AKTUALNOŚCI

20-02-2018 Przemyska Gala Szlachetnej Paczki

Szkoła Podstawowa

Dnia 09.02.2018 r. już po raz drugi odbyła się Przemyska Gala Szlachetnej Paczki w Villi Bolestraszyce, na której nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły. Podczas uroczystości podziękowano szczególnie darczyńcom oraz wolontariuszom. Finał tej niezwykłej akcji miał miejsce w grudniu. To właśnie wtedy za sprawą darczyńców oraz wolontariuszy pomoc otrzymały najbardziej potrzebujące rodziny w naszym regionie. Po raz kolejny pokazaliśmy jak ważna jest mądra pomoc i jacy potrafimy być solidarni. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się razem z nami do akcji. Koordynatorami akcji w naszej szkole były: Pani Anna Łyszczarz oraz Pani Alicja Synus.

 

19-02-2018 Dzień Babci i Dziadka

Przedszkole

Jak co roku w naszym przedszkolu zorganizowania była uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych Babć i Dziadków. To dni pełne uśmiechów, wzruszeń i radości. W Naszym Przedszkolu w obecnym roku szkolnym uroczyste spotkania z okazji Święta Babci i Dziadka przebiegały w kilku etapach. Każda grupa przedszkolna zapraszała swoich Dziadków i Babcie w inny dzień. Dzieci przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować Dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków. Niejednej Babci i Dziadkowi, łezka kręciła się w oku, a na ustach można było zobaczyć uśmiech. Na koniec tych wyjątkowych występów dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane laurki. Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek. To były naprawdę wyjątkowe dni, pełne uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

18-02-2018 Konkurs plastyczny

Szkoła Podstawowa

Pod koniec stycznia 2018 roku w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny na "Najładniejszą zakładkę do książki". Uczniowie zgłosili bardzo dużo prac, dlatego jurorzy mieli nie lada problem, aby wyłonić laureatów. Po długich i wyczerpujących obradach dokonano wyboru i spośród 98 prac wyłoniono 6 najlepszych zakładek - po 3 w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-V oraz klasy VI-VII. 26 stycznia w ostatnim dniu szkolnym przed feriami odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom. A tak przedstawiały się  wyniki konkursu i miejsca na podium: kategoria IV-V: I miejsce Kinga Czajkowska (kl. IVb), II miejsce Jagoda Klimko (kl. IVb), III miejsce Natalia Pawłowska (kl.V); kategoria VI-VII: I miejsce Dominika Czajkowska (kl.VIb), II miejsce Nela Szmuc kl. (VIIa), III miejsce Kamila Tymoczko kl. (VIIa). Laureatom gratulujemy! A wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, prosimy o równie duże zaangażowanie przy następnych propozycjach i życzymy sukcesów w kolejnych plastycznych zmaganiach.

 

08-02-2018 Drugie miejsce piłkarzy halowych

Klasy gimnazjalne

W środę 7 lutego na hali sportowej w Żurawicy rozegrany został Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Żurawica dla chłopców z rocznika 2002. Na zawodach nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły, którzy pod szyldem Gminnego Klubu Sportowego w Orłach wzięli udział w sportowej rywalizacji. W całej imprezie udział wzięło łącznie 6 drużyn piłkarskich. Nasz zespół mierzył się kolejno z Wesołą Zadąbrowie, Leśnikiem Bircza, Czuwajem Przemyśl, Czarnymi Bolestraszyce oraz Żurawianką Żurawica. Czas gry wynosił 12 minut (ciągłej gry), a sędziami zawodów byli panowie: Paweł Pawlus oraz Łukasz Olech. Nasi zawodnicy zaprezentowali się bardzo dobrze i z bilansem: 3 wygrane, 1 remis, 1 przegrana ostatecznie zajęli wysokie drugie miejsce. Całe zawody wygrała drużyna Leśnika Birczy, natomiast podium uzupełnił gospodarz imprezy - Żurawianka Żurawica. Gratulacje!

 

02-02-2018 Wojewódzki Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych

W dniu 21 stycznia 2018 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Gali Orszaku Trzech Króli w Instytucie Teologiczno - Pastoralnym w Rzeszowie. Podczas gali odbyło się nagrodzenie laureatów XXV Wojewódzkiego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych, organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 21 w Rzeszowie a patronami: Biskup Rzeszowski Jan Wątroba, Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Nasza szkoła w konkursie odniosła ogromny sukces, laureatami zostali: Julia Potoczna kl. VIb, Dominika Czajkowska kl. VIb, Wiktoria Stachowicz kl. VIb, Anna Wojdyło kl. VIa, Aneta Wolankiewicz kl. VIa, Martyna Skarbek kl. VIa, Antek Zawalski kl. VIa, Kamila Tymoczko kl VIIa. Wyróżnienia otrzymali: Patrycja Dziedzic kl. IIIb, Emilia Chomka kl. IIIb, Alexandra Preneta kl. VIIb, Miłosz Sajt kl. VIIb, wyróżnienie otrzymała również szopka kl. IIb gimnazjum. Wszystkim laureatom i wyróżnionym gratulujemy sukcesu.

Zdjęcia z konkursu dostępne są w galerii.

 

02-02-2018 Jasełka na Zamku Kazimierzowskim

SP , GIM

"Pokój  na ziemi ludziom, a w niebie cisza gwiazd, grają anieli, świat się chlebem dzieli.  Świat ma dziś magiczny blask…." Szkolne Jasełka są jedynym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń dla dzieci, młodzieży i całej społeczności lokalnej. Nie zawiedli nas zaproszeni goście, bliscy, krewni, przyjaciele, absolwenci. Wszyscy oni swoją obecnością potwierdzili, że warto podjąć trud przygotowania tej wyjątkowej uroczystości, która od wielu już lat jest wpisana do kalendarza szkolnych imprez. W pięknej scenerii Zamku Kazimierzowskiego, przy pełnej sali widzów dnia 29 stycznia 2018 roku przepełnieni magią świąt, mieliśmy zaszczyt wystąpić już po raz trzeci na deskach Teatru Fredreum. Jest to najstarszy teatr amatorskim w Polsce i najprawdopodobniej również w Europie. Tym bardziej jesteśmy dumni z naszego występu! Uczniowie w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem,  przedstawili sceny z narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, aniołowie, pasterze, górale i dzieci. Nasi aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Przygotowania do przedstawienia trwały od miesiąca, uczniowie poświęcili wiele czasu na próby, tym bardziej, że poza nauką tekstu, uczyli się też śpiewać i tańczyć, by w pełni oddać radość z narodzenia Jezusa. Brawa i życzliwość publiczności były wielką nagrodą dla małych i dużych aktorów, ponadto stały się  źródłem przeżyć i wzruszeń, które zostaną w pamięci na całe życie. Za przygotowanie jasełek dziękujemy pani Ewie Pleśniak i pani Beacie Kasprzyk - Hiszpan, za oprawę muzyczną i pracę z chórem pani Agacie Wąsacz. BRAWA! Każdemu, kto zechciał podziwiać nasze występy - dziękujemy!

