede wszystkim uczniów klas czwartych, piątych i szóstej, które najbardziej widoczne były podczas przemarszu. Nagrodzono również tych uczestników korowodu, którzy w sposób najbardziej pomysłowy ubrali się na przemarsz. Wyróżnienia w tym konkursie otrzymali: Marcelinka Lichocińska, Mateusz Podolak, Ula Fleszar, Wiktor Oskroba, Szymon Hop, Emilia Zub, Dawid Pieczonka, Jakub Jakubiszyn i Norbert Słupek - wszyscy z klasy IIB oraz Gabrysia Tomczyk, Nikodem Włoch, Maja Czajkowska i Franek Mac z klasy IIA i Patrycja Pstrąg z klasy III SP. Na pamiątkę tego święta w szkole pozostały kolorowe pojemniki na segregowane odpady, które przypominać nam będą Dzień Ziemi 2019.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

19-05-2019 "Potyczki językowe" zakończone sukcesem

W dniu 15 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w "Potyczkach językowych", które zorganizowane zostały w Szkole Podstawowej w Skołoszowie. W ramach potyczek uczniowie mieli okazję wykazać się umiejętnościami w XVIII Powiatowej Corridzie Ortograficznej lub XI Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego English in Close - Up w trzech kategoriach wiekowych. W obu konkursach uczestniczyli uczniowie z terenu trzech gmin - Radymno, Orły oraz Laszki. Reprezentanci naszej szkoły spisali się znakomicie. Bezkonkurencyjny z języka angielskiego okazał się Kacper Koba z klasy Va, który pokonał wszystkich uczniów reprezentujących szkoły podstawowe z dwóch powiatów - przemyskiego i jarosławskiego. Drugie miejsce w tym samym konkursie w swojej kategorii wiekowej zdobyła Alexandra Preneta z klasy VIIIb, a na trzecim stopniu podium uplasował się Szymon Skarbek z klasy IIb. Sukcesem zakończył się również udział w Corridzie Ortograficznej Zuzanny Kotowicz (z kl. IIIb gimnazjum), która zajęła II miejsce. Jesteśmy dumni z Waszych osiągnięć i serdecznie gratulujemy odniesionych sukcesów! 

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

17-05-2019 Spotkanie z pisarzem

Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich stał się w naszej szkole okazją do spotkania z autorką książek dla dzieci. W bibliotece szkolnej gościliśmy pochodzącą z Rzeszowa Panią Stanisławę Bełch - autorkę "Wesołych historii" oraz cyklu książek pt. "Snip i Kocio". Uczestnikami tego wydarzenia były dzieci z przedszkola oraz uczniowie ze świetlicy szkolnej. Podczas spotkania dzieci miały możliwość zapoznania się z pracą pisarza oraz wysłuchania zabawnych opowieści o przygodach dwóch kotów. Każda z opowiedzianych historii zawierała pouczenie warte zapamiętania i przestrzegania w różnych codziennych sytuacjach. Obecność takiego gościa stanowiła również doskonałą okazję do bezpośredniej rozmowy na temat procesu twórczego, poszukiwania inspiracji, odkrywania i rozwijania talentów. Miłym akcentem spotkania były specjalnie przygotowane przez pisarkę zagadki. Uczniowie, którzy najlepiej poradzili sobie z ich rozwiązaniem, zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Dla wszystkich uczestników wydarzenia został również zorganizowany mały poczęstunek. Mamy nadzieję, że spotkania z ludźmi posiadającymi ciekawe pasje staną się zalążkiem wielu kreatywnych działań podejmowanych przez naszych uczniów.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

13-05-2019 XIII Kwietniowe Spotkania z Juliuszem Słowackim

Popularyzacja twórczości literackiej Juliusza Słowackiego i wiedzy o poecie oraz promowanie młodzieży uzdolnionej poetycko, plastycznie, muzycznie,  teatralnie to cele konkursu organizowanego po raz kolejny przez I LO w Przemyślu. Nasza szkoła oczywiście i na tym polu ma znaczące sukcesy. Oto lista nagrodzonych uczniów: Kinga Kościak III miejsce - kategoria: wiedza o Juliuszu Słowackim; Wiktoria Groszek II miejsce, Julia Smyczek III miejsce - kategoria: komiks. Gratulujemy i jesteśmy dumni!

 

05-05-2019 Wiosenne konkursy świetlicowe

Udział w konkursach naszych podopiecznych pozwala na integrację, poznanie tradycji, obyczajów, warunków panujących w innych szkołach oraz możliwości "zdrowej" rywalizacji, która pobudza do twórczego myślenia, rozwija zdolności, daje szansę porównania własnych prac, osiągnąć, czy umiejętności z innymi uczniami, a także mobilizuje do dalszej pracy. W drugim półroczu dzieci ze świetlicy szkolnej brały udział w wielu konkursach. Oto ich lista: -"BOHATEROWIE CZESKICH BAJEK" - Ogólnopolski Konkurs Plastyczny SP nr 82 im. Jana Czochralskiego w Gdańsku (5 prac). Zadaniem konkursowym było stworzenie pracy plastycznej przedstawiającej postacie z czeskich bajek, kreskówek i wieczorynek. -"MÓJ PRZYJACIEL" - konkurs plastyczny Teatru Maska  w Rzeszowie. Dotyczący premiery spektaklu "Wystarczy być". Należało przedstawić swojego najlepszego przyjaciela. Prace konkursowe wykonały: Julia Baran (kl. I) i Emilia Trojnar (kl. III). -"POMIDOREK CZY SZCZYPIOREK - MAGICZNY ŚWIAT WIERSZY JANA BRZECHWY" - X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla wychowanków świetlic szkolnych. Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 w Pyskowicach. Głównym celem była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci oraz rozwój umiejętności plastycznych. W konkursie wzięły udział trzy uczennice: Julia Baran (kl. I), Amelia Mroczka (kl. IIb) i Emilia Trojnar (kl. III). -"SAMOCHÓD MARZEŃ 2019" - "Toyota Dream Car Art Contest". Ogólnopolski konkurs plastyczny (6 prac). Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy. "MUZYKĄ MALOWANE" - I Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny dla dzieci, którego było rozwijanie aktywności twórczej dzieci z wykorzystaniem wiedzy o otaczającym świecie oraz kreatywne przenoszenie doznań muzycznych przy tworzeniu obrazów. Zorganizowany przez świetlicę przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Przemyślu. W konkursie brały udział: Emilia Trojnar (kl. III) - zajęła II miejsce oraz Julia Baran (kl. I) - otrzymała wyróżnienie. "WIELKANOCNE TRADYCJE" - Konkurs plastyczny zorganizowany przez Centrum Kulturalne w Przemyślu (13 prac). Wyróżnienie otrzymała: Emilia Trojnar (kl. III) oraz Julia Baran (kl. I). "STROIKI WIELKANOCNE" - Międzyświetlicowy Konkurs Plastyczny zorganizowany przez SP 14. Naszą szkołę reprezentowała Kinga Potoczna z Oddziału Przedszkolnego. Zajęła III miejsce. Gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na kolejne sukcesy.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

30-04-2019 Wielki sukces Rafała!

25 kwietnia na obiektach ośrodka sportowo - wypoczynkowego MULKS w Pustyni/k. Dębicy odbył się finał wojewódzki w indywidualno - drużynowych biegach przełajowych. W czterech kategoriach wiekowych (łącznie 8 biegów) rywalizowało ponad pół tysiąca najlepszych biegaczy województwa podkarpackiego. Reprezentanci Szkoły Podstawowej, mistrzowie powiatu przemyskiego - Rafał Klinger i Kamila Anioł startowali indywidualnie w kategoriach Igrzysk Dzieci (ur. 2006 i młodsi, dystans 800 metrów) oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej (ur. 2003-2005, dystans 800 metrów). Mimo mocnej konkurencji wyniki naszych reprezentantów były bardzo dobre. Kamila uplasowała się na miejscu 19, natomiast Rafał po świetnym biegu ostatecznie wywalczył tytuł wicemistrza województwa. Warto dodać, że jest to kolejny sportowy sukces naszego ucznia. We wrześniu Rafał został wicemistrzem województwa w biegu na 1000 metrów w indywidualnych mistrzostwach SZS w lekkiej atletyce w Rzeszowie, natomiast początkiem kwietnia odebrał złoty medal za zwycięstwo w Grand Prix dzieci starszych (cykl zawodów biegowych, w których występują najlepsi zawodnicy z województw małopolskiego i podkarpackiego, ostatnie rozgrywane były w Krakowie). Gratulacje! Szczegółowe wyniki rywalizacji w biegach przełajowych umieszczone są na stronie internetowej Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Rzeszowie.

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

28-04-2019 Gminny Konkurs Palm Wielkanocnych

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową lub Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień. W tym roku wypadła ona 14 kwietnia, a więc dość późno, bo trawa i drzewa zdążyły się już delikatnie zazielenić i zakwitły pierwsze wiosenne kwiaty. Pogoda w tym dniu była słoneczna i sprzyjała wiernym, którzy z przepięknymi palmami zgromadzili się przed Kościołem Parafialnym w Orłach. W uroczystej procesji weszli do kościoła, gdzie odbyło się odczytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i poświęcenie palm, a podczas Mszy św. zgodnie z tradycją odśpiewano opis Męki Pańskiej. Następnie ruszył niezwykle malowniczy korowód Uczestników Gminnego Konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, prowadzony przez Poczet Sztandarowy, do budynku Szkoły Podstawowej. Tu, goście mogli liczyć na słodki poczęstunek, obejrzeć krótką, ale wesołą scenkę artystyczną w wykonaniu uczniów klas IIA i IIB. W międzyczasie można było podziwiać kunszt, zdolności artystyczne i kreatywność, jaki Uczestnicy Konkursu włożyli w pracę. Palmy symbolizujące zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy zostały przygotowane tradycyjnie z naturalnych materiałów: gałązek wierzby, bukszpanu, cisu, tui, jałowca, suszonych traw, ziół i kwiatów oraz ozdobione wstążkami, tasiemkami, kokardami. W końcu nadszedł czas na ogłoszenie werdyktu jury, które, jak co roku, miało bardzo trudne zadanie - ocenić prace konkursowe i wyłonić laureatów.

Nagrody przyznano w następujących kategoriach: Praca zespołowa, Placówka oświatowa (szkoła, klasa, świetlica): I miejsce: KLASA IA Szkoły Podstawowej w Orłach, II miejsce: KLASA VIIB Szkoły Podstawowej w Orłach, III miejsce: KLASA VI Szkoła Podstawowa w Drohojowie; Praca zespołowa, Rodziny, Koła zainteresowań, Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia: I miejsce: Aleksandra i Filip Siemaszkiewicz (palma rodzinna), II miejsce: Stowarzyszenie "AKTYWNI RAZEM", Zadąbrowie, III miejsce: Stowarzyszenie "KREATYWNI RAZEM", Ciemięrzowice. Praca indywidualna, Uczniowie Oddziałów Przedszkolnych, Klas I-III Szkół Podstawowych: I miejsce: OLIWIA KUBAS, Walawa, II miejsce: WERONIKA PIOROWSKA, Niziny, III miejsce: FILIP GUDYKA, Zadąbrowie. Praca indywidualna, Uczniowie Klas IV-VIII Szkół Podstawowych: I miejsce: JULIA JAKUBCZAK, Walawa, II miejsce: NATALIA NOWAK, Zadąbrowie, III miejsce: OLIWIA SZWED, Zadąbrowie. Praca indywidualna, Młodzież Gimnazjalna, Dorośli: I miejsce: ERNEST SAIT, Orły. Wyróżnienia: 1. Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Zadąbrowiu, 2. KLASA VA, Szkoła Podstawowa w Orłach, 3. Klara, Stanisław, Ignacy, Maksymilian SAWUŁA. Laureatom oraz wszystkim Uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, gratulujemy talentu oraz zapraszamy za rok.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

28-04-2019 Niebieskie Motyle 2019

W dniu 3 kwietnia 2019 r. odbył się IV Regionalny Przegląd Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży ze Spektrum Autyzmu i Zespołem Aspergera "Niebieskie Motyle 2019". Do konkursu zgłosiło się ponad 30 placówek z całego województwa w tym oczywiście MY! Organizatorem tej wspaniałej akcji jest Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Jarosławiu. Organizacja przedsięwzięcia corocznie wpisuje się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. "Sam Przegląd z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, a jego charakterystyczną cechą jest oddanie dzieciom głosu, które mogą wyrazić się za pomocą prac plastycznych. Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem: Nałogi donikąd drogi. Wszystkie nadesłane prace zostały nagrodzone. Uczestnikom zostały wręczone dyplomy, nagrody oraz wyróżnienia" (przemyska.pl). Mamy zaszczyt poinformować, że na 176 prac nasz uczeń wymalował sobie w konkursie I nagrodę, którą jest udział w Dniu Latawca i lot samolotem! Nie brakowało także innych nagród za zajęcie III miejsca, wyróżnienia i udział w konkursie. Gratulujemy!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

