29-04-2017 Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Sam pomysł narodził się w Katalonii w 1926 roku. 23 kwietnia jest tam również dniem Św. Jerzego, gdzie kobiety obdarowywano czerwonymi różami, a z czasem zaczęły się one odwzajemniać mężczyznom podarunkami w postaci książek. Dlaczego 23 kwietnia? To symboliczna data dla literatury, ponieważ w tym dniu zmarli pisarze: W. Szekspir czy  M. de Cervantes. W naszej szkole z okazji Dnia Książki zorganizowane zostało przedstawienie pt. "Calineczka". Była to słowno - muzyczna inscenizacja słynnej baśni Andersena. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali w baśniowej scenerii przygody Calineczki oraz wystąpiła szkolna grupa baletowa, a całe wydarzenie zgromadziło na sali rodziców, nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły. W szkole pojawiły się również plakaty promujące czytelnictwo i książki, a dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przyszły przebrane w stroje postaci z baśni i bajek. Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie i serce włożone w przygotowanie przedstawienia!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

06-04-2017 Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, a dla bibliotek szkolnych to święto książek dla dzieci, które ma na celu rozpowszechnianie literatury dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Z tej okazji w bibliotece szkolnej zorganizowano przedstawienie pt. "Królewna Śnieżka". Uczniowie klas II i III gimnazjum oraz klasy V szkoły podstawowej wspólnie z biblioteką szkolną przygotowali inscenizację słowno - muzyczną, nawiązująca do znanej baśni. Zaproszeni zostali uczniowie klas 1-3 oraz 4-6 szkoły podstawowej i przedszkolaki. Baśnie zajmują wyjątkowe miejsce w życiu każdego dziecka, a ich rola w wychowaniu jest bardzo ważna. Podziękowania dla aktywu bibliotecznego za zaangażowania w pracę biblioteki szkolnej!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

06-04-2017 Głośne czytanie w Przedszkolu

Głośne czytanie to metoda, która ma zachęcać dzieci do spotkań z książką, rozwijać słownictwo, uczyć najważniejszych wartości i pobudzać wyobraźnię dzieci. Biblioteka szkolna stara się systematycznie wdrażać te umiejętności wśród najmłodszych czytelników. W poniedziałek 3 kwietnia głośne czytanie odbyło się w przedszkolu, w grupach średniaków i starszaków. Dzieci wysłuchały baśni pt. "Roszpunka" oraz wierszy Juliana Tuwima. Najważniejszym celem jest to, aby dzieci czytanie kojarzyły z przyjemnością i stało się codziennym rytuałem.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

18-02-2017 Dzień Przyjaźni w bibliotece szkolnej

We wtorek dzieci z przedszkola miały okazję wziąć udział w spotkaniu urodzinowym Kubusia Puchatka. Z okazji Dnia Przyjaźni 14 lutego, uczniowie klasy II gimnazjum razem z biblioteką szkolną zorganizowali przedstawienie - bajkę dla przedszkolaków.  Wystąpili Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Maleństwo, Tygrysek, Króliczek i Krzyś. Bajka miała za zadanie nie tylko bawić, ale także pokazać dzieciom, jak wielka jest moc przyjaźni. Dodatkową atrakcją było dzielenie tortu urodzinowego, który ze smakiem zjedli zaproszeni goście. Po finałowej piosence Kubuś Puchatek wraz z przyjaciółmi odwiedzili przedszkole i chętnie pozowali do zdjęć pamiątkowych. A. A. Milne w swojej książce zamieścił wiele cytatów, które pięknie opisywały prawdziwą przyjaźń. Nasi bohaterowie po zakończeniu przedstawienia rozdali w najmłodszych klasach zakładki do książek, zawierające najpiękniejsze cytaty z "Kubusia Puchatka".

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

20-01-2017 Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

Wiek przedszkolny to odpowiedni czas, żeby zainteresować uczniów czytelnictwem. Dnia 11 stycznia bibliotekę szkolną odwiedziły 6-latki, wraz z nauczycielkami: Alicją Synus i Katarzyną Karkowską. Dzieci miały okazję zapoznać się z wyglądem biblioteki i pracą nauczyciela bibliotekarza. Zajęcia poprowadziła p. Katarzyna Błaszczuk - nauczyciel bibliotekarz. Celem spotkania było przekazanie uczniom wiedzy o książkach i zasadach ich wypożyczania. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają karty czytelnika i karty książki. Przedszkolaki chętnie oglądały bajki i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Mamy nadzieję, że ta wizyta była początkiem odkrywania magicznego świata książek!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

01-12-2016 Urodziny Misia Książkowego

W dniu 23 listopada uczniowie świetlicy wybrali się na lekcje biblioteczną do Przemyskiej Biblioteki Publicznej z okazji urodzin Misia Książkowego. Wycieczka została zorganizowana przy współpracy świetlicy z biblioteką szkolną. W ramach lekcji dzieci mogły zapoznać się z miniowymi bohaterami książek, m.in. Kubusiem Puchatkiem, Misiem Yogi, Kung Fu Pandą czy misiem Kolargolem lub Paddingtonem. Każdy z uczestników miał ze sobą zabawkę misia. Dzieci wspólnie śpiewały piosenki o misiach i słuchały uważnie opowiadania o życiu niedźwiedzi. Atrakcją było przybycie Misia do biblioteki, który bawił się i śpiewał z dziećmi. Na koniec zostały wręczone szarfy dla misiów największych, najbardziej puchatych i kolorowych. Po wspaniałej zabawie uczniowie udali się do Muzeum Dzwonów i Fajek, gdzie mogli zapoznać się z historią ludwisarstwa przemyskiego. Można było również zobaczyć zabytkowe dzwony i fajki. Organizatorkami wyjazdu były nauczycielki świetlicy i biblioteki szkolnej: Anna Lula i Katarzyna Błaszczuk.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

05-10-2016 Październik - miesiącem bibliotek szkolnych !!!

Święto Bibliotek Szkolnych zostało ustanowione w 1999 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarstwa szkolnego. Tegoroczne hasło brzmi: "Książka to dopiero początek". Biblioteka szkolna ogłasza konkurs plastyczny na plakat promujący czytanie i książkę. Do wzięcia udziału w konkursie zapraszamy uczniów IV-VI SP oraz Gimnazjum naszej szkoły. Konkurs trwa d o25 października. Dokładne informacje u nauczyciela biliotekarza. Zapraszamy!