 

 

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

01-02-2018 Bal karnawałowy

SP , GIM

Karnawał to czas balów, maskarad i wesołych imprez towarzyskich. Zarówno ci zupełnie mali, jak i ci nieco więksi z niecierpliwością czekali na zabawę choinkową, która w naszej szkole odbyła się w dniu 24 stycznia 2018 roku. Niemal wszyscy ruszyli roztańczonym krokiem na parkiet, porywając ze sobą do tańca nauczycieli i rodziców. Uczniowie balowo ubrani, pełni emocji i wrażeń wesoło bawili się pod przewodnictwem wspaniałych wodzirejów z klas gimnazjalnych. Doskonały nastrój dopisywał zarówno dzieciom jak i dorosłym. Były korowody, kółeczka i pląsy w parach. Sala balowa migotała w takt muzyki kolorowymi światełkami, nad głowami falowały balony, serpentyny i inne ozdoby wykonane przez młodzież i opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Między jednym a drugim przebojem uczniowie mogli skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez niezawodnych rodziców. Dziękujemy im bardzo serdecznie. Wspólna praca rodziców, dzieci i nauczycieli sprawiła, że takie wydarzenie z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich!

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

31-01-2018 Warsztaty "Od uprawy do potrawy"

Szkoła Podstawowa

17 stycznia uczniowie naszej świetlicy wzięli udział w wycieczce edukacyjnej "Ekspedycja smaku" do hipermarketu TESCO w Przemyślu. Wyprawa rozpoczęła się niecodziennie, bo od ogłoszenia przez telekom: kim jesteśmy, z jakiej szkoły i w jakim celu pojawiliśmy się w sklepie. Na kolejnych działach dzieci poznawały tajniki zdrowego odżywiania poprzez zabawę, która polegała na szukaniu różnych zdrowych produktów (owoców, warzyw, bakalii, makaronów, nabiału), były również zadania, zagadki oraz odszukiwanie naklejek z ilustracjami poznawanych produktów. Podczas wycieczki dzieci miały możliwość degustacji zdrowych przekąsek. Mali odkrywcy ze znalezionych naklejek uzupełnili piramidę żywieniową, którą zabrali ze sobą do szkoły. Podsumowaniem tej przygody było przygotowanie smacznej i zdrowej przekąski z jogurtu naturalnego oraz samodzielnie wybranych dodatków w postaci świeżych owoców i bakalii. Było pysznie i zdrowo!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

30-01-2018 Turniej o Puchar Dyrektora Gimnazjum

Klasy gimnazjalne

26 stycznia na hali sportowej w Orłach rozegrano kolejną edycję turnieju piłkarskiego o Puchar Dyrektora Gimnazjum Publicznego w Orłach. W imprezie oprócz drużyny gospodarzy wystąpiło również gimnazjum z Drohojowa, Żurawicy oraz Maćkowic. Grano systemem "każdy z każdym", czas gry 2x10’, a sędzią zawodów był Pan Grzegorz Sakowski. Reprezentacja Gimnazjum w Orłach zaprezentowała się świetnie i z kompletem zwycięstw zasłużenie sięgnęła po pierwsze miejsce. Kapitanowie każdego zespołu odebrali z rąk organizatora - Pani Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach - Renaty Iwanów pamiątkowe puchary oraz dyplomy. Warto dodać, że najlepszym zawodnikiem całego turnieju wybrany został nasz reprezentant - Oskar Balawender. Gratulacje!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

26-01-2018 Mini unihokej - półfinał wojewódzki

Szkoła Podstawowa

23 stycznia na hali sportowej przy Zespole Szkół im. Św. Stanisława Kostki w Kamieniu (pow. rzeszowski) rozegrany został jeden z trzech półfinałów wojewódzkich Igrzysk Dzieci w mini unihokeju chłopców. Start w imprezie zapewnili sobie mistrzowie i wicemistrzowie powiatów: rzeszowskiego (SP Nowa Wieś, SP Kamień), Przemyśl gr. (SP nr 6 Przemyśl), jarosławskiego (SP Laszki), lubaczowskiego (SP Oleszyce), przeworskiego (SP Dębów) oraz przemyskiego (SP nr 1 Żurawica, SP Orły). Grano w dwóch grupach, systemem "każdy z każdym", czas gry 2x6’. Reprezentanci Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach zaprezentowali się dobrze, ostatecznie zajmując piąte miejsce. Cały turniej wygrali zawodnicy z Nowej Wsi. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Oleszyc, na trzeciej pozycji sklasyfikowani zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Żurawicy. To właśnie ta trójka będzie reprezentowała rejon VI w finale wojewódzkim.

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

17-01-2018 Koszykarze mistrzami powiatu !!!

Szkoła Podstawowa

16 stycznia na hali sportowej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach rozegrany został finał Powiatowych Igrzysk Dzieci w mini koszykówce chłopców. W imprezie udział wzięły 4 szkoły, które zgodnie z zasadami szkolnej rywalizacji sportowej wywalczyły miano najlepszych zespołów gmin Orły, Przemyśl, Medyka oraz Krzywcza. Grano systemem "każdy z każdym", czas gry ustalono na 4x5’. Reprezentanci Szkoły Podstawowej w Orłach jak przystało na gospodarza rozegrali świetne zawody i z kompletem zwycięstw sięgnęli po tytuł najlepszej drużyny powiatu przemyskiego. Drugie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Medyki. Trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Ujkowic, natomiast czwarte - Szkoła Podstawowa z Reczpola. Tytuł mistrza powiatu w koszykówce chłopców po roku przerwy ponownie wraca do naszej szkoły (poprzednio mistrzostwo w tej dyscyplinie zdobyliśmy w roku 2016) i to ponownie Orły będą reprezentować powiat przemyski w zawodach szczebla rejonowego. Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

14-01-2018 Mini koszykówka - etap gminny

Szkoła Podstawowa

W ubiegłym tygodniu na hali sportowej w Drohojowie rozegrane zostały dwudniowe mistrzostwa gminy Orły w mini koszykówce. Do rywalizacji przystąpiło 6 szkół podstawowych z terenu naszej gminy - zarówno w kategorii chłopców, jak i dziewcząt. W zawodach chłopców wygrała Szkoła Podstawowa w Orłach, drugie miejsce przypadło gospodarzom imprezy - Szkole Podstawowej w Drohojowie, natomiast trzecie miejsce zajęli reprezentanci Szkoły Podstawowej w Małkowicach. W rywalizacji dziewcząt wygrały reprezentantki ze Szkoły Podstawowej w Małkowicach, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Orłach, natomiast podium uzupełniły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Drohojowie. Zwycięzcy poszczególnych kategorii będą reprezentować naszą gminę na zawodach szczebla powiatowego.