27-04-2019 Apel pochwalny

Nazwa szkoły zobowiązuje, o czym dobrze wiedzą nasi uczniowie i zawsze stają na wysokości zadania. Konkursy, turnieje, zawody to ich specjalność. Na apelu zorganizowanym przed świętami Pani Dyrektor dziękowała i wręczała nagrody dzieciom oraz młodzieży. A nagród było wiele! I oraz III miejsce a także wyróżnienia w konkursie plastycznym "Niebieskie motyle", wspaniałe puchary wywalczone w zawodach sportowych, I miejsce w powiatowym konkursie "Motoryzacja to moja pasja" oraz I i II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej zdobyte również na szczeblu powiatowym. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

26-04-2019 Wolontariusze dzieciom

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" - Jan Paweł II. Kiedy drzwi przedszkola otwierają się, a w progu stają uśmiechnięte uczennice starszych klas, maluchy już wiedzą, że czeka ich niespodzianka. Te bardziej odważne same podbiegają z uśmiechniętą buzią pytają, czy dziś będzie czytanie bajek, a może malowanie buzi albo tańce przy muzyce? Wolontariuszki chętnie spełniają prośby maluchów i po chwili już słychać muzykę, w powietrzu unoszą się bańki, a radosne przedszkolaki ustawiają się w kolejce do malowania. Innym znów razem wolontariuszki przenoszą dzieci w zaczarowany świat bajek, wtedy jest cicho i spokojnie, a wszystkie przedszkolaki z zainteresowaniem słuchają swoich starszych koleżanek. Wolontariuszkom bardzo dziękujemy za zaangażowanie, kreatywność i dzielenie się swoją sympatią, życzliwością i pozytywną energią z najmłodszymi.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

25-04-2019 Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

"Autyzm - poznaj zanim ocenisz". Autyzm często nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, dlatego tak ważne jest szerzenie świadomości na jego temat. Kampania Społeczna dotycząca Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pod hasłem "Podarujmy dzieciom kawałek nieba" odbyła się 02.04.2019 r. również w Naszej Szkole.  Jak co roku motywem przewodnim był kolor niebieski. W oddziale przedszkolnym nasze wolontariuszki rozdawały dzieciom niebieskie balony oraz malowały buzie w tym kolorze. Klasa IIA/SP przygotowała plakat, na którym każdy uczeń odcisnął swoją błękitną dłoń. W tym samym czasie w klasie "0" odbyły się przygotowane przez Panie uczące w oddziale przedszkolnym, bardzo interesujące zajęcia przybliżające trudności w odbiorze bodźców sensorycznych, jakich doświadczają dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W tym dniu dzieci dzieciom podarowały kawałek nieba. Dziękujemy!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

24-04-2019 Egzaminy ósmoklasisty

Zgodnie z harmonogram egzaminów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej  trzy dni  15, 16, 17 kwietnia  uczniowie klas ósmych naszej szkoły mierzyli się z egzaminem ósmoklasisty.  W tym roku pioniersko musieli wykazać się wiedzą z zakresu języka polskiego, matematyki i języka nowożytnego. Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. To pierwszy tak poważny egzamin w życiu naszych uczniów, którzy swoją postawą i poważnym podejściem udowodnili, że dorośli w murach naszej szkoły i śmiało mogą wypłynąć na nieznane wody.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

23-04-2019 Żonkile

"Przemyskie Pola Nadziei" zakwitły już po raz IV  w Orłach.  W dniach 6 i 7 kwietnia 2019 r. uczniowie naszej Szkoły z żółtymi żonkilami kwestowali na rzecz ukończenia budowy i remontu Centrum Hospicyjno - Opiekuńczego "Betania" przy ul. Słowackiego 85 oraz na Hospicjum w Jarosławiu.  W prowadzeniu tej wspaniałej akcji towarzyszyła nam Parafia w Orłach na czele z ks. Proboszczem Jerzym Gwizdkiem i ks. wikarym Michałem Mazurem.  Organizatorem wydarzenia był Rycerski i Szpitalny. Zakon św. Łazarza z Jerozolimy - Stowarzyszenie Katolickie.  Przygotowania do akcji "Pola Nadziei" trwały kilka miesięcy poprzez ręczne modelowanie i wykonywanie papierowych kwiatów: żonkili - międzynarodowego znaku nadziei. Pragniemy podkreślić, iż nasza Szkoła, a szczególnie uczniowie klasy IIIA/SP z wychowawczynią zapoczątkowali nieprawdopodobną akację, a mianowicie w ubiegłym roku na zbiórkę przekazali 5 litrową butelkę pełną groszówek. Uzbierana kwota to prawie pięćset złotych! Organizatorzy byli zachwyceni pomysłem i w bieżącym roku rozpropagowali zbiórkę groszy na bardzo szeroką skalę, a my się bardzo cieszymy! Składamy serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy włączyli się w tak piękną akcję!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

19-04-2019 Sukcesy w biegach przełajowych

1 kwietnia w parku przy Szkole Podstawowej nr 2 w Żurawicy odbył się finał powiatowy w indywidualno - drużynowych biegach przełajowych. W zawodach wystąpiły sześcioosobowe reprezentacje szkół powiatu przemyskiego, zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Rywalizowano na dystansach 600 metrów (dziewczęta i chłopcy rocznik 2008), 800 metrów (dziewczęta i chłopcy rocznik 2006, dziewczęta rocznik 2003) oraz 1000 metrów (chłopcy rocznik 2003). Dwa pierwsze zespoły z każdego biegu awansowały do finałów rejonowych, prowadzona również była klasyfikacja indywidualna (trzech pierwszych zawodników awansowało do dalszego etapu). Reprezentanci Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach zaprezentowali się bardzo dobrze: drużyny dziewcząt i chłopców z rocznika 2008 zajęły miejsce drugie; na tej samej pozycji uplasował się zespół dziewcząt rocznika 2003; natomiast chłopcy z rocznika 2006 i 2003 zdobyli tytuł mistrza powiatu przemyskiego. Świetnie wypadła również klasyfikacja indywidualna: mistrzami powiatu zostali: Kamila Anioł, Rafał Klinger oraz Adrian Pempuś. Na miejscu drugim uplasowała się Laura Jodłowska, a na trzecim - Oskar Szmuc. Wszyscy ww. zawodnicy oraz zespoły z miejsc 1-2, zaledwie trzy doby później rywalizowały w zawodach szczebla rejonowego, które odbyły się na obiektach POSiR w Przemyślu. Awans do finału wojewódzkiego wywalczył tutaj Rafał Klinger (I miejsce w biegu na 800 m.) oraz Kamila Anioł (III miejsce w biegu na 800 metrów). Na dalszych pozycjach sklasyfikowano natomiast Piotra Bereźnickiego (V - 1000 m), Adriana Pempusia (VI - 1000 m) oraz Oskara Szmuca (VI - 600 m). Gratulacje!

Zdjęcia z etapu powiatowego i rejonowego dostępne są w galerii.

 

14-04-2019 Sacrum w literaturze i sztuce

Za nami rozstrzygnięcie  XX Wojewódzkiego konkursu dla gimnazjalistów oraz uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych "SACRUM W LITERATURZE I SZTUCE" 2019 organizowanego przez Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek bł. M. Darowskiej w Jarosławiu i Centrum Kulturalne w Przemyślu. Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły reprezentowali  nas w tym konkursie. Uczestnicy  mieli za zadanie wykonać prace  inspirowane wybranymi utworami literackimi o tematyce religijnej. Reprezentantów naszej szkoły było kilku, ale jedna z nich zachwyciła jurorów tak bardzo, iż przyznali jej I miejsce w owym konkursie. Zwycięzcą jest Julia Żołnierz z klasy VII A. Z laureatki jesteśmy bardzo dumni i trzymamy za nią kciuki w kolejnych zmaganiach plastycznych, życząc weny twórczej.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

13-04-2019 "Młodzież zapobiega pożarom" - etap powiatowy

29 marca 2019 r. w Dubiecku przeprowadzono eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. "Młodzież zapobiega pożarom" w trzech grupach wiekowych: - I grupa wiekowa - szkoła podstawowa; - II grupa wiekowa - gimnazjum; - III grupa wiekowa - szkoła ponadgimnazjalna. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 72 uczestników z powiatu przemyskiego. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów: Karolina Leja, Aleksandra Dobosz, Amelia Kisała, Karolina Gaweł, Rafał Zając. Z radością i dumą informujemy, że Karolina Gaweł zajęła pierwsze miejsce, a Rafał Zając drugie. Zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach uzyskali kwalifikacje do eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Gratulujemy laureatom, zwycięzcom życzymy powodzenia na eliminacjach wojewódzkich.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

06-04-2019 "Trójwymiarowy Świat Matematyki"

W marcu w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu odbył się  VIII Konkurs matematyczno - plastyczny pod hasłem: "Trójwymiarowy Świat Matematyki".  W tym roku ponownie uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w tym jakże trudnym i wymagającym sporego nakładu pracy konkursie. Zadaniem konkursowym było wykonanie trójwymiarowej makiety pojazdu przyszłości, który miał się składać z przestrzennych figur geometrycznych takich jak np. stożek, walec, prostopadłościan czy graniastosłup. Nazwy te są trudne i czasami tajemnicze dla młodszych dzieci, ale i uczniowie klas czwartych  chętnie podjęli się wyzwania i zgłębili świat matematyki i to z sukcesem, a mianowicie Gracjan Sanocki z klasy IV A zdobył w owym konkursie wyróżnienie. Laureatowi serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy nie tylko plastyczne!

 

02-04-2019 Wielki sukces w mini piłce siatkowej

Przełom marca i kwietnia to okres, w którym zazwyczaj rozgrywane są zawody w mini piłce siatkowej na szczeblu powiatowym. W tym roku finał Igrzysk Dzieci w siatkówkę odbył się 29 marca na hali sportowej w Orzechowcach (dziewczęta) i Żurawicy (chłopcy). Uczniowie naszej szkoły jako tegoroczny zwycięzca rozgrywek gminnych reprezentowali gminę Orły zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Trzeba przyznać, że tegoroczne zawody były dla naszej reprezentacji wyjątkowo udane. Drużyna dziewcząt zdobyła tytuł wicemistrza, natomiast chłopcy po raz kolejny zostali mistrzami powiatu przemyskiego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nasi chłopcy wygrali tę kategorię już po raz trzeci z rzędu! Jest to z pewnością osiągnięcie wyjątkowe i godne pozazdroszczenia. Gratulacje! Klasyfikacja medalowa Igrzysk Dzieci w mini piłce siatkowej: kategoria dziewcząt: 1. SP Reczpol, 2. SP Orły, 3. SP Orzechowce; kategoria chłopców: 1. SP Orły, 2. SP Reczpol, 3. SP Żurawica.

Zdjęcia z zawodów dziewcząt i chłopców dostępne są w galerii.

 

27-03-2019 Brązowy medal w siatkówce chłopców

14 marca na hali sportowo - widowiskowej w Birczy rozegrany został finał Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w siatkówce chłopców. W imprezie udział wzięło 7 szkół - mistrzów poszczególnych gmin powiatu przemyskiego (Maćkowice, Bachórzec, Orły, Grochowce, Krasiczyn, Krzywcza, Bircza). Reprezentanci Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach rozegrali solidne zawody, ostatecznie zajmując trzecie miejsce. Tegorocznym mistrzem powiatu został gospodarz turnieju - Zespół Szkół w Birczy, a na drugim miejscu uplasowali się zawodnicy z Krasiczyna. Gratulacje!

 

26-03-2019 Podwójne zwycięstwo w mini siatkówce

25 marca na hali sportowej przy Zespole Szkół w Drohojowie rozegrane zostały Gminne Igrzyska Dzieci w mini piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. W tym roku do rywalizacji przystąpiło po 4 drużyny dziewcząt i chłopców z terenu naszej gminy. W każdej z kategorii grano systemem "każdy z każdym", do dwóch wygranych setów. Obwiązywały przepisy SZS m.in. składy 4-osobowe (I set - pierwsza czwórka, II set - druga czwórka, ew. tie-break - skład mieszany), mniejszy wymiar boiska (7m x 14 m), czy niższa wysokość siatki (dziewczęta 215 cm,; chłopcy 224 cm.) Świetnie zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Orłach, którzy wygrali wszystkie mecze i zostali mistrzami gminy zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców! To właśnie nasi zawodnicy będą reprezentować gminę Orły w nadchodzących mistrzostwach powiatu. Ostateczna klasyfikacja zawodów: dziewczęta: 1. SP Orły; 2. SP Walawa, 3. SP Trójczyce, 4. SP Małkowice; chłopcy: 1. SP Orły, 2. SP Drohojów, 3. SP Małkowice, 4. SP Niziny.