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

02-01-2018 Jest taki dzień!

Święta Bożego Narodzenia, to czas łamania się opłatkiem, składania życzeń i wspólnego kolędowania. W naszej szkole podtrzymujemy te tradycje, dlatego w dniu 22 grudnia 2017 r. przygotowaliśmy Szkolną Wigilię. Na początku uczniowie zaprezentowali piękną i wzruszającą "Opowieść wigilijną". Następnie odbyło się wspólne kolędowanie przy wigilijnym stole oraz łamanie się opłatkiem. O pysznych pierożkach i barszczyku nie wspominamy..., dlatego gorąco dziękujemy wszystkim zaangażowanym i niezawodnym rodzicom. Wyjątkowym wydarzeniem była obecność wśród nas dziennikarzy z TVP3 z Rzeszowa, którzy relacjonowali naszą skromną uroczystość. P.S. W kolędowaniu pomagały nam baranie odgłosy z "żywej szopki", która radowała oczy nie tylko dzieci.

Anioły mogą zejść do ludzi, przebiec calutki świat. Śnieg taki czysty, że nie ubrudzi białych anielskich szat. Białe opłatki, białe stoły, świeżych choinek las… Doprawdy mogą dziś anioły zagościć pośród nas. Tylko ta gwiazda niech zaświeci Nad ciszą białych dróg. I zawiadomi wszystkie dzieci, że się narodził Bóg.

Bronisława Ostrowska

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

02-01-2018 Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych rozstrzygnięty!

Jak co roku zaprosiliśmy wszystkich kreatywnych uczniów (dużych i małych konstruktorów) do wzięcia udziału w kolejnej już edycji Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Liczyła się pomysłowość i oryginalność przy jednoczesnym nawiązaniu do tradycji i kanonu szopki bożonarodzeniowej. Materiał i technologia wykonania prac była dowolna, ograniczała tylko wyobraźnia i… czas oddania pracy. Wszystkie propozycje zostały poddane szczegółowej ocenie. W składzie jury znaleźli się przedstawiciele Urzędu Gminy Orły, Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego oraz Rady Pedagogicznej z Panią Dyrektor mgr Renatą Iwanów na czele. Oto wyniki: kategoria PRACE ZBIOROWE uczniowie z klas I-III - I miejsce - klasa 2/SP, wyróżnienie - klasy 1a/SP i 1b/SP; uczniowie z klas IV -VI - I miejsce - klasa 4b/SP, wyróżnienie - klasy 6a/SP i 6b/SP; uczniowie z klas VII i klasy gimnazjalne - I miejsce - klasa 3b/G, wyróżnienie - klasy 7a/SP i 7b/SP. W kategorii PRACE INDYWIDUALNE członkowie jury postanowili nagrodzić i wyróżnić wszystkich uczestników. Oto zwycięzcy: Michalina Walczyszyn, Emilia Chomka, Patrycja Dziedzic, Katarzyna Kuniec. Nagrody i pamiątkowe dyplomy zostały wręczone podczas uroczystej szkolnej Wigilii. Wszystkim gratulujemy i już teraz zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

31-12-2017 Zajęcia plastyczne

Szkoła Podstawowa

W roku szkolnym 2017/2018 (od 30. listopada) w naszej szkole odbywają się dodatkowe zajęcia plastyczne (rozwijające). Prowadzone przez nauczyciela świetlicy panią Annę Lula. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu od 16.00 - 17.00. Celem zajęć jest rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych w toku różnorodnych działań plastycznych. Efekty prac będzie można podziwiać na szkolnych wystawach.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

27-12-2017 "Szopka oczami dziecka"

Szkoła Podstawowa

W dniu 19 grudnia w Muzeum Historii Miasta Przemyśla odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Szopka oczami dziecka". Na konkurs dostarczono ponad 200 prac z pięknymi wizerunkami szopki bożonarodzeniowej namalowanej lub narysowanej przez dzieci. W kategorii klas 0 - I, pierwsze miejsce zajęła uczennica z naszej świetlicy Maja Walczak z kl. I. Serdecznie gratulujemy. Naszą szkołę reprezentowały  również: Maja Mirys z kl. 0, Maja Czajkowska z kl. I i Julia Jakubczak z kl. III. Dziękujemy. Prace można obejrzeć w muzeum na pokonkursowej wystawie "Szopka oczami dziecka", na której znalazły się prace wszystkich uczniów

 

26-12-2017 Piernikowe szaleństwo

Szkoła Podstawowa

W świetlicy z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia zorganizowane zostały zajęcia związane z przygotowaniem pysznych tradycyjnych, ale z nutą szaleństwa i nowoczesności pierników. Każde dziecko miało możliwość zrobienia choinki z piernikowych gwiazdek, które były dostępne w kilku różnych rozmiarach i sklejania  ze sobą za pomocą lukru. Dekoracja takiej smacznej pachnącej świątecznej ozdoby ograniczała jedynie dziecięca wyobraźnia. Inne chętnie wybierane i ozdabiane kształty ciastek to: serduszka, bałwanki, domki, aniołki... Ładnie zapakowane prace dumne i szczęśliwe (no może jeszcze odrobinę przejedzone) dzieci zabrały do domu na święta. Świetna i pyszna zabawa!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

23-12-2017 Wspólne ubieranie choinki

Przedszkole

Już od pierwszych dni grudnia zaczynamy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci przygotowują ozdoby, dekorują przedszkole, poznają tradycje związane ze  świętami. W dniu 14 grudnia wszystkie przedszkolaki przypomniały sobie tradycję związaną z ozdabianiem świątecznego drzewka. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zawieszały bombki, gwiazdki, łańcuchy i kolorowe światełka. Następnie uroczyście zapalono lampki choinkowe i śpiewano kolędy przy choince.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