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

25-03-2019 Twierdza Przemyśl "zdobyta" przez Konrada Trojnara

Stało się już nieomal tradycją, że nasi uczniowie z powodzeniem startują w konkursie historycznym "Twierdza Przemyśl". W pierwszym etapie, który odbył się 15 marca w Szkole Podstawowej nr 15 w Przemyślu,  naszą placówkę reprezentowali: Hubert Hop, Oliwia Kiełbalska i Jakub Napora w kategorii szkół podstawowych oraz Konrad Trojnar w kategorii klas gimnazjalnych.  Do etapu finałowego, który miał miejsce tydzień później w Przemyskiej Bibliotece Publicznej,  dostał się Konrad Trojnar - weteran zmagań, który ostatecznie zajął drugie miejsce. Wielkie brawa należą się nie tylko Konradowi, ale także pozostałym uczniom,  którzy godnie reprezentowali naszą szkołę.

Zdjęcia z konkursu dostępne są w galerii.

 

24-03-2019 Warsztaty "Majsterkowo"

W dniu 19.03.2019 r. uczniowie naszej świetlicy uczestniczyli w warsztatach "Majsterkowo" organizowanych przez CASTORAMĘ w Przemyślu. Głównym celem zajęć było rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzania wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej. Uczniowie uczyli się jak krok po kroku wykonać samoloty - zabawki oraz obrazki z gwoździ i nici. Wbijanie gwoździ, dopasowywanie elementów - nie było takim prostym zadaniem. Dlatego też efekt końcowy przyniósł każdemu dużo satysfakcji. Wszyscy swoje prace wykonali bardzo starannie, ozdobili według własnego pomysłu i zabrali na pamiątkę do domu. Po wyczerpujących zajęciach poszliśmy do McDonald'sa na małe co nieco. Warsztaty okazały się dla uczniów wspaniałą zabawą, a dzieci wróciły do szkoły pełne wrażeń i nowej wiedzy.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

22-03-2019 "Młodzież zapobiega pożarom" - etap gminny

15 marca w naszej szkole odbyły się Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Swoich sił próbowali uczniowie klas gimnazjalnych oraz szkół podstawowych z terenu gminy. Jak co roku uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu taktyki i działań ratowniczo - gaśniczych, zagadnień BHP oraz funkcjonowaniem Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Gimnazjum: Karolina Leja, Aleksandra Dobosz; Szkoła Podstawowa: Karolina Gaweł, Rafał Zając, Amelia Kisała. Gratulujemy ogromnej wiedzy i życzymy sukcesów w kolejnym etapie!

Zdjęcia z konkursu dostępne są w galerii.

 

21-03-2019 I miejsce w konkursie motoryzacyjnym

Michał Koba, uczeń klasy III Gimnazjum, wykazał się bogatą wiedzą teoretyczną oraz praktycznymi umiejętnościami w zakresie motoryzacji, pokonując kolegów w powiatowym konkursie "Motoryzacja to moja pasja" organizowanym przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Przemyślu, który odbył się 14 marca. Konkurs podzielony był na dwa etapy: część teoretyczną oraz praktyczną.  Razem z Michałem w zmaganiach brało udział jeszcze dwóch uczniów naszej szkoły: Kuba Joniec, który przeszedł do drugiego etapu oraz Krzysztof Januszczak. Chłopcy mieli również okazję uczestniczyć w specjalistycznym szkoleniu na terenie warsztatu samochodowego pod okiem wykwalifikowanych pracowników. Gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia z konkursu dostępne są w galerii.

 

20-03-2019 "Dobrze Cię widzieć"

W naszej szkole często powtarzamy sobie słowa: "Dobrze Cię widzieć".  To miłe pozdrowienie zostało również hasłem przewodnim ogólnopolskiej kampanii społecznej i nabrało jeszcze innego znaczenia.  "Dobrze Cię widzieć" to akcja realizowana w ramach projektu "Bezpieczna droga" -  której celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci i młodzieży. W ramach projektu: wszyscy uczniowie polskich szkół podstawowych otrzymali od organizatorów kamizelki odblaskowe. Tak też było i u nas. Samorząd szkolny oraz przedstawiciele klasy III gimnazjum przekazali kamizelki swoim młodszym kolegom i koleżankom.  Ten dzień był wyjątkowy, słychać było pozdrowienia "Dobrze Cię widzieć", a na korytarzach można było dostrzec uczniów w kamizelkach odblaskowych.  Rodzice, wychowawcy i opiekunowie w szkole powinni czuwać nad przygotowaniem najmłodszych do samodzielnego korzystania z dróg. Szczególną uwagę należy przykładać do odpowiedniego ubioru. Podstawowym elementem każdego okrycia wierzchniego oraz plecaka powinny być odblaski. Troska o bezpieczeństwo  na drogach powinna prowadzić do kształtowania takich nawyków i zachowań wśród dzieci, aby w przyszłości, jako młodzi ludzie potrafili bezpiecznie i mądrze uczestniczyć w ruchu drogowym. (w tekście wykorzystano informacje z oficjalnej strony organizatora).

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

19-03-2019 Izabela fotograf - II miejsce w Polsce

Miło nam poinformować, iż nasza uczennica Izabela Demczuk zdobyła II miejsce w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE "LECTURA". Celem konkursu było upowszechnianie czytelnictwa, motywowanie uczniów do poszerzania wiedzy na temat literatury, rozwijanie twórczości plastycznej, fotograficznej  i pisarskiej wśród dzieci oraz wyszukiwanie talentów. Izabela stworzyła wyjątkowe fotografie, dokumentując "Małą ojczyznę", którymi zachwyciła komisję konkursową w Aleksandrowie Łódzkim. BRAWO! Mamy w szkole kolejnego zdolnego, młodego fotografa. Do konkursu "Lectura" przystąpili również inni zdolni uczniowie, podejmując się trudnych zadań. Julia Mróź oraz Julia Żołnierz wykonały zachwycające prace malarskie, ilustrując wybrane motywy z lektur "Stary człowiek i morze" oraz "Latarnik". Dominika Czajkowska oraz Martyna Skarbek ogrom pracy włożyły w stworzenie wielostronicowych pamiętników, opisując sceny z życia wybranych przez siebie bohaterów literackich. Gratulujemy pomysłów i zapewniamy, że za wszystkich mocno trzymaliśmy kciuki!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

18-03-2019 SP Orły z Pucharem Wójta !!!

13 marca na hali sportowej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach odbyła się kolejna edycja Turnieju piłki nożnej halowej o Puchar Wójta Gminy Orły. Była to już 19. odsłona imprezy, której głównym organizatorem jest Urząd Gminy Orły przy współpracy z Zespołem Szkolno - Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach oraz Uczniowskim Klubem Sportowym "Orzełek", w której prawo uczestnictwa mają uczniowie wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Orły. W tym roku turniej cieszył się wyjątkowo dużym zainteresowaniem - udział w nim wzięły wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy. Zawody rozgrywane były w dwóch etapach. Pierwszym, gdzie grano w dwóch grupach systemem "każdy z każdym", i drugim - pucharowym, gdzie wyniki meczów decydowały już o ostatecznej klasyfikacji danego zespołu. Każde spotkanie trwało 10 minut, bez zmiany stron, a sędzią głównym turnieju był p. Andrzej Górniak. Reprezentanci Szkoły Podstawowej w Orłach zagrali kapitalnie (bilans: 4 wygrane, bramki 19:0) i zajęli ostatecznie pierwsze miejsce. Warto dodać, że nasi zawodnicy obronili tym samym tytuł zdobyty przed rokiem. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej z Zadąbrowia, a trzecie - Szkoły Podstawowej z Drohojowa. Klasyfikacja końcowa turnieju: 1. SP Orły, 2. SP Zadąbrowie, 3. SP Drohojów, 4. SP Kaszyce, 5. SP Małkowice, 6. SP Walawa, 7. SP Trójczyce, 8. SP Niziny. Oprócz nagród drużynowych (dyplomy, puchary) wręczanych osobiście przez Wójta Gminy Orły - p. Bogusława Słabickiego i Dyrektor Zespołu Szkół w Orłach - p. Renatę Iwanów, wyróżniono również najlepszego strzelca, bramkarza i zawodnika turnieju. W tym roku najlepszym strzelcem okazał się Jakub Ziobro (SP Orły, 11 bramek), najlepszym bramkarzem Wiktor Czapla (SP Drohojów), a zawodnikiem Piotr Żurawski (SP Zadąbrowie). Gratulacje!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

15-03-2019 Wizyta strażaków w szkole

W celu podniesienia wiedzy i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa zachowań oraz zapobiegania sytuacji zagrażającym życiu w dniu 28 lutego 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy VIa, którzy dowiedzieli się, że praca strażaka jest ciężka i trudna, czasami bardzo niebezpieczna. Strażacy zademonstrowali zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Młodzież zobaczyła jak wygląda strój strażaka gotowego do akcji, sprzęt ratowniczy i gaśniczy wykorzystywany do ratowania ludzkiego życia.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

12-03-2019 Tenis stołowy chłopców - etap rejonowy

7 marca na sali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku rozegrany został etap rejonowy Igrzysk Dzieci w tenisie stołowym chłopców. W imprezie prawo startu mieli mistrzowie i wicemistrzowie powiatów: przemyskiego (SP Bircza, SP Orły), miasta Przemyśla (SP4), lubaczowskiego (SP Młodów, SP Krowica Sama), przeworskiego (SP Łopuszka Wielka, SP Krzeszowice) oraz jarosławskiego (SMS Jarosław, SP Kramarzówka). Zawody rozgrywane były równolegle na 6 stołach tzw. "systemem radzieckim". Reprezentanci naszej szkoły: Rafał Klinger, Samuel Trojak, Radosław Litwin ostatecznie uplasowali się na VIII miejscu (bilans 1-2). Warto dodać, że reprezentanci Szkoły Podstawowej w Orłach na zawodach rejonowych w tenisie stołowym mieli okazję wystąpić już po raz trzeci z rzędu, choć i tym razem konkurencja okazała się zbyt mocna. Całe zawody wygrała reprezentacja Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Jarosławia. Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

07-03-2019 VIII Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Orły

W sobotę 2 marca odbyła się kolejna edycja Turnieju Szachowego o Puchar Wójta Gminy Orły. Tegoroczne zmagania stały na bardzo wysokim poziomie, do czego w głównej mierze przyczynili się zawodnicy i zawodniczki z Ukrainy. W zawodach uczestniczyło kilkunastu uczniów naszej szkoły, spośród których najlepiej spisał się Michał Cwynar, który w kategorii juniorów starszych zajął nielubiane przez sportowców czwarte miejsce. Natomiast w kategorii juniorów młodszych najlepiej zaprezentował się Kacper Koba, który sklasyfikowany został na piątym miejscu. Występy naszych uczniów należy docenić, gdyż przyszło im rywalizować ze sportowcami reprezentującymi kluby szachowe z Polski i Ukrainy.

 

06-03-2019 The Voice of Orły

Bardzo ważnym wydarzeniem w Dniu Sympatii i Przyjaźni była I edycja wewnątrzszkolnego konkursu wokalnego "The Voice of Orły". Trzynaścioro uczniów naszej szkoły pod okiem uważnego jury na czele z panią Agatą Wąsacz zmierzyło się podczas śpiewania wybranego przez siebie utworu. Nad sprawnym i profesjonalnym przebiegiem konkursu czuwały dwie wspaniałe prowadzące. Największe wrażenie na jury zrobiła Karolina Karuś - uczennica klasy IV B, zdobywając I miejsce. II miejsce zajęła Joanna Plęs z klasy III gimnazjum, natomiast III Natalia Pawłowska z klasy VI. Jury nie miało łatwego zadania, uczniowie wykazali duże zdolności wokalne. Postanowiono przyznać aż 5 wyróżnień dla Krzysztofa Wojtowicza, Sary Wacyk, Łukasza Pudłowskiego, Anieli Nowotarskiej oraz Bartłomieja Klucznika. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za zaangażowanie oraz udział w konkursie.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

05-03-2019 Dzień przyjaźni i sympatii

Dzień 8 lutego był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Już od rana można było spotkać listonosza w asyście uśmiechniętych pomocnic, którzy przy akompaniamencie romantycznej muzyki roznosili walentynki. W klasach starszych szkoły podstawowej oraz gimnazjum odbywał się konkurs na najbardziej przebraną na czerwono klasę. Ostatecznie wygrała klasa IIIB gimnazjum. Natomiast na korytarzu młodszych klas szkoły podstawowej w pokazie mody prezentowały się dzieci przebrane w konkursie "Postać z Bajki". Piękne i kolorowe stroje chłopców i dziewcząt wszyscy podziwiali. I jak to w konkursach bywa, trzeba było wybrać te najpiękniejsze. Wybór nie był łatwy, ale ostatecznie zdecydowano, iż zwycięzcą jest Kacper Barowicz, uczeń klasy IIA, który zaprezentował wspaniały strój pirata z Karaibów, drugie miejsce zajęła Karolina Wojtowicz z klasy IA, a trzecie Oliwia Kubas z klasy IIB. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za stworzenie magicznej bajkowej atmosfery. Ale to nie koniec atrakcji w tym dniu. Było jeszcze malowanie twarzy i wspólny taniec  Belgijki i Skrzypka.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

04-03-2019 Dzień przyjaźni i sympatii w Przedszkolu

W czwartek 7 lutego radość i zaskoczenie na buzi maluchów w przedszkolu oraz klasie "0" wywołały odwiedziny starszych koleżanek, które przygotowały pokaz tańca oraz słodkie przekąski. Dzieci patrzyły z zaciekawieniem na uśmiechnięte, ucharakteryzowane na kociaki dziewczyny. Odważne maluchy mogły również spróbować sił we wspólnym tańcu. Kolejną atrakcją było malowanie twarzy. Wolontariuszki dwoiły się i troiły, ponieważ dzieci bardzo żywo zareagowały na taką formę zabawy. Za pomocą kilku ruchów ręki powstawały makijaże i po chwili w sali przedszkolaków biegały radosne kotki.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

29-02-2019 Kodeks Postaw Patriotycznych

Pragnąc zasłużyć na tytuł "Szkoły Młodych Patriotów" w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego opracowaliśmy  "Kodeks Postaw Patriotycznych". Nasz Kodeks został umieszczony na tablicy przy wejściu do szkoły, aby całej społeczności szkolnej obwieścić, co to znaczy być patriotą! Umiejętność świadomego tworzenia kodeksu, w oparciu o pojęcia: patriotyzm, ojczyzna, szacunek, jest świadectwem  dużej świadomości własnej tożsamości narodowej, przynależności do kraju, a w konsekwencji praw i obowiązków, wynikających z bycia Polakiem. Zadanie nr 7 "Szkoły Młodych Patriotów" uważamy za wykonane!

 

27-02-2019 Wizyta w Tesco

W dniu 5 lutego grupa dzieci świetlicowych uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do sklepu TESCO w Przemyślu. Na początku Patryk podał komunikat, który informował wszystkich obecnych w sklepie, iż nasza szkoła przystępuje do Ekspedycji. Na niezwykłą wycieczkę i poznanie zasad zdrowego odżywiania zabrała nas pani Małgorzata - pracownik sklepu. Odwiedziliśmy różne działy w sklepie tj. warzywa, owoce, bakalie, nabiał, itd. Uczniowie oprócz zdobywania informacji o zdrowym żywieniu rozwiązywali zagadki i zbierali naklejki, którymi wspólnie uzupełnili piramidę żywienia. Ekspedycja była przygotowana w formie zabawy, konkursów, wyścigów i pokazów, w których uczniowie bardzo chętnie brali udział. Na deser był pyszny jogurt z dodatkiem smacznych i zdrowych owoców. Na zakończenie wizyty w Tesco dzieci otrzymały: książeczki edukacyjne oraz boks edukacyjny do zajęć w sali lekcyjnej. Wycieczka była ciekawą przygodą i wyjątkową lekcją o zdrowym odżywianiu.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

23-02-2019 Betlejemski blask

W ciszy betlejemskiej stajenki Boże Słowo stało się ciałem. Taka refleksja pojawiła się w nas podczas naszych szkolnych jasełek. Wraz z Maryją, Józefem, trzema królami, aniołami, owieczkami, a nawet myszkami i wieloma wspaniałymi postaciami kontemplowaliśmy tę niepojętą tajemnicę. Towarzyszyli nam przy Tym wyjątkowi goście i przyjaciele szkoły, za co składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy również, że na zakończenie okresu Świąt Bożego Narodzenia nasi nauczyciele wraz młodymi aktorami przypomnieli nam, że Syn Boży pragnie przyjść do naszych serc, do naszych rodzin, do naszej społeczności i całego świata. Oby znalazł miejsce w sercu każdego z nas.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

22-02-2019 Bajki dla najmłodszych

Uczniowie starszych klas naszej szkoły zorganizowali akcję czytania bajek przedszkolakom.  Korzyści wielorakie! Kontakt z młodszymi może wiele nauczyć naszą młodzież! Rozwija odpowiedzialność i cierpliwość, pomaga pokonać nieśmiałość, pozwala zdobyć doświadczenie w pracy na rzecz innych. Nawyk czytania książek promuje zaś czytelnictwo i przynosi dużo radości, a jednocześnie kształtuje, co dzisiaj szczególnie cenne pozytywne relacje. Nasi wolontariusze do każdego czytanego tekstu przygotowali dodatkowo pytania oraz kolorowanki. W maluchach lektura wzbudziła dużo emocji i zainteresowania. Wizyta w przedszkolu okazała się również wspaniałą "podróżą sentymentalną" dla uczniów i Pań. Niespodzianką stały się pamiątkowe fotografie z dzieciństwa. Wychodząc z przedszkola, uczniowie byli zachwyceni i już szykują prezentację kolejnych wierszy i bajek.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

21-02-2019 Szkolny konkurs patriotyczny

Szkolny konkurs pt. "Historia Polski a patriotyzm" został przeprowadzony wśród dzieci edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą o historii Polski. Zadanie nie należało do łatwych. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, trudno było wyłonić i nagrodzić najlepszych! Komisja konkursowa postanowiła przyznać pierwsze miejsce uczennicy klasy III SP Mai Zajączkowskiej, drugie miejsce również uczennicy klasy III SP Julii Hnat, natomiast trzecie miejsce w trudnym pojedynku zdobyła Maja Karpińska uczennica klasy II A/SP. Konkurs wiedzy historycznej był inspiracją ogólnopolskiego konkursu "Szkoły Młodych Patriotów".

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

20-02-2019 Turniej "FIFA 19"

Mimo, iż na zielonych murawach jest przerwa zimowa i nie odbywają się mecze, to w naszej szkole nie brakuje odważnych "piłkarzy", których nie przeraziły minusowe temperatury i rozegrali turniej piłkarski "FIFA 19". Turniej obfitował w wiele składnych akcji, finezyjnych zagrań i mistrzowskich bramek. Murawę zastąpił  telewizor, a piłkarskie obuwie i piłkę - pady od konsoli. Popularny wśród młodzieży e-sport wyłonił zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas IV-VII najlepszym teamem zostali reprezentanci klasy VA/SP, a wśród klas VIII i IIIG mistrzami okazali się uczniowie klasy IIIB/G. Gratulujemy!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

19-02-2019 Zima lubi dzieci

Podnoszenie świadomości dzieci w zakresie umiejętności oceny i wyboru bezpiecznego miejsca na zimowe zabawy, rekreację i spędzanie czasu wolnego oraz kształtowanie właściwego sposobu reagowania w przypadkach zagrażających bezpieczeństwo, to główne informacje przekazywane uczniom przed FERIAMI! Nie obyło się bez krótkiej prelekcji na temat bezpieczeństwa przeprowadzonej wśród najmłodszych przez panią Policjant KMP - za co składamy podziękowania! A finalnie zabawy na śniegu to coś, co dzieci lubią najbardziej! Dowodem jest nasza fotorelacja.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

18-02-2019 Konkurs plastyczny "Bezpieczne ferie"

W naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny pt. "Bezpieczne ferie". Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy plastycznej, dotyczącej szeroko pojętego bezpiecznego spędzenia wolnego czasu i zabaw w okresie ferii zimowych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. Zgłoszonych zostało wiele prac, dlatego wybór zwycięzców nie był łatwy. Pod uwagę brana była samodzielna praca ucznia. Miło nam poinformować, że: I miejsce zajęła Julia Baran, II miejsce - Marcel Lech, III miejsce - Kinga Potoczny. Wyróżniania otrzymali: Maria Gończ, Zuzanna Grębowicz, Witold Sycz, Adrian Statkiewicz oraz Wiktor Oskroba. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

Zdjęcia prac konkursowych dostępne są w galerii.

 

14-02-2019 List z Watykanu

Otrzymaliśmy piękny list i życzenia z Watykanu od Papieża Franciszka. Pełna treść listu dostępna do przeczytania na naszej stronie.

 

11-02-2019 Tenisiści stołowi wicemistrzem powiatu!

W ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi na hali sportowo - widowiskowej w Birczy rozegrany został finał Powiatowych Igrzysk Dzieci w tenisie stołowym chłopców i dziewcząt. Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Orłach w trzyosobowym składzie: Rafał Klinger, Radosław Litwin, Samuel Trojak po dobrej grze ostatecznie wywalczyła drugie miejsce, awansując tym samym do etapu rejonowego. Tegorocznym mistrzem powiatu został zespół gospodarzy - Szkoła Podstawowa z Birczy. Wśród dziewcząt tryumfowały reprezentantki Szkoły Podstawowej z Dubiecka, drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej z Birczy. Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszym etapie rozgrywek!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

02-02-2019 Dyskoteka karnawałowa!

W  dniu 23 stycznia nasza szkoła rozbrzmiewała dźwiękami muzyki i kołysała się w rytmie współczesnych tańców. Zabawa rozpoczęła się w samo południe dla klas najmłodszych, a zakończyła późnym wieczorem  "tańcem skrzypka".  Organizacją imprezy zajął się Samorząd Szkolny  oraz  Rada Rodziców - Dziękujemy! Uczniowie sami zadbali o repertuar muzyczny, każdy z uczestników mógł przynieść swoje ulubione utwory. Rolę DJ-a  pełnili starsi uczniowie  i wzorowo wypełnili swoje zadanie.  Wszyscy bardzo dobrze się bawili i do domu wracali z uśmiechem na twarzy.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

01-02-2019 Nagrody w konkursie "Przylecieli Anieli"

23 stycznia odbyło się uroczyste rozstrzygniecie międzyświetlicowego konkursu plastycznego zorganizowanego pod hasłem "PRZYLECIELI ANIELI". Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 15 w Przemyślu. Naszą świetlicę reprezentowały: Martynka Rogała, Julia Głuszak, Julia Baran, Emilka Trojnar. Wszystkie uczennice zostały nagrodzone za pomysłowość i estetykę wykonanych prac. Wszystkim laureatkom gratulujemy.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

27-01-2019 Chłopcy mistrzami, dziewczęta wice !!!

Po sukcesach starszych szczypiornistów i szczypiornistek w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej przyszedł czas na sukcesy w mini koszykówce. 21 stycznia nasza szkoła była gospodarzem Powiatowych Igrzysk Dzieci w mini koszykówce chłopców. Jak przystało na gospodarzy, nasi uczniowie zagrali fantastyczny turniej i z kompletem zwycięstw sięgnęli po tytuł mistrza powiatu przemyskiego. Nasi reprezentanci obronili tym samym tytuł zdobyty w ubiegłym roku, a w przeciągu ostatnich czterech lat sięgnęliśmy po niego aż trzykrotnie (w latach 2016, 2017 i 2019). Klasyfikacja końcowa ID w mini koszykówce chłopców: 1. SP Orły, 2. SP Stubno, 3. SP Ujkowice, 4. SP Reczpol. Dwa dni po sukcesie chłopców do sportowej rywalizacji na sali sportowej w Stubnie przystąpiły dziewczęta. Nasze reprezentantki po dobrej grze ostatecznie wywalczyły tytuł wicemistrzyń powiatu. Klasyfikacja końcowa ID w mini koszykówce dziewcząt: 1. SP Stubno, 2. SP Orły, 3. SP Ujkowice. Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dziewcząt i chłopców dostępne są w galerii.

 

24-01-2019 Piłka ręczna: dwa wicemistrzostwa

Trzecia dekada stycznia to okres, w którym rozgrywane są finały powiatowe w zespołowych grach sportowych m.in. piłce ręcznej. 15 stycznia na hali w Birczy odbył się finał chłopców rocznika 2003 i młodszych (Igrzyska Młodzieży Szkolnej), w którym do sportowej rywalizacji stanęło 7 szkół powiatu przemyskiego (Żurawica, Medyka, Orły, Krasiczyn, Bircza, Krówniki oraz Stubno). Reprezentanci naszej szkoły rozegrali bardzo dobre zawody, ostatecznie zdobywając wicemistrzostwo powiatu! Mistrzostwo powiatu zdobyła reprezentacja Szkoły z Krasiczyna, podium uzupełnili reprezentanci z Birczy. Tydzień później, 21 stycznia, na hali w Medyce w zawodach tego samego szczebla rywalizowały dziewczęta. W turnieju wystąpiły cztery szkoły, a nasze reprezentantki za przykładem chłopców również zdobyły drugie miejsce! Klasyfikacja końcowa turnieju: 1. Medyka 2. Orły 3. Stubno 4. Bircza. Zwycięzcy opisywanych zawodów będą reprezentowali powiat przemyski na zawodach rejonowych. Gratulacje!

 

19-01-2019 SP Orły mistrzem gminy!