22-12-2017 Pieczenie pierników

Przedszkole

Święta tuż, tuż… czas więc na pieczenie pierników. Ubiegły czwartek i piątek dla dzieci z grupy "Starszaków" był bardzo pracowity, ponieważ w tych dniach piekły one pierniki i je dekorowały. W pierwszej kolejności dzieci odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki, zakładając fartuszki i chustki na głowę. Następnie poznały składniki i sposób wykonywania ciasta, potrzebne przybory a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko już było gotowe dzieci z zaangażowaniem i ogromnym zapałem zabrały się do pracy - wałkowały ciasto, wykrawywały pierniki. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków, które piekły się w przedszkolnej kuchni. Po przedszkolu zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierników, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Następnego dnia gdy pierniki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania. Według własnego pomysłu dekorowały cukrowymi pisakami i barwnymi posypkami. Oczywiście najważniejszym punktem tego zajęcia poza "produkcją" była konsumpcja. Wszystkim dzieciom pierniki bardzo smakowały.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

21-12-2017 Cyberprzemoc

Szkoła Podstawowa

Dnia 1 grudnia uczniowie Gimnazjum oraz klas VIIA i VIIB Szkoły Podstawowej mieli niecodzienną okazję spotkać się z policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Przemyślu. Nasze zaproszenie przyjęła pani Małgorzata Czechowska z Wydziału ds. Nieletnich. Tematem spotkania była cyberprzemoc oraz bezpieczeństwo w sieci. Policjantka przypomniała uczniom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Opowiedziała o zagrożeniach, czyhających w sieci oraz o tym, jak się przed nimi bronić. Odpowiadała również na pytania uczniów dotyczące niebezpiecznych gier, jakie można znaleźć w internecie. Pani aspirant scharakteryzowała zjawisko cyberprzemocy. Wyjaśniła, dlaczego jest ono tak niebezpieczne - kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie sposób zapanować nad ich rozpowszechnianiem. Policjantka radziła, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Często podkreślała, że cyberprzemoc jest przestępstwem, które należy zgłaszać organom ścigania. Przekazała wiele informacji na temat odpowiedzialności karnej nieletnich, ilustrując je odpowiednimi przykładami. Spotkanie to było bardzo potrzebne - nikogo nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc we współczesnym świecie. Mając na uwadze bezpieczeństwo uczniów w sieci, w naszej szkole kilka dni wcześniej odbył się apel poświęcony tej problematyce. Mamy nadzieję, że dzięki takiemu przedsięwzięciom uczniowie będą refleksyjnie i odpowiedzialnie korzystać z internetu, co pozwoli uniknąć niebezpieczeństw i ustrzec się przed popełnieniem wielu błędów.

 

20-12-2017 Doświadczenia z wodą

Przedszkole

Przedszkolną salę na jeden dzień zamieniliśmy w małe laboratorium. Przedszkolaki poprzez szereg doświadczeń poznały te zwykłe i niezwykłe właściwości wody. Dzieci mogły same pod czujnym okiem nauczycielek eksperymentować i poczuć się jak prawdziwi mali naukowcy. Każde nowe zaobserwowane zjawisko wprawiało przedszkolaki w zachwyt. Podziwiały kolorowe nitki deszczu i kule zamknięte w małym słoiku, były świadkami "wybuchających kolorowych wulkanów", obserwowały jakie przedmioty toną, a które utrzymają się na powierzchni wody i wyciągały samodzielnie wnioski.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

19-12-2017 Miły, starszy siwy Pan...

6 grudnia naszą szkołę odwiedził święty Mikołaj. Czekali na niego wszyscy: przedszkolaki oraz uczniowie od najmłodszych aż po tych najstarszych. Na szczęście Święty miał pomocników - Śnieżynki, Aniołki, Elfy, gdyż sam nie dałby rady dostarczyć prezentów do wszystkich dzieci. Przejęte i uradowane twarze, zwłaszcza najmłodszych dzieci dowiodły, że szczerze wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekiwały. Miły prezent od Orszaku Świętego Mikołaja otrzymały dzieci z naszego przedszkola, gdyż po wizycie mikołajkowej, we wszystkich grupach pozostały Elfy, które czytały dzieciom świąteczne opowieści. W tym wyjątkowym dniu "mikołajowe" czapki przyozdabiały głowy całej społeczności szkolnej. Był to dzień pełen radości i uśmiechów, teraz już wszyscy z niecierpliwością wyczekują upragnionych świąt Bożego Narodzenia.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

19-12-2017 Mikołaj w Szpitalu Wojewódzkim

SP , GIM

Uśmiech i radość na chwilę pozwoliły dzieciom z przemyskiego szpitala zapomnieć o chorobie i cierpieniu. W Międzynarodowy Dzień Wolontariusza 5 grudnia Oddział pediatrii i chirurgii dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala im. Ojca Pio w Przemyślu odwiedził Orszak Świętego Mikołaja! Wolontariusze z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach oraz ze Szkoły Podstawowej w Drohojowie wraz z opiekunami przygotowali przedstawienie pt. "Mikołajkowa przemiana". Na oddziale dziecięcym naszego szpitala trwał rozgardiasz od samego rana. Bardzo ciepło przywitał nas personel medyczny. Radość na wszystkich buziach zawitała wraz z pojawieniem się elfów, reniferów, różnych postaci z bajek i Mikołaja, który miał ze sobą worek pełen prezentów. List do Mikołaja z prośba o prezenty w imieniu dzieci napisała Fundacja dla dzieci przewlekle chorych "jerzyk" (pozdrawiamy pana Artura Cielińskiego) Prezent dostali wszyscy mali pacjenci  na oddziałach dziecięcych. To już nasze siódme z rzędu charytatywne Mikołajki, które zawsze z chęcią organizujemy.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

18-12-2017 Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

SP , GIM

Z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka p. Marka  Michalaka w tym dniu dzieci mają swoje wielkie święto: Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. 20 listopada świętowaliśmy również rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka - Konwencji o Prawach Dziecka. Polska była inicjatorem i współtwórcą Konwencji, która dzisiaj jest nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka. W naszej szkole odbył się APEL zorganizowany przez grupę szkolnego wolontariatu, aby przypomnieć i uświadomić uczniom ich prawa, wynikające z Konwencji Praw Dziecka oraz przypomnieć, że oprócz praw mają również obowiązki, a w ich najbliższym otoczeniu są osoby, do których zawsze mogą zwrócić się o pomoc. Cytując J. Korczaka: "Dzieci nie będą dopiero, ale są już ludźmi, tak ludźmi są a nie lalkami, można przemówić do ich rozumu, odpowiedzą nam, przemówmy do serca, odczują nas. Dzieci są ludźmi, w duszy ich są zadatki tych wszystkich myśli i uczuć, które my posiadamy".