W dniach 15 i 17 stycznia na hali sportowej w Orłach rozegrane zostały Gminne Igrzyska Dzieci w mini koszykówce. W pierwszym dniu zawodów do sportowej rywalizacji przystąpili chłopcy z pięciu szkół podstawowych z terenu Gminy Orły. Natomiast dwa dni później spotkały się dziewczęta z trzech szkół podstawowych. W obu kategoriach grano systemem "każdy z każdym", a czas gry wynosił 4x5’. Bardzo miło nam poinformować, że tegorocznym mistrzem gminy, zarówno w kategorii chłopców jak i dziewcząt zostali reprezentanci Szkoły Podstawowej w Orłach. To właśnie nasze drużyny będą reprezentować Gminę Orły w mistrzostwach powiatowych. Klasyfikacja końcowa Gminnych ID: kategoria chłopców: 1. SP Orły, 2. SP Drohojów, 3. SP Małkowice, 4. SP Kaszyce, 5. SP Trójczyce; kategoria dziewcząt: 1. SP Orły, 2. SP Drohojów, 3. SP Małkowice.

Zdjęcia z zawodów dziewcząt i chłopców dostępne są w galerii.

 

13-01-2019 Konkursy Bożonarodzeniowe

16 grudnia został rozstrzygnięty Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży "Bożonarodzeniowe ozdoby" w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Naszą świetlicę reprezentowało pięcioro dzieci, a dwie uczennice zdobyły wyróżnienia - Katarzyna Kuniec i Michalina Szustak. Brawo! W dniu 20 grudnia w Muzeum Historii Miasta Przemyśla odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego "Szopka oczami dziecka". Na konkurs dostarczono ponad 250 prac z pięknymi wizerunkami szopki bożonarodzeniowej namalowanej lub narysowanej przez dzieci. Wśród wyróżnionych znalazły się dwie uczennice z naszej szkoły: Gabriela Tomczyk i Maja Czajkowska. Gratulujemy! Prace można obejrzeć w muzeum na pokonkursowej wystawie "Szopka oczami dziecka".

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

10-01-2019 Szkolny Klub Niemarnowania

Uczniowie z naszej świetlicy pod kierunkiem wychowawcy p. Anny Lula przyłączyli się do ogólnopolskiego programu edukacyjnego TESCO: "Od uprawy do potrawy". Rozmawialiśmy o tym, dlaczego ludzie jedzenie marnują i wyrzucają, podczas gdy inni głodują. W ramach programu stworzyliśmy Szkolny Klub Niemarnowania pod nazwą "Mniam, mniam". Ustaliliśmy cele i zasady jego działania, każdy z uczestników pokolorował owoce i podpisał własnym imieniem, naklejając je na plakat, który został wywieszony przy wejściu do świetlicy. Klub został zarejestrowany i zdobyliśmy edukacyjną grę planszową "Zakupowe mistrzostwa". W październiku podczas warsztatów w muzeum (MNZP) piekliśmy chlebki, zaś w grudniu wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych pt. "Jak nie marnować żywności?", które prowadziła p. Katarzyna Nowicka - pracownik Podkarpackiego Banku Żywności w Rzeszowie. Podczas warsztatów dzieci obejrzały film animowany pt. "Była sobie żywność" oraz uczestniczyły w dyskusji na temat względów ekonomicznych, ekologicznych i społecznych marnowania żywności. Uczyły się sprawdzać terminy ważności produktów, mądrze planować zakupy oraz w jaki sposób układać produkty w lodówce, by były dłużej świeże, dowiedziały się o zasadzie FIFO, która polega na tym, że "pierwsze weszło, pierwsze wyszło". Metoda skuteczna, aby uniknąć wyrzucania przeterminowanej żywności. Również w grudniu opracowaliśmy ulotki o zasadach niemarnowania, które przed świętami członkowie klubu rozdali wszystkim rówieśnikom, starszym uczniom, nauczycielom i dzieciom w przedszkolu. Mamy nadzieję, że będziemy zmieniać swoje nawyki i dbać o to, żeby nie wyrzucać żywności.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

08-01-2019 Cud w Betlejem - czas Wigilii

Wigilia to czas wyjątkowy. Wszyscy w odświętnych strojach, przy pięknie przygotowanych stołach wigilijnych z opłatkiem w dłoni oczekiwaliśmy na zaproszonych gości, rodziców i przyjaciół szkoły. Uroczystość rozpoczęła się występem uczniów z młodszych klas, którzy pod opieką nauczycieli przedstawili część artystyczną, znakomicie wcielając się w powierzone role. Szkolny chór oraz balet zadbał o wyjątkowy klimat tego wydarzenia. Zabrzmiały tradycyjne kolędy. Po występach i odczytaniu fragmentu ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa przyszedł czas na życzenia świąteczne. Po nim była chwila na osobiste przełamanie się opłatkiem. Pani Dyrektor Renata Iwanów, życzyła wszystkim błogosławionych i zdrowych świąt. Do życzeń przyłączyli się również zaproszeni goście, przedstawiciele Rady Rodziców, którzy wygłosili wiele ciepłych słów i pięknych świątecznych refleksji. Ostatnim akcentem Wigilii było wspólne kolędowanie i częstowanie się wigilijnym potrawami, przygotowanymi przez niezawodnych rodziców. Bardzo dziękujemy. Opuszczający szkołę uczestnicy Wigilii (zwłaszcza uczniowie) mieli radosne twarze. Z pewnością było w nich zadowolenie z rozpoczynającej się przerwy świątecznej. W tej radości kryło się także coś głębszego, co może dać tylko życzliwe spotkanie z drugim człowiekiem, jego dobre słowo i przełamanie się białym opłatkiem. "Dziś jest ten rodzaj ciszy, że każdy wszystko usłyszy. A wszędzie to ufne czekanie? Czekajmy - dziś cud się stanie".

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

07-01-2019 Konkurs szopek rozstrzygnięty

24 grudnia 1223 roku święty Franciszek z Asyżu - uznawany za twórcę szopki bożonarodzeniowej - zalecił inscenizację narodzin w Betlejem, a miejscem wydarzeń stała się pustelnia Greccio. Z sąsiednich miejscowości tłumnie przybyli ludzie, przyprowadzili osły i inne zwierzęta, a mieszkańcy wcielili się w role Świętej Rodziny. Od tamtej pory szopka została szybko spopularyzowana, a zwyczaj jej ustawiania rozprzestrzenił się na cały świat... jest i z nami. W naszej szkole inicjatorem szkolnego konkursu szopek jest Pani Dyrektor Renata Iwanów. W okresie przygotowań do świąt szopki jednoczyły uczniów, rodziców i nauczycieli i z tej współpracy powstały wspaniałe dzieła. W dniu 20.12.2018 r. podczas uroczystej szkolnej wigilii został rozstrzygnięty  konkurs na najpiękniejszą szopkę. Miło nam ogłosić wyniki: w kategorii klas najmłodszych zwyciężyła klasa II B/SP, w kategorii klas IV-VI wygrała klasa V A/SP, w kategorii klas najstarszych I miejsce wywalczyła klasa VII B/SP. Wyróżniono również szopkę klasy IV B/SP oraz VIII A/SP. Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy komisji konkursowej za podjęcie się wyjątkowo trudnego zadania, a Pani Dyrektor składamy podziękowania za patronat nad konkursem i cenne nagrody.

Zdjęcia prac konkursowych dostępne są w galerii.

 

06-01-2019 Zbiórka na budowę Domu Hospicyjnego

W dniach 12 - 13 grudnia została przeprowadzona na terenie naszej szkoły zbiórka funduszy na budowę Domu Hospicyjnego dla Dzieci w Zaleszanach. Ogółem zgromadziliśmy 340.00 zł., które zostały przekazane na konto fundacji "Z serca dla Serca". Szkolne Koło Caritas składa serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy dołączyli swoją cegiełkę do budowy Domu Hospicyjnego dla dzieci.

 

01-01-2019 "Szkoła Młodych Patriotów" - zaczynamy!

W roku szkolnym 2018/2019 uczestniczymy w projekcie "SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW" organizowany przez Studium Prawa Europejskiego z siedzibą w Warszawie. Zgodnie z regulaminem mamy do zrealizowania wiele zadań, które postaramy się sumiennie wykonać! Celem projektu jest krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego. Pierwsze zadanie już zaliczyliśmy. W dniu 21.11.2018 r. na terenie miejscowości Orły przeprowadziliśmy sondaż wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców miejscowości nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego. Wszystkim naszym rozmówcom dziękujemy za wspaniałe wypowiedzi i przykład, jaki swoją osobą dali naszym młodym "dziennikarzom".

 

 

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

22-12-2018 Mini piłka ręczna - etap powiatowy

Zgodnie z kalendarzem szkolnych imprez sportowych w drugiej dekadzie grudnia rozegrane zostały finały Powiatowych Igrzysk Dzieci w mini piłce ręcznej chłopców i dziewcząt. Pierwsza taka impreza odbyła się 3 grudnia na hali sportowej w Medyce. Tegorocznym mistrzem zostali reprezentanci Szkoły Podstawowej z Birczy. Drugie miejsce przypadło gospodarzom imprezy - Szkole Podstawowej z Medyki, natomiast ostatnie miejsce na podium uzupełnili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Orłach. Kilka dni później na hali sportowo - widowiskowej w Birczy do rywalizacji przystąpiły zespoły dziewcząt. Tutaj również bezkonkurencyjne okazały się zawodniczki ze Szkoły Podstawowej w Birczy. Drugie miejsce zajęły uczennice ze Szkoły Podstawowej w Grochowcach, a trzecie - Szkoły Podstawowej ze Stubna. Nasze reprezentantki ostatecznie uplasowały się tuż za podium na miejscu czwartym. Mistrzowie powiatu przemyskiego, zapewnili sobie start w zawodach szczebla rejonowego, które zaplanowano na trzecią dekadę stycznia 2019.

Zdjęcia z zawodów dziewcząt i chłopców dostępne są w galerii.

 

20-12-2018 Sukces Pauli w konkursie plastycznym

W listopadzie 2018 roku na drugim końcu Polski w Lidzbarku Warmińskim w Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej "Oranżeria Kultury" odbyło się rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastycznego pod hasłem "Słowem Malowane 100 x 100 dla Niepodległej". W tym szczególnym roku konkurs był poświęcony stuleciu odzyskania wolności przez naszą ojczyznę. Miło nam ogłosić, że z 551 prac z 75 placówek z całej Polski jedna z naszych uczennic Paula Kudyba z klasy IVA zdobyła jedno z 26 wyróżnień. Pauli gratulujemy, trzymamy kciuki za kolejne sukcesy plastyczne i dziękujemy za zaangażowanie w reprezentowanie naszej szkoły.

 

17-12-2018 VIII klasy i Fabryka Czekolady

Zaczyna się jak tytuł znanej lektury "Charlie i fabryka czekolady" jednak bohaterami naszego wpisu są tym razem uczniowie klas VIIA/SP, VIIB/SP, VIIC/SP. Mikołajkowy wyjazd zorganizowany został do Krosna, określanego niegdyś "małym Krakowem". To miasto położone w południowej części województwa podkarpackiego. Tam też mieliśmy możliwość uczestniczenia w seansie filmowym "Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grinwelda". Następnie udaliśmy się do malowniczej i słodkiej miejscowości Korczyna, gdzie poznaliśmy tajniki produkcji czekolady. "Pijalnia czekolady w Korczynie jest urządzona w stylu "starej fabryki" z licznymi elementami klimatu steampunkowego (jeden z nurtów science - fiction). Rury, zawory, elementy podświetlane i ruchome fascynują szczególnie dzieci, ale robią też wrażenie na dorosłych. Pod jedną ze ścian bez przerwy pracuje ogromna czekoladowa fontanna. Wewnątrz pijalni są rozłożone tory, po których jeżdżą niewielkie pociągi" - mówi Mirosław Pelczar, mistrz cukiernictwa i twórca Pijalni Czekolady. Dzień zaliczamy jak zawsze do udanych i pełnych nowych wrażeń.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

12-12-2018 Zapraszamy na kiermasz "Dar Anioła"

Na dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia mamy przyjemność zaprosić wszystkich przyjaciół i sympatyków naszej szkoły na kolejny kiermasz ozdób świątecznych. W tym roku są to ANIOŁY! Własnoręcznie wykonane niebiańskie postacie zostaną zaprezentowane w naszej szkole od dnia 10 grudnia w sali nr 13. W dniach 19-23 grudnia mamy przyjemność zaprosić na kiermasz zorganizowany w Kościele Parafialnym w Orłach. Zapraszamy i serdecznie dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w naszej akcji. Ludzie, bowiem to anioły bez skrzydeł, i to jest właśnie takie piękne, urodzić się bez skrzydeł i wyhodować je sobie […] José Saramago.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