 

18-12-2017 Magiczna noc

SP , GIM

Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną i niezwykłą moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Niezwykła zabawa andrzejkowa w naszej szkole została zorganizowana 29 listopada, dzięki pomocy niezawodnych rodziców, którym serdecznie dziękujemy w imieniu wszystkich uczniów. Było głośno i radośnie, a to za sprawą licznych atrakcji. Od wczesnych godzin popołudniowych, każdy, kto przekraczał próg naszej szkoły, przecierał oczy ze zdumienia. Po szkolnych korytarzach spacerowali bowiem między innymi: magicy, wróżki, bardzo szczęśliwe dzieci i rozradowani rodzice. W specjalnie przygotowanej sali chętni uczniowie mogli poznać swoją przyszłość. Szkolne cyganki wróżyły z kart, odczytywały przyszłość z ręki, można było również wylosować karteczkę z ciekawą przepowiednią. Nawet dorośli ulegli magii tego wieczoru. Ps. Pozdrawiamy i dziękujemy wróżkom.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

16-12-2017 Nasi chłopcy wicemistrzami powiatu!

Szkoła Podstawowa

13 listopada na hali sportowo - widowiskowej w Birczy rozegrany został finał powiatowych Igrzysk Dzieci w mini piłce ręcznej. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Orłach, którzy w świetnym stylu wygrali rozgrywki lokalne i reprezentowali tym samym naszą gminę na szczeblu powiatowym, po raz kolejny zaprezentowali się bardzo dobrze, zajmując ostatecznie wysokie drugie miejsce. Tegorocznym mistrzem powiatu przemyskiego został gospodarz imprezy - Szkoła Podstawowa z Birczy, która będzie reprezentować nasz powiat w zawodach rejonowych. Podium uzupełnili reprezentanci Szkoły Podstawowej z Krasiczyna. Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

10-12-2017 Mistrzostwa powiatu w koszykówce

Klasy gimnazjalne

W piątek rozegrane zostały dwa równoczesne powiatowe finały Igrzysk Młodzieży Szkolnej w koszykówce. Dziewczęta rywalizowały na hali sportowej w Stubnie, natomiast organizatorem turnieju chłopców był Zespół Szkolno - Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach. Obie drużyny broniące barw naszej placówki zaprezentowały się dobrze - dziewczęta zostały wicemistrzyniami powiatu przemyskiego, chłopcy natomiast uplasowali się na najniższym stopniu podium. Zwycięzcy obu kategorii (wśród dziewcząt - Gimnazjum w Stubnie, wśród chłopców - Gimnazjum w Grochowcach) będą reprezentować nasz powiat w zawodach szczebla rejonowego.

Zdjęcia z zawodów dziewcząt i chłopców dostępne są w galerii.

 

05-12-2017 Mistrzostwa w piłce ręcznej

SP , GIM

W ubiegły czwartek i piątek na hali sportowej w Orłach rozegrane zostały dwudniowe Mistrzostwa Gminy Orły dzieci i młodzieży w piłce ręcznej. II edycja imprezy, której głównymi organizatorami był Zespół Szkolno - Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach oraz Uczniowski Klub Sportowy "Orzełek", cieszyła się sporym zainteresowaniem. Duża liczba zgłoszonych drużyn sprawiła, że tegoroczne rozgrywki podzielone zostały na dwa dni. W pierwszym dniu rywalizowały dziewczęta, w drugim - chłopcy. Rywalizowano w dwóch głównych kategoriach: U12 oraz U16. W rozgrywkach dzieci do lat 12 zwycięzcą w kategorii dziewcząt okazała się Szkoła Podstawowa z Małkowic, natomiast w kategorii chłopców - Szkoła Podstawowa w Orłach. W rozgrywkach młodzieży do lat 16, zarówno w kategorii chłopców jak i dziewcząt, wygrali reprezentanci klas gimnazjalnych z Orłów. Zwycięzcy poszczególnych rozgrywek będą reprezentować naszą gminę podczas zbliżających się mistrzostw powiatu przemyskiego.

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

04-12-2017 Dzień Pluszowego Misia

Przedszkole

W dniu 29.11.2017 r. dzieci świętowały w przedszkolu "Dzień pluszowego misia". Tego dnia do przedszkola każde dziecko przyszło ze swoim dużym lub małym przyjacielem - Misiem. Przybyły do nas misie bardzo duże, średnie i małe. Każdy był wyjątkowy i piękny. Uroczysty dzień rozpoczął się od wspólnej zabawy. Dzieci poznały misie z literatury dziecięcej, z bajek na ekranie i te, które żyją w przyrodzie. Bawiły się przy piosenkach oraz wykonywały prace plastyczne "Mój przyjaciel miś". Ten dzień w przedszkolu był wyjątkowy. Pełen uśmiechu i wspólnej zabawy. Jednak najwięcej radości dzieciom sprawił fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i koleżankom.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

04-12-2017 Poczta i listonosz

Przedszkole

W ubiegłym tygodniu dzieci dowiedziały się, na czym polega praca listonosza, jak wygląda symbol Poczty Polskiej oraz jak prawidłowo wysłać list. Nie zabrakło również zabaw związanych z wysyłaniem listów i kartek świątecznych do Świętego Mikołaja. Podsumowaniem tygodniowych zajęć o listonoszu była wycieczka grupy "Starszaków" na pocztę. Dzieci poznały tam zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Wizyta na poczcie była również dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

03-12-2017 Wyjazd do teatru

Szkoła Podstawowa

Któż z nas nie zna "Opowieści wigilijnej"? Historia Ebenezera Scrooge’a, skąpego, zgorzkniałego, samotnego człowieka, którego duchy zabierają w niewiarygodną podróż w czasie, by ukazać mu kim był, kim się stał i kim będzie, wpisała się już na dobre w tradycję Bożego Narodzenia. My, mieliśmy okazję obejrzeć tę historię w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie i przenieść się do Londynu końca XIX wieku. W spektaklu spotkaliśmy wyraziste postaci i magię towarzyszącą perypetiom głównego bohatera, który musi rozliczyć się ze swoimi lękami i przeszłością. Razem ze Scrooge’em odbyliśmy podróż w czasie i przeżyliśmy niezapomnianą świąteczną, pełną subtelnego humoru, przygodę w spowitych mgłami uliczkach dawnego Londynu. Sztuka pozwoliła zrozumieć uczniom klasy 7a i 7b, co w życiu jest ważne i na czym, tak naprawdę, polega magia Świąt. Naszym zdaniem utwór Dickensa jest zdecydowanie lepszym dopełnieniem bożonarodzeniowego odpoczynku, niż Kevin sam w domu.

 

29-11-2017 Wycieczka do Rzeszowa

Szkoła Podstawowa

Dnia 24 listopada wyjechaliśmy z uczniami naszej świetlicy na Świąteczne Targi Książki do Rzeszowa. Impreza została zorganizowana pod hasłem "Czytanie kręci, czytam na okrągło". W kąciku literackim braliśmy udział w spotkaniu z panią Agnieszką Frączek, autorką wierszy i opowiadań dla dzieci. Pisarka w sympatyczny, ciepły sposób czytała dzieciom fragmenty swoich wierszy, chętnie odpowiadała na pytania słuchaczy. Po spotkaniu dzieci skorzystały z możliwości zakupu książek na targach u wystawców. Bardzo dziękujemy organizatorom targów za niespodziankę, która ucieszyła wszystkich smakoszy. Następnie udaliśmy się do parku trampolin (Fly park). Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, dzieci korzystały z szeregu atrakcji, m.in. trampolin sportowych, ścianki wspinaczkowej, ninja parku (ustawiony tor przeszkód) oraz basenu wypełnionego gąbkami. Uczniowie z radością "fruwali" w powietrzu i nie tylko. Dobra zabawa i uśmiech na twarzy gościł jeszcze długo po zakończonej zabawie. Opiekę nad uczniami na wycieczce sprawowały Panie: Anna Lula, Anna Łyszczarz, Małgorzata Hamryszczak.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

29-11-2017 Biblioteka bez tajemnic

Szkoła Podstawowa

W dniu 22.11.2017 r. najmłodsi uczniowie naszej świetlicy odwiedzili Przemyską Bibliotekę Publiczną im. Ignacego Krasickiego. Dzieci z wielkim zainteresowaniem zwiedzały kolejne pomieszczenia i dziwiły się rozmiarami zbiorów bibliotecznych. Podczas zwiedzania oddziału dla najmłodszych, sali komputerowej, wypożyczalni dla dorosłych i czytelni dzieci dowiedziały się, czym dokładnie jest biblioteka, jak funkcjonują jej poszczególne działy, na czym polega wypożyczanie. Zostały również poinformowane jak należy traktować książki i jak zachowywać się w tym wyjątkowym miejscu oraz co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki. Po zwiedzeniu wszystkich zakątków biblioteki dzieci miały czas na oglądanie książek dla najmłodszych oraz korzystanie z gier znajdujących się w bibliotece. Głównym celem spotkania było rozbudzenie wśród dzieci miłości i szacunku do książek. Czytanie nie jest lekarstwem na wszystkie trudności naszych dzieci w nauce, ale niewątpliwie jest jednym z najlepszych sposobów na ich uniknięcie. Powtórzę jednak raz jeszcze: czytanie to także świetna zabawa!

 

27-11-2017 Świetny występ unihokeistów

Szkoła Podstawowa

24 listopada na hali sportowej w Żurawicy rozegrano powiatowy finał w mini unihokeju chłopców. Do sportowej rywalizacji w tym roku przystąpiło 7 zespołów ze szkół powiatu przemyskiego. Reprezentanci Szkoły Podstawowej w Orłach rozegrali bardzo dobre zawody (3 zwycięstwa, 1 porażka) i ostatecznie zajęli wysokie drugie miejsce - awansując tym samym do półfinału wojewódzkiego. Mistrzem powiatu przemyskiego w mini unihokeju została Szkoła Podstawowa nr 1 w Żurawicy, na trzecim miejscu uplasowała się Szkoła nr 2 z Żurawicy. Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

27-11-2017 Międzyklasowy turniej piłki nożnej

Klasy gimnazjalne

7 listopada uczniowie klasy 3A: Patryk Pasiński oraz Jacek Szeremeta w ramach projektu z wychowania fizycznego byli organizatorami Międzyklasowego turnieju piłki nożnej chłopców. W zawodach udział wzięły klasy gimnazjalne: 2A, 2B, 3A, 3B oraz klasa VIIA i VIIB szkoły podstawowej. Po uroczystym rozpoczęciu turnieju przez Panią Dyrektor Renatę Iwanów, przystąpiono do gier eliminacyjnych, dzięki którym wyłonione zostały pary półfinałowe, w których zmierzyły się klasa IIIB z klasą IIIA oraz klasa IIA z klasą IIB. W pojedynku trzecioklasistów minimalnie lepsi okazali się reprezentanci IIIA, pokonując przeciwników dopiero po serii rzutów karnych (w regulaminowym czasie padł wynik 1:1), natomiast w rywalizacji klas drugich, lepsi okazali się uczniowie klasy IIB pokonując pewnie rywala 5:0. Zwycięzcy tych par spotkali się w finale, gdzie po zaciętym meczu padł wynik 2:2 i o rozstrzygnięciu tej rywalizacji znowu musiał zadecydować konkurs rzutów karnych. Lepszymi wykonawcami okazali się zawodnicy klasy IIB zostając tym samym zwycięzcą całych rozgrywek. W meczu o 3 miejsce klasa IIIB pokonała reprezentantów klasy IIA. W pojedynku o miejsce 5 klasa VIIB pokonała klasę VIIA. Turniejowi towarzyszyły wielkie emocje, a sam poziom rozgrywek można ocenić bardzo wysoko. Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

26-11-2017 Unihokej: III miejsce dziewcząt

Klasy gimnazjalne

16 listopada w hali sportowej w Żurawicy odbyły się powiatowe zawody unihokeja dziewcząt. Naszą szkołę reprezentowały Aleksandra Orzech, Agnieszka Bereźnicka, Klaudia Zazula, Marlena Niebylska, Marcjanna Nalepa, Kardelen Tas, Jagoda Milczanowska, Joanna Słabicka, Gabriela Kucaj, Kamila Anioł. W zawodach uczestniczyło siedem drużyn, reprezentacje szkół: Kalników, Ujkowice, Maćkowice, Stubno oraz dwie reprezentacje gospodarzy. Poziom rozgrywek był bardzo wysoki, a mecze bardzo wyrównane. Nasza szkoła uplasowała się na III miejscu. Gratulacje!