10-12-2018 Nasi szczypiorniści najlepsi w gminie

W dniach 3 i 7 grudnia 2018 r. na hali Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach rozegrane zostały Mistrzostwa Gminy Orły dzieci i młodzieży w piłce ręcznej. Była to już 3 edycja imprezy, której głównym organizatorem jest Zespół Szkół w Orłach oraz Uczniowski Klub Sportowy "Orzełek". W pierwszym dniu rywalizacji na parkiecie mogliśmy oglądać zmagania chłopców w kategoriach wiekowych U12 oraz U16, natomiast kilka dni później w niemalże identycznej formie odbyły się zawody dziewcząt. Reprezentanci naszej szkoły po dobrej grze zajęli pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach (zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt). To właśnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Orłach będą reprezentować naszą gminę podczas zawodów szczebla powiatowego. Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

10-12-2018 Mikołajkowy Orszak z wizytą w Szpitalu

Mikołaj pamięta o wszystkich dzieciach, szczególnie o tych, które proszą go o zdrowie! Dlatego też w dniu 05.12.2018 r. (Międzynarodowym Dniu Wolontariusza) nasz szkolny Orszak św. Mikołaja odwiedził Szpital Wojewódzki im. Ojca Pio w Przemyślu, gdzie na oddziałach pediatrii i chirurgii dziecięcej czekali na niego mali pacjenci. Tradycyjnie w organizację naszego przedsięwzięcia włączyła się Fundacja dla dzieci i młodzieży przewlekle chorych "jerzyk", która zatroszczyła się o paczki mikołajkowe! Nasi wyjątkowi wolontariusze wcielili się w role elfów i aniołów. Wspaniały szkolny balet zaprezentował swoje talenty, a grupa młodzieży  swoim tańcem rozbawiła cały oddział dziecięcy. W tym roku był z nami również pan Zdzisław Wójcik - przedstawiciel straży pożarnej, posiadacz "Kryształowego Serca" oraz odznaki "HDK - Zasłużony dla Zdrowia Narodu".  Na koniec podziękowania. Dziękujemy za mile przyjęcie panu ordynatorowi dr Henrykowi Kluz oraz pani oddziałowej Elżbiecie Mielnik. Serdecznie pozdrawiamy również naszego absolwenta Pawła Statkiewicza, który zapewne duuuuużo opowiedziałby nam o św. Mikołaju.  Do zobaczenia za rok!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

08-12-2018 Mikołajki 2018

W czwartek 6 grudnia w progach naszej szkoły zagościł św. Mikołaj wraz ze swoimi aniołkami. Uczniowie przyjęli serdecznie przybyszy z dalekiej Laponii i z niecierpliwością oczekiwali na prezenty. Uśmiechnięte anioły rozdawały cukierki, a w tle rozbrzmiewała radosna świąteczna muzyka. Dzieci młodszych klas z ochotą pozowały do zdjęć z Mikołajem oraz jego wspaniałymi towarzyszkami. Nasz zapracowany Mikołaj nie zapomniał również o przedszkolu, gdzie radosna gromadka przywitała cały Mikołajkowy Orszak wspaniałą piosenką. Po odwiedzinach w klasach, Mikołaj wraz z aniołami wsiedli do swoich sań, zaprzęgniętych w renifery i udali się w daleką podróż, nieść uśmiech i radość kolejnym dzieciom.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

26-11-2018 Nasi tenisiści najlepsi w gminie!

22 listopada na hali sportowej Zespołu Szkół w Drohojowie rozegrane zostały Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Świetnie zaprezentowali się reprezentanci naszej szkoły, którzy okazali się najlepsi zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Zespół Szkolno - Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach w zawodach reprezentował następujący duet: Julia Janusz, Aleksandra Dobosz oraz Mateusz Gala, Adrian Pempuś. To właśnie Ci uczniowie będą reprezentować naszą gminę w zawodach powiatowych. Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

25-11-2018 #GoBlue z UNICEF!

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzimy w dniu podpisania najważniejszego dla dzieci dokumentu Konwencji o Prawach Dziecka, czyli dnia 20 listopada. Ten dzień w naszej szkole był NIEBIESKI. Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest #GoBlue - akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF) we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych tego dnia w każdej szkole w tym naszej. UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowaną dzieciom. Wszystkie ich działania mają na celu zapewnienie dzieciom na świecie możliwości korzystania z ich prawa. Symbolem organizacji jest kolor niebieski. 20 listopada zadbaliśmy, aby nasze ubrania były w kolorze niebieskim oraz napisaliśmy kartkę ze słowem "Dziękujemy", którą wyślemy do UNICEF - strażnika Konwencji o prawach dziecka na świecie! Przyłączenie się do akcji było z naszej strony symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

Film podsumowujący Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2017

Film promujący tegoroczną akcję #GoBlue

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

24-11-2018 Medalowy występ szachistów

Po udanych startach w turniejach gminnych i powiatowych nasi szachiści pokazali wielką klasę podczas Rejonowych Igrzysk Dzieci, które odbyły się 20 listopada w Krasiczynie.  Nasza drużyna w składzie: Kinga Czajkowska, Rafał Zając, Dawid Prymaszko i Kacper Koba uplasował się na trzecim stopniu podium. Do historycznego sukcesu, którym niewątpliwie byłby awans do finału wojewódzkiego, zabrakło… jednego punktu. Jednak nasi szachiście nie składają broni i obiecują awans w następnym roku.

Szczegółowe wyniki można znaleźć na stronie www.chessarbiter.com

 

22-11-2018 Powiatowe IMS w koszykówce

W dniach 13 i 15 listopada rozegrane zostały finały Powiatowych Igrzysk Dzieci w koszykówce. Pierwszy z nich, rozegrany w kategorii dziewcząt, odbył się w Stubnie. Dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Orłach zaprezentowały się bardzo dobrze i ostatecznie zdobyły tytuł wicemistrza powiatu w tej konkurencji. Zawody wygrali gospodarze - Szkoła Podstawowa ze Stubna. Dwa dni później, na hali sportowej w Orłach, rozegrano turniej chłopców, w którym ostateczna klasyfikacja wyglądała identycznie jak wśród dziewcząt: pierwsze miejsce przypadło reprezentantom Szkoły Podstawowej ze Stubna, drugie - Szkole Podstawowej z Orłów, a podium w tym turnieju uzupełnili chłopcy ze Szkoły Podstawowej w Krównikach. Zwycięzcy zawodów powiatowych wywalczyli prawo gry w finale rejonowym, który zaplanowano na pierwszą dekadę grudnia. Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

16-11-2018 Żonkile już rosną

Przez dwa miesiące w naszej szkole trwała akcja zbierania cebulek żonkili. Chętni mogli dorzucić swoją cebulkę do wyjątkowego pudełeczka, wykonanego rączkami tych najmniejszych. W piękny październikowy dzień cebulki żonkili zostały zasadzone przy naszym WYJĄTKOWYM DĘBIE!  Wiosną kwitnące rośliny zostaną ścięte i będą rozdawane przez wolontariuszy, którzy wezmą udział w zbiórce pieniędzy na budowę Przemyskiego Hospicjum.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

16-11-2018 Przemyśl - nasze miasto

Z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę grupa dzieci ze świetlicy wybrała się do Przemyśla. Najpierw spotkaliśmy się przy Rynku Starego Miasta z Panią przewodnik, która krótko zapoznała dzieci z historią Odzyskania Niepodległości. Wspólnie recytowaliśmy wiersz Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka". Zwiedziliśmy Przemyski Rynek, odwiedziliśmy pomnik Dobrego Wojaka Szwejka, Seminarium Duchowne a w nim: oratorium ks. Jana Balickiego, salę z pamiątkami misyjnymi oraz dużą aulę. Następnie wstąpiliśmy do Przemyskiej Archikatedry i wieży katedralnej, z której podziwialiśmy panoramę miasta. Na koniec udaliśmy się do Podziemnej Trasy Turystycznej, gdzie mogliśmy zobaczyć podziemia i dawne miejskie piwnice. Wycieczka była bardzo udana, pełna pozytywnych emocji, których na pewno długo nie zapomnimy. Wszystkie dzieci otrzymały od przewodnika pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa w rajdzie na "100 - Lecie Niepodległości" oraz drobne upominki. Bardzo dziękujemy przewodnikom: Pani Stanisławie Hanasko i Panu Jurkowi Tkaczyk za przygotowanie i prowadzenie naszej wesołej gromadki.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

13-11-2018 Ubrania do oddania

W naszej szkole trwa zbiórka ubrań na rzecz Sabinki - uczennicy klasy III Szkoły Podstawowej. Słowo od mamy Sabinki: "Kochani Pomagacze, zwracam się do Was z gorącą prośbą o wsparcie w leczeniu mojej córeczki Sabinki, która choruje na neuropatię zanikową obu oczu. Choroba wzroku cały czas postępuje, a nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Wierzę, że i tym razem ludzie okażą wielkie serce i pomogą mojemu dziecku. Mama." Słowo od Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Przemyślu: "Kochani właśnie uruchamiamy kolejną możliwość pomocy naszym podopiecznym. Macie jakieś niepotrzebne ubrania? Świetnie! Przyślemy po nie kuriera, a za każdy kilogram TPD otrzyma 1 zł. Do porządkowania szafy marsz."

Więcej na temat akcji "ubrania do oddania"

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

13-11-2018 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

"11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W piątek punktualnie o 11.11 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły odśpiewali hymn Polski, aby włączyć się w ogólnopolską akcję "Rekord dla Niepodległej". Ale w szkole pomysłów na świętowanie odzyskania niepodległości było znacznie więcej. W tym dniu dla uczczenia tego ważnego wydarzenia uczniowie i nauczyciele nosili własnoręcznie wykonane kotyliony oraz uczestniczyli w uroczystej akademii, podczas której została przybliżona trudna historia Polski od czasów zaborów, poprzez nieudane powstania aż do wyzwolenia w roku 1918. Ten uroczysty poranek w szkole był wyrazem naszego patriotyzmu. Warto zwrócić uwagę na szczególnie podniosłą atmosferę, jaka towarzyszyła tej uroczystości. Stworzyli ją uczniowie naszej szkoły,  zarówno ci którzy wystąpili w pięknym montażu słowno - muzycznym jak i ci, którzy z wyjątkową zadumą go słuchali. Ranga tego święta wymagała wyjątkowej oprawy. Tak więc nie mogło zabraknąć pocztu sztandarowego i chóru szkolnego pod kierownictwem pani Agaty Wąsacz. Nad oprawą plastyczną przedstawienia czuwała pani Anna Domańska. Serdecznie dziękujemy. Występ zakończył się gromkimi brawami widowni, co sprawiło ogromną radość młodym artystom   i zachęciło ich do dalszych występów.

 

 

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

13-11-2018 Gminne IMS w koszykówce

7 listopada w hali Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach rozegrane zostały gminne eliminacje w koszykówkę dziewcząt i chłopców (Igrzyska Młodzieży Szkolnej dla rocznika 2003). Organizatorem turnieju była Szkoła Podstawowa w Orłach oraz Uczniowski Klub Sportowy "Orzełek". Bardzo miło nam poinformować, że zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców reprezentanci naszej szkoły okazali się bezkonkurencyjni i wygrywając wszystkie mecze zasłużenie sięgnęli po tytuł najlepszej drużyny gminy. To właśnie nasza szkoła będzie reprezentować Gminę Orły w zawodach szczebla powiatowego. Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

12-11-2018 Ognisko klasy VII B

W dniu 23.10.2018 r. uczniowie klasy VIIB z rodzicami i wychowawcą spotkali się na wspólnym ognisku  w Duńkowiczkach.  Oto kilka informacji na temat tego historycznego miejsca. Fort XI "Duńkowiczki" powstał w latach 1884-1886 r., dwuwałowy opancerzony fort artyleryjski Twierdzy Przemyśl, o konstrukcji betonowo - murowano - ziemnej. Klimat historyczny, aura pogodowa intrygująca i pora wieczorna sprawiły, iż spotkanie należy zapisać do NIEPOWTARZALNYCH! Serdeczne podziękowania składamy Urzędowi Gminy Orły za udostępnienie obiektu, a naszym wspaniałym rodzicom za pomoc w zorganizowaniu i udział  w tak miłym wieczorze. Dziękujemy!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

08-11-2018 Światełko pamięci

W przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły udali się, aby zapalić znicze na przemyskich cmentarzach wojennych. W tym roku pamięć poległym bohaterom oddali uczniowie klasy 7a i  7c. Jednak w zbiórce zniczy uczestniczyła, jak co roku, cała społeczność szkolna. Wizyta na przemyskiej nekropolii była zarazem lekcją historii o czasach I i II wojny światowej.