 

25-11-2017 Galeria małego artysty

Przedszkole

W ubiegłym tygodniu przedszkolaki miały możliwość poznać przeróżne techniki tworzenia sztuki. Dowiedziały się między innymi, kim jest rzeźbiarz, co tworzy i jak pracuje. Odkryły, że pod nazwą zawodu malarz mogą kryć się dwie osoby. Dzieci pracowały także różnymi technikami plastycznymi. Rzeźbiły w masie solnej, formułowały z papieru postacie, były malarzami i stworzyły własne wariacje plastyczne.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

18-11-2017 Listopad - miesiącem pamięci

SP , GIM

Listopad to miesiąc  zadumy i wspomnień  tych , którzy już od nas odeszli. Odwiedzając groby naszych  bliskich, zatrzymajmy się przy mogiłach żołnierzy. Pamiętajmy o tych, którzy oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć w swojej Ojczyźnie. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, uczestniczyli w zbiórce zniczy, aby później zapalić je na grobach żołnierzy spoczywających na przemyskich cmentarzach wojennych z okresu I i II wojny światowej. W tym roku przemyskie nekropolie odwiedzili uczniowie klas 7a,7b i 2a.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

16-11-2017 Narodowe Święto Niepodległości

Tegoroczne Święto Niepodległości odbyło się w niezwykle uroczystej oprawie. Na wstępie Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie, którego mottem były słowa Józefa Piłsudskiego "Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska". Następnym punktem programu był montaż słowno - muzyczny, który przypomniał zebranym ważne, zarówno radosne jak i smutne, wydarzenia z historii naszego narodu. Na zakończenie uroczystości wszyscy zgromadzeni odśpiewali pieśni legionowe.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

15-11-2017 Pasowanie na Przedszkolaka

Przedszkole

10 listopada dzieci z grupy Średniaków zostały oficjalnie przyjęte do grona prawdziwych przedszkolaków. Przedszkolaczki w czasie części artystycznej zaprezentowały swoje zdolności wokalne i recytatorskie. Pani Dyrektor dokonała tradycyjnego "Pasowania na Przedszkolaka", dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i książeczki. Po oficjalnej części, wszyscy goście wraz z przedszkolami zostali zaproszeni na mały poczęstunek.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

12-11-2017 Wizyta w Telewizji Rzeszów

Szkoła Podstawowa

W dniu 09.11.2017 r. uczniowie klas IV a i b Szkoły Podstawowej wraz z opiekunami udali się z wizytą do Telewizji Rzeszów. Okazja do zwiedzania studia telewizyjnego, obejrzenia z bliska kamer i mikrofonów, pobyt w reżyserce czy wreszcie poznanie redaktorów pani Anny Tomczyk i pana Adama Bieniasa była dla nas nie lada przeżyciem. Dzieci z otwartymi buziami słuchały naszych gospodarzy, z zaciekawieniem przyglądały się całemu zapleczu technicznemu studia, miały także okazję do zadawania pytań i robienia zdjęć, niektórzy mogli nawet stanąć czy usiąść w fotelu redaktorskim czy za stołem prezentera. Za to wszystko gorąco dziękujemy! Gdy emocje opadły grupa udała się do galerii Millenium Hall. Tam, w Multikinie obejrzeliśmy "Emotki". Animowana komedia zabrała naszych uczniów do sekretnego świata  telefonów, gdzie za pomocą emotikon można w zabawny i prosty sposób wyrazić uczucia. Po seansie nasi podopieczni mieli czas wolny, wykorzystując go na posiłek czy rozmowy na temat przeżytych doświadczeń. Podsumowując, wycieczka była udana i na pewno zapamiętamy ją na długo.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

12-11-2017 iTeatr "Księga Dżungli"

Szkoła Podstawowa

Pod koniec października uczniowie klas trzecich i czwartych Szkoły Podstawowej w Orłach wzięli udział w Internetowym spektaklu pt. "Księga Dżungli", transmitowanego na żywo za pośrednictwem Internetu w ramach projektu iTeatr dla szkół. "Księga Dżungli", to wyjątkowa opowieść o Mowglim - chłopcu wychowanym przez wilki, żyjącym za pan brat ze zwierzętami w rządzącej się własnymi prawami indyjskiej dżungli, to także opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu, mądrości i szacunku dla odwiecznych praw natury. Uwagę młodych widzów przyciągnęły specjalne obrotowe sceny, unikalnie rzeźbione lalki, a także hinduska muzyka. Nad przebiegiem transmisji iTeatru czuwały: Pani Anna Lula i Krystyna Lichota.

Zdjęcia z realizacji projektu dostępne są w galerii.

 

08-11-2017 Udany start szachistów w rozgrywkach rejonowych

7 i 8 listopada w Krasiczynie zostały rozegrane Rejonowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży w szachach drużynowych, w których wzięli udział uczniowie z powiatu przemyskiego (grodzkiego i ziemskiego), jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego. W Igrzyskach Dzieci nasza drużyna (Dawid Prymaszko, Grzegorz Cwynar, Rafał Zając, Dominika Czajkowska) po emocjonujących rozgrywkach zajęła wysokie czwarte miejsce. Dzień później ich śladem poszli starsi koledzy (Michał Cwynar, Nikodem Franków, Grzegorz Mazur, Katarzyna Rzechorzek), którzy również uplasowali się na czwartej pozycji. Szczegółowe wyniki można znaleźć na stronach:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/tdr_6790/

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/tdr_6816/

 

08-11-2017 "Rzućmy to wszystko i jedźmy w Bieszczady!"

W dniach 25 i 26 października klasa IIB, licząca 31 osób wraz z opiekunami,  wyjechała na wycieczkę w Bieszczady i do Rzeszowa. W autokarze panowała świetna atmosfera, muzyka, wspólne rozmowy, a nawet drobne żarty z udziałem niezastąpionej na wycieczkach - pasty do zębów. Kiedy tylko dotarliśmy do Ustrzyk Dolnych, poszliśmy w odwiedziny do Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie mogliśmy podziwiać różne okazy zwierząt. Następnie, pełni zapału ruszyliśmy w drogę na Kamienną Lawortę (759 m n.p.m). Mimo ogromnej ilości błota na ubraniach i butach, mimo nieustannej wędrówki pod górę, wszyscy dotarliśmy do celu, gdzie mogliśmy zachwycać się pięknym widokiem na Ustrzyki Dolne, jezioro Solińskie i inne miejscowości. Widok wynagradzał każdy krok, zrobiony podczas wspinaczki na Lawortę. Później było już tylko lepiej! Kiedy zdarzało się, że ktoś nie miał już sił, cała IIB wraz z paniami dodawała mu otuchy i dopingowała, dlatego właśnie jesteśmy tak  zgraną klasą! No i w końcu po informacji, że zbliżamy się do końca naszego marszu (+- 15 km) wszyscy bardzo się ucieszyliśmy, jednak nie było tak kolorowo... Droga, którą musieliśmy ,,schodzić” była prawie pionowa i każdy z nas po niej zjeżdżał, jeszcze bardziej brudząc  ubranie. Kiedy tylko ktoś upadał,  natychmiast pojawiała się pomocna dłoń i szliśmy dalej. Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi dotarliśmy do autokaru, gdzie już czekał na nas  pan kierowca. Następnie udaliśmy się do pensjonatu na ciepły obiad i  chwilę odpoczynku. Wieczorem czekało na nas ognisko i dyskoteka. No i nadeszła godzina ciszy nocnej... Całe towarzystwo pobudzone i gotowe do kolejnych wyzwań, nie mogło zmrużyć oka. Zostało nam (tradycyjnie) smarowanie klamek pastami i innymi substancjami. Czujna P. Alicja Kostkiewicz i P. Urszula Zariczna poradziły sobie z rozbrykaną klasą. Nic dziwnego, że następnego dnia wszyscy smacznie spali w autokarze  i regenerowali siły potrzebne w parku trampolin "Fly Park". Po 60 minutach super zabawy, ruszyliśmy do Rzeszowskiej Galerii, gdzie mieliśmy czas wolny. Podsumowując moje rozważania, dziękuję w imieniu wszystkich uczestników wycieczki obu paniom za zorganizowanie tak wspaniałej i pełnej wrażeń wyprawy. Upewniliśmy  się również, że klasa IIB jest bardzo zgranym teamem i możemy na sobie polegać! Uczennica klasy IIB, Marcjanna Nalepa :)

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

07-11-2017 Puchar Tymbarku - etap powiatowy

Szkoła Podstawowa

2 listopada na obiektach sportowych przy ul. Dworskiego w Przemyślu rozegrany został powiatowy finał rozgrywek mini piłki nożnej "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". Rywalizowano w kategoriach U8, U10, U12 zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Uczniowie naszej szkoły, jako zwycięzcy rozgrywek gminnych reprezentowali gminę Orły w kategorii chłopców do lat 10. Nasz zespół zaprezentował się bardzo dobrze, ostatecznie zajmując trzecie miejsce w powiecie przemyskim. Zwycięzcą rozgrywek w kategorii chłopców U10 okazała się drużyna z Babic. Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

06-11-2017 "Bezpieczne wakacje 2017"

Szkoła Podstawowa

Dnia 25 października 2017 r. na terenie Komendy Miejskiej w Przemyślu odbyło się rozstrzygnięcie pierwszego etapu konkursu wojewódzkiego pod hasłem "Bezpieczne wakacje 2017". Organizatorem konkursu jest Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie. Tematem konkursu było szeroko rozumiane bezpieczne zachowanie w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu młodego pokolenia podczas wakacyjnego wypoczynku. Dwóch uczniów naszej szkoły zostało docenionych przez jury, a mianowicie: Klaudia Łęgowy z klasy 7a zajęła 1 miejsce (dzięki czemu jej praca weźmie udział w finale wojewódzkim), a Rafał Klinger z klasy 5 otrzymał wyróżnienie. Opiekunem autorów prac plastycznych była Elżbieta Polenik - nauczyciel plastyki. Laureatom oraz uczestnikom gratulujemy, a za Klaudię trzymamy kciuki.

 

06-11-2017 Sukces w konkursie plastycznym

Szkoła Podstawowa

W dniu 16 października 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Drohojowie nastąpiło rozstrzygnięcie IX edycji Powiatowego Konkursu Papieskiego, który w tym roku został ogłoszony pod hasłem: "Idźmy naprzód z nadzieją!". Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęli: Starosta Powiatu Przemyskiego oraz Wójt Gminy Orły. Po długich dyskusjach i naradach, Komisja zdecydowała nagrodzić uczniów z naszej szkoły w kategorii plastycznej. Nagrody otrzymali: 1. miejsce: Kinga Kościak z klasy 7a, 3. miejsce: Wiktoria Pawłowska z klasy 7b. Laureatkom składamy gratulacje, a pani uczącej plastyki - mgr E. Polenik - dziękujemy z opiekę w trakcie powstawania konkursowych prac i życzymy kolejnych sukcesów.

 

06-11-2017 90-lecie powstania miejscowości Orły

1 października na terenie naszej szkoły odbyły się uroczystości 90-lecia powstania miejscowości Orły. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele Parafialnym w Orłach, po której odbył się uroczysty przemarsz pod pomnik upamiętniający pierwszych osadników, gdzie zostały złożone kwiaty. Dalsza część uroczystości  odbyła się w  Zespole Szkolno - Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach. Po okolicznościowych przemówieniach wszyscy zebrani mogli obejrzeć część artystyczną, na którą składał się m.in. występ naszego chóru oraz przedstawienie, w którym nasi uczniowie wcieli się w postacie pierwszych osadników. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa poświęcona historii miejscowości. Wśród zgromadzonych materiałów znalazły się także dokumenty poświęcone początkom naszej szkoły.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

03-11-2017 Wycieczka klasy VI A i VI B

Szkoła Podstawowa

W piękny poranek "złotej jesieni" udaliśmy się do Przemyśla - "wizytówki Podkarpacia" miasta wielu pamiątek historii. Dzień rozpoczęliśmy jednak od niezwykłej lekcji na temat emocji w życiu człowieka w kinie Helios. Następnie spędziliśmy blisko 90 min., oglądając komedię pt. "Emotki". Każdego dnia wysyłamy ponad 6 miliardów emotikonów. Nic dziwnego, że właśnie doczekały się swojego własnego filmu, który z przyjemnością zobaczyliśmy. Następnie w miłym towarzystwie odbyliśmy spacer po Starówce. Wędrowaliśmy stromymi, brukowanymi uliczkami, prowadzącymi pomiędzy pięknymi katedrami i kamieniczkami. Podziwialiśmy renesansowy zamek oraz wspaniałe zabytki militarne I i II wojny światowej. I tak doszliśmy do wzgórza, na którym z daleka czuć było zapach smaczej pizzy. Nie zabrakło radości, zabaw w plenerze w towarzystwie wirujących złotych liści. P.S. Większość zdjęć w galerii z naszej wycieczki została wykonana przez uczniów.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

03-11-2017 Pomocna dłoń z