 

06-11-2018 III miejsce w powiatowym "Tymbarku"

29 października na stadionie "Juvenia" w Przemyślu rozegrany został powiatowy finał popularnego turnieju mini piłki nożnej dla uczniów Szkół Podstawowych "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". Do futbolowej rywalizacji przystąpili mistrzowie 10 gmin powiatu przemyskiego. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy w kategorii U12 (rocznik 2007-2008). Pozostałe kategorie wiekowe "Tymbarku" to U10 oraz U8 - zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt. Nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze i ostatecznie uplasowali się na miejscu trzecim. Kategorię wiekową wygrała Szkoła Podstawowa z Dubiecka, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Medyki. Na dalszych miejscach uplasowali się reprezentanci szkół z: Babic, Maćkowic, Stubna, Huwnik, Olszan, Grochowiec, Birczy. Zwycięzca imprezy będzie reprezentował nasz powiat w finale wojewódzkim. Gratulacje!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

02-11-2018 Wycieczka do Jednostki Wojskowej

Dnia 26 października 2018 r. grupka uczniów klas od 2 do 4 uczestniczyła w dniu otwartym Jednostki Wojskowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Tego dnia na placu wojskowym czekały na dzieci liczne atrakcje. Uczniowie mogli bliżej poznać specjalistyczny sprzęt wojskowy oraz wozy bojowe. Z ogromnym przejęciem wchodziły do bojowego wozu piechoty, a także wozu rozpoznawczego. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki bardzo chętnie wzięli udział w ćwiczeniach w strzelaniu z broni. Po wszystkich atrakcjach był czas na gorącą herbatę w wojskowych namiotach. W drodze powrotnej uczniowie deklarowali, że ten wyjazd na długo pozostanie w ich pamięci. Opiekę sprawowały panie A. Łyszczarz, A.Lula oraz M. Hamryszczak.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

30-10-2018 Wycieczka do Portu Lotniczego "Rzeszów - Jasionka"

Dnia 16 października klasy 5 (integracyjne) wraz z wychowawcami i opiekunami odwiedziły port lotniczy "Rzeszów - Jasionka". Była to jednodniowa wycieczka, na którą wyjechaliśmy o godz. 8.30. Podróż była krótka, ale bardzo zabawna, gdyż każdemu dopisywał dobry humor. Zwiedzanie lotniska rozpoczęło się w budynku Terminala. Następnie każde dziecko mogło z tarasu widokowego usłyszeć i obserwować start samolotu pasażerskiego. Panie przewodniczki pokazały dzieciom, jak wygląda odprawa biletowo - bagażowa i kontrola bezpieczeństwa. Wyjaśniły, jak przechodzą przez nią osoby niepełnosprawne oraz jak transportuje się zwierzęta. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć gablotę z nielegalnymi towarami, które zostały zatrzymane pasażerom. Kolejnym etapem wycieczki było przejście przez punkt kontroli bezpieczeństwa z wszystkimi procedurami obowiązującymi pasażerów podczas podróży. Panie oprowadzające uczniów, opowiadały również o pracy różnych służb lotniczych pracujących w porcie. Dużym przeżyciem dla dzieci było wejście na teren Lotniskowej Służby Ratowniczo - Gaśniczej. Uczniowie oglądali samochody Straży Pożarnej, pracującej na lotnisku oraz działania armatek wodnych, co sprawiło dzieciakom wielką frajdę. Pełni wrażeń pojechaliśmy do Galerii Rzeszów, aby spędzić tam trochę wolnego czasu i zregenerować siły oczywiście w KFC. Następnym punktem wycieczki było obejrzenia filmu animowanego w kinie Helios w Rzeszowie. Trzecia część przebojowej serii komediowej "Hotel Transylwania" z Drakulą w roli głównej oraz całą gromadką zabawnych potworów i ich przygód, które dają stuprocentową gwarancję dobrego humoru i świetnej zabawy. Gorąco polecamy. To już niestety koniec tej przygody, więc wracaliśmy do domu, wymieniając swoje spostrzeżenia po obejrzeniu filmu.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

29-10-2018 Sukcesy przy szachownicy

24 października w Krasiczynie odbyły się powiatowe zawody w szachach drużynowych. Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili, że królewska gra jest ich domeną. W Powiatowych Igrzyskach Dzieci nasza drużyna w składzie: Kinga Czajkowska, Rafał Zając, Dawid Prymaszko, Kacper Koba nie miała sobie równych i dzięki triumfowi  w całym turnieju uzyskała awans do zawodów na szczeblu rejonowym. Natomiast ich starsi koledzy: Dominika Czajkowska, Michał Cwynar, Dawid Sanocki i Karol Tajchman uplasowali się tuż za podium, co także jest niemałym osiągnięciem.

 

28-10-2018 "Bezpieczne wakacje" Rafała Zająca

W dniu 24.10.2018 r. na Komendzie Miejskiej Policji w Przemyślu odbyła się gala finałowa powiatowego konkursu plastycznego "Bezpieczne Wakacje 2018". Tematyka prac konkursowych dotyczyła szeroko rozumianego bezpiecznego zachowania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu młodego pokolenia. Miło nam poinformować, iż nasz uczeń Rafał Zając z klasy VI SP zajął II miejsce! Gratujemy i życzymy powodzenia na etapie wojewódzkim, organizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji wraz z Kuratorium Oświaty i Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Rzeszowie.

 

26-10-2018 Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to święto, które upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowanej przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela (za wikipedia.pl). W naszej szkole to dzień szczególny, w którym podkreślamy wiodącą rolę nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji. Tradycją naszej szkoły jest już ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów. Czym jednak są nauczyciele bez uczniów?! I to właśnie Wy, drodzy uczniowie i Wasi Rodzice, jak co roku, zadbaliście o to, aby ten dzień upłynął dla nas wszystkich w jak najprzyjemniejszej atmosferze. Serdecznie dziękujemy. Uroczysty apel rozpoczął się od wręczenia kwiatów dla Dyrekcji naszej szkoły przez przedstawicieli Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego, którzy wraz z kwiatami złożyli serdeczne życzenia dla całego grona pedagogicznego i wszystkich pracowników szkoły. A z ust uczniów oprócz życzeń sukcesów i satysfakcji z pracy pojawiły się także słowa podziękowań za trud i wysiłek nauczycieli (nie zabrakło też skruszonych min i cichego przepraszam za te wszystkie chwile, kiedy uczniowie nie ułatwiają pracy pedagogom). My, nauczyciele - za te wszystkie miłe gesty, kwiaty i życzenia dziękujemy. Jednocześnie nieśmiało prosimy, by ta atmosfera wzajemnej życzliwości i zrozumienia panowała w naszej szkole nie tylko od święta...

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

26-10-2018 Święto kwiatów, owoców i warzyw

Pierwszy tydzień października w naszej szkole obfitował w emocjonujące wydarzenia. Przygotowywaliśmy się do wizyty biskupa Adama Szala, ale jednocześnie w tradycję życia szkolnego już na stałe wpisane jest bardzo kolorowe, smaczne, zdrowe i wesołe święto - Święto kwiatów, owoców i warzyw. Odbywa się ono zawsze na początku jesieni, tej obfitej i kolorowej pory roku, jako zwieńczenie tych wspaniałości, jakimi natura obdarza nas już od wiosny. Młodsze klasy dają wtedy popisy swojej kreatywności: tworzą pomysłowe postaci z warzyw i owoców, promują zdrowy styl odżywiania wyczarowując z tych naturalnych składników przepyszne koktajle, sałatki, szaszłyki, kanapki. Jest to też świetna okazja do przebrania się w owocowo - kwiatowo - warzywne kostiumy, a jak już są kostiumy, to nie może zabraknąć muzyki, tańców i zabawy. W tym roku tak właśnie zakończył się ten festiwal smaków, barw, zapachów - wspaniałym Balem Jesieni!

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

24-10-2018 Misje parafialne

W dniach 15 - 16.10.2018 odbyły się  misje, które organizuje co 10 lat parafia Orły - Zadąbrowie. Uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczyli w tych rekolekcjach. Tematem i jednocześnie zachętą do uczestnictwa w nich, były słowa: "Otwórzcie się na działanie Ducha Świętego". W tym "effatha" na Boże działanie, pomagali nam: ks. prał. Zbigniew Suchy - redaktor przemyskiej "Niedzieli" oraz ks. Andrzej Bienia - dyrektor Radia Fara. Dziękujemy Panu Bogu, że dał nam uczestniczyć w tym świętym czasie, w którym przyszedł On do nas, ze Swoim słowem i mocą łaski.

 

23-10-2018 III miejsce chłopców w mini unihokeju

19 października na hali sportowej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy rozegrany został finał powiatowych Igrzysk Dzieci w mini unihokeju chłopców. Do rywalizacji w popularnego "floorball’a" przystąpiło 7 szkół podstawowych z terenu powiatu przemyskiego (SP nr 1 Żurawica, SP nr 2 Żurawica, SP Orły, SP Ujkowice, SP Stubno, SP Drohojów oraz SP Maćkowice). Zespół ze Szkoły Podstawowej w Orłach zaprezentował się bardzo dobrze, zajmując ostatecznie trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej. Dwa pierwsze miejsce przypadły zawodnikom z Żurawicy (SP nr 1 Żurawica, SP nr 2 Żurawica) i to właśnie te drużyny będą reprezentować nasz powiat w półfinale wojewódzkim.

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

23-10-2018 Gminny turniej szachowy

19 października w naszej szkole odbył się III  Gminny Indywidualny Turniej Szachowy. Po raz kolejny nasi uczniowie pokazali wielką klasę  i zwyciężyli w rozgrywkach. W kategorii klas I-IV wygrał Karol Hołyszko, drugi był Kacper Barowicz, a na trzecim miejscu zawody ukończył Szymon Skarbek.  Wśród uczniów klas V-VIII najlepszy okazał się Rafał Zając, drugi był Michał Cwynar, a trzeci Dawid Sanocki. Najlepszą zawodniczką turnieju została Kinga Czajkowska.

 

22-10-2018 Powiatowy Konkurs Papieski

Dnia 16 października w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Drohojowie odbył się  X Jubileuszowy Powiatowy Konkurs Papieski pod hasłem: "Myśląc Ojczyzna".  Wspomniane przedsięwzięcie od początku odbywa się pod honorowym patronatem: Pana Starosty Przemyskiego Jana Pączka oraz Pana Wójta Gminy Orły Bogusława Słabickiego. W tym roku ponownie uczniowie z naszej szkoły rywalizowali w trzech konkursowych kategoriach: recytatorskiej, wokalnej oraz plastycznej. KATEGORIA: plastyczna - I miejsce Bartosz Niebylski, II miejsce Julia Mróź; KATEGORIA: wokalna - wyróżnienia: Julia Jakubczak  oraz  Hanna Wąsacz. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym oraz dziękujemy pozostałym uczestnikom, którzy reprezentowali naszą szkołę.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

21-10-2018 Od ziarenka do bochenka - pieczemy chleb

16 października dzieci ze świetlicy uczestniczyły w warsztatach w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej pt. "Od ziarenka do bochenka". Uczniowie zapoznali się z etapami powstawania chleba (od zasiewu, przez koszenie, młócenie, mielenie, wyrób ciasta, po pieczenie). Dowiedzieli się również, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza, piekarza i nie wolno go marnować. Następnie dzieci same przygotowały ciasto i upiekły chlebki. Te zajęcia dostarczyły wielu wrażeń i nowych wiadomości. Na koniec wizyty obejrzały również wystawę w muzeum - poświęconą jednej z najsłynniejszych warowni I wojny światowej "Twierdzy Przemyśl". Piękna pogoda sprawiła, że humory mieliśmy wspaniałe i wyruszyliśmy na spacer po mieście.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

21-10-2018 Podziękowaliśmy Powstańcom!

"Dziękuję Pani za bohaterską postawę. To dzięki Pani mogę dziś żyć w wolnej Polsce..." - taka treść została zapisana na 1 z 50 kartek, które wysłaliśmy Bohaterom. Pełne wdzięczności słowa przekazywali uczniowie szkoły podstawowej, klas gimnazjalnych a także narysowały i uwieczniły małe rączki dzieci z przedszkola. Historia naszego kraju jest dla nas ważna. Dziękujemy! Ogólnopolska akcja BohaterOn połączyła pokolenia.

 

 

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

18-10-2018 XVIII Dzień Papieski

Jan Paweł II - papież Polaków, dla większości z nas stał się ideałem pod każdym względem i na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Aby pamięć o nim uhonorować ustanowiono  Dzień Papieski, czyli dzień wdzięczności i jedności duchowej z Ojcem Świętym. Z okazji XVIII Dnia Papieskiego, obchodzonego w tym roku pod hasłem: "Promieniowanie ojcostwa", odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowały dzieci i młodzież naszej szkoły. Doniosłego tonu temu wydarzeniu nadał fakt, że w roku 2018 obchodzimy 40-lecie wyboru Ks. Kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, to tytuł jednego z utworów literackich Ojca Świętego, w którym rozważa on ojcostwo każdego mężczyzny w odniesieniu do osoby Boga Ojca, jako udział w Jego stwórczym akcie. Dziękujemy za chwilę zadumy i refleksji.

 

17-10-2018 Sprzątanie Świata 2018

Sprzątanie świata - to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. W tym roku przebiegała pod hasłem "Akcja - segregacja. 2 x więcej, 2 x czyściej". Wyobraźcie sobie, że w Polsce sprzątamy w ogólnoświatowej akcji już 25 lat. Nasza szkoła, jak co roku, również przyłączyła się do tego przedsięwzięcia, tak ważnego dla nas wszystkich oraz dla środowiska. Uczniowie, angażując się w "Sprzątanie Świata", kształtują w sobie postawy proekologiczne oraz wrażliwość na czystość środowiska naturalnego. W tym roku tradycyjne porządkowaliśmy zarówno teren przy szkole, jak i pobocza miejscowych dróg. Bardzo cieszy nas fakt, że śmieci jest z roku na rok coraz mniej. Życzylibyśmy sobie, aby nie było ich wcale.

 

16-10-2018 Wizyta Arcybiskupa Adama Szala

W dniu 04.10.2018 r. naszą szkołę odwiedził dostojny gość - Jego Ekscelencja Arcybiskup Adam Szal, Metropolita Przemyski. Księdzu Arcybiskupowi towarzyszyli ks. dziekan Kazimierz Piwowar i ks. proboszcz Jerzy Gwizdak. Wizyta w szkole była jednym z elementów wizytacji kanonicznej naszej parafii przez Księdza Arcybiskupa. Radosnym śpiewem społeczność szkolna powitała Księdza Arcybiskupa. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu Polski. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Renata Iwanów, która powitała serdecznie przybyłych gości oraz opowiedziała o naszej szkole. Po czym zaproszono zebranych na program słowno muzyczny o tematyce religijno patriotycznej, zatytułowany "Bóg Honor Ojczyzna", część artystyczną zakończono wspólnym odśpiewaniem Barki ulubionej pieśni Jana Pawła II. Następnie Ksiądz Arcybiskup podziękował uczniom i nauczycielom za przygotowany program artystyczny. Opowiedział także historię o trzech kluczach do szczęścia, którymi są: wiara, nadzieja i miłość. Po wspólnej modlitwie wszyscy zebrani otrzymali pasterskie błogosławieństwo i pamiątkowe obrazki. Wizytację w szkole zakończyło spotkanie Księdza Arcybiskupa z Dyrekcją oraz Gronem Pedagogicznym. Dziękujemy Jego Ekscelencji za wizytę w naszej szkole oraz słowa skierowane do nas, pełne ciepła i życzliwości spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

13-10-2018 Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się w naszej szkole dnia 01.10.2018 r. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci do Samorządu przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty, przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu. Wybory były swoistą lekcją demokracji dla wszystkich uczniów naszej szkoły, uczniowie przekonali się, że w dorosłym życiu czeka ich wiele trudnych wyborów. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu SU: przewodniczący: Marcjanna Nalepa (kl. IIIB/G), zastępcy: Julia Janusz (kl. IIIB/G) oraz Karol Płonka (kl. VIIIA). Serdecznie gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na pierwsze pomysły i przedsięwzięcia.

 

11-10-2018 Wyjazd klas VIII do teatru

Teatr Współczesny w Krakowie to teatr, który skupia wokół siebie aktorów, twórców i artystów krakowskich, kierujących  się w swoich działaniach ideą nowatorskich rozwiązań scenicznych, przełamujących  tradycyjne wyobrażenia o sztuce, współpracujących z młodymi absolwentami szkół teatralnych. Balladyna i Alina, dwie piękne siostry, w których zakochał się książę Kirkor, wyruszają w las. Która prędzej zbierze dzban pełen świeżych malin, ta zostanie jego żoną. Tylko jedna spełni swe marzenie, tylko jednej urzeczywistni się cudowny sen Kopciuszka, tylko jedna osiągnie w życiu to, co niedostępne zwykłym śmiertelnikom. Jak kończy się ta historia? Uczniowie klas 8a i 8b już znają zakończenie, bo wybrali się na spektakl pt. "Balladyna" w wykonaniu aktorów wyżej wspomnianego teatru. Czy było warto? Mam nadzieję, że tak. Myślę, że swoje spostrzeżenia i uwagi wykorzystają na lekcjach języka polskiego lub egzaminie ósmoklasisty.

 

10-10-2018 Mistrzowie powiatu w biegach przełajowych!

8 października na stadionie w Krasiczynie rozegrany został powiatowy finał w sztafetowych biegach przełajowych dla szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych. Młodsi uczestnicy (rocznik 2006 i młodsi) rywalizowali w sztafecie 8x600 metrów, natomiast starsi (rocznik 2003 i młodsi) w sztafecie 8x600 metrów (dziewczęta) oraz 8x900 metrów (chłopcy). Rewelacyjnie zaprezentowały się nasze młodsze sztafety. W biegach, w których do sportowej rywalizacji stanęło po 7 szkół podstawowych z terenu powiatu przemyskiego, uczniowie Szkoły Podstawowej w Orłach bardzo pewnie zdobyli pierwsze miejsce, zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Wśród młodzieży starszej sztafeta dziewcząt uplasowała się na 4 miejscu, natomiast chłopcy ostatecznie sięgnęli po miejsce trzecie. Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

09-10-2018 Pierwsza dyskoteka już za nami...

W czwartek 4 października, między godziną 17 a 21 nasza szkoła rozbrzmiewała muzyką, ponieważ Samorząd Uczniowski zorganizował integracyjną dyskotekę. Jak zawsze, młodzież klas VI - VIII oraz gimnazjum doskonale się bawiła. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy przygotowane przez Samorząd, wśród których największą popularność zdobyły: konkurs wiedzy o szkole, taniec z balonem oraz konkurs "Jaka to melodia". Opiekę sprawowali nauczyciele i zaprzyjaźnieni ze szkołą rodzice. Dobra muzyka, konkursy, świetne towarzystwo, krótko mówiąc były to cztery godziny świetnej zabawy i już nie możemy się doczekać kolejnej imprezy! Choć frekwencja nie była stuprocentowa, to i tak można powiedzieć, że dyskoteka udała się znakomicie. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i do domu wracali z uśmiechem na twarzy, na koniec pytając o termin kolejnej zabawy.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

02-10-2018 Wyślij kartkę do Powstańca

BohaterON -  włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów - polskiego "bohater" oraz angielskiego "ON", czyli "włączyć". Angielskie "ON" dosłownie włącza historię bohatera - film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm - informacja ze strony bohateron.pl.

 

28-09-2018 Rafał Klinger wicemistrzem Podkarpacia !!!

W dniach 25 i 26 września na stadionie CWKS "Resovia" w Rzeszowie odbyły się pierwsze w tym roku indywidualne finały województwa podkarpackiego w lekkiej atletyce. W pierwszym dniu imprezy o medale i dyplomy "królowej sportu" rywalizowali najmłodsi w ramach Igrzysk Dzieci (ok. 500 uczestników z 25 powiatów), dzień później odbyły się Indywidualne Mistrzostwa SZS w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (ok. 700 uczestników). Jak co roku, na zawodach szczebla wojewódzkiego, nie mogło zabraknąć reprezentantów Szkoły Podstawowej z klasami gimnazjalnymi w Orłach. W wyżej wspomnianych zawodach naszą szkołę reprezentowali: Radosław Litwin (rzut piłeczką palantową), Rafał Klinger (bieg na dystansie 1000 m.) - ID, Kamila Anioł (bieg na dystansie 300 m.), Adrian Pempuś, Piotr Bereźnicki (bieg na dystansie 1000 m.) - IMS. Wielki sukces osiągnął Rafał Klinger, który z czasem 3:16,14 został wicemistrzem województwa podkarpackiego w biegu na dystansie 1000 m. Wśród młodzieży starszej siódmy w swoim biegu był uczeń VII klasy szkoły podstawowej - Adrian Pempuś, co (zważywszy na rywalizację ze starszymi od siebie zawodnikami) również jest dużym osiągnięciem. Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

23-09-2018 Brawa dla naszych rodziców!

Składamy gorące podziękowania dla rodziców naszych uczniów za pomoc w kreowaniu pozytywnych przemian naszej szkoły! Dziękujemy za czynny udział w naszych przedsięwzięciach, bezinteresowną pomoc i ofiarność! Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób, możliwe jest tak wiele! Szczególne podziękowania składamy na ręce panów: Andrzeja Stachowicza, Grzegorza Niemca, Dariusza Pawłowskiego, Pawła Paluszka i Piotra Demeńczuka, którzy ofiarną pracą w okresie wakacji pomogli nam stworzyć "nowe" boisko sportowe! Na ręce Rady Rodziców kierujemy podziękowania za doposażenie placu zabaw dla przedszkolaków w nową wartościową karuzelę! Wymieniać tak możemy długo i wyliczać hojność przyjaciół naszej szkoły! Pamiętamy wspaniałe zabawy i dyskoteki szkolne z naszymi rodzicami, którzy zadbali o smaczne posiłki, wspominamy liczne nagrody książkowe dla najzdolniejszych uczniów w szkole, nie zapomnimy cudownego Dnia Dziecka, wycieczek, kręgli, kina! Dziękujemy! Razem wszystko nam się uda!

Zdjęcia odnowionego boiska szkolnego dostępne są w galerii.

 

19-09-2018 Lodołamacze 2018 - II miejsce !!!

Szanowni Państwo bardzo miło nam poinformować, iż w dniu 12 września 2018 w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie nasza Szkoła otrzymała prestiżową nagrodę LODOŁAMACZE 2018, zajmując II miejsce w kategorii - Instytucja. Nagrodę odebrała Dyrektor Szkoły Pani Renata Iwanów. Laureatem w tej kategorii został Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, natomiast III miejsce - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Jesteśmy bardzo dumni, że znaleźliśmy się w takim gronie! Konkurs LODOŁAMACZE odbywa się pod honorowym patronatem małżonki prezydenta RP, Agaty Kornhauser - Dudy. Podzielony jest na dwa etapy: regionalny obejmuje 4 województwa (nasz region to województwo małopolskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie) oraz ogólnopolski dla finalistów w Warszawie. Na Gali finałowej uhonorowano firmy, instytucje i dziennikarzy. Osoby, instytucje, które wytypowano do konkursu zostały dostrzeżone przez Kapitułę POPON za najwyższe wartości: wrażliwość społeczną, troskę o drugiego człowieka, elastyczność w działaniu, nowoczesne podejście do ludzi i zrozumienie niepełnosprawności. - To dla mnie zaszczyt, że właśnie tu, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie zorganizowana została gala I etapu konkursu "LODOŁAMCZE 2018", który swym zasięgiem objął 4 województwa - podkarpackie, małopolskie, lubelskie i świętokrzyskie. Jest mi niezmiernie miło, że mogę dziś gościć przedstawicieli firm, które odważyły się przełamać stereotypy i uprzedzenia - powiedziała w trakcie gali wojewoda Ewa Leniart. SZANOWNA PANI DYREKTOR! Grono Pedagogiczne dziękuje za drogowskazy i cele przepełnione troską o młodego człowieka. Dzięki Pani nasza szkoła jest dziś taka, jak jest. Cieszy nas popularność i uznanie na terenie czterech województw, choć nie o to tu chodzi. Wszyscy wiemy, co jest najważniejsze i najcenniejsze. Rodzice dziękują za wskazywanie właściwego kierunku, godziny spędzone na rozmowach i wsparcie w trudnych chwilach! Dzieci dziękują za to, że codziennie dostają niełatwą lekcję życia i tolerancji.  Jest dla nich Pani przyjacielem i przewodnikiem! DZIĘKUJEMY I GRATULUJEMY!

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii oraz na stronie Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (Facebook).

 

08-09-2018 I znowu zabrzmiał pierwszy dzwonek

W dniu 3 września w naszej szkole odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019. Jak co roku, ten dzień rozpoczęto mszą św. w kościele parafialnym w Orłach, po czym uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami udali się do szkoły. Tradycyjnie, jako gospodarz szkoły, przemawiała Pani Dyrektor Renata Iwanów, witając serdecznie grono pedagogiczne, rodziców, uczniów oraz przedszkolaków. Po uroczystości inauguracyjnej uczniowie z radością spotkali się w salach lekcyjnych z wychowawcami i kolegami. Podczas tych krótkich spotkań zapoznali się m. in. z planem zajęć i podzielili wrażeniami z minionych wakacji. Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego życzymy wszystkim uczniom, by zdobywanie wiedzy było fascynującą przygodą, odkrywaniem nauki i jej praw, ale też odnajdywaniem siebie, rozwojem własnych uzdolnień i zainteresowań. Niech szkoła będzie dla Was także miejscem radości i wielu przyjaźni. Nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły życzymy, by był to rok spokojnej pracy, dającej satysfakcję osobistą i uznanie otoczenia. Rodzicom zaś życzymy, by ten czas przyniósł wiele nadziei związanych z przyszłością ich dzieci.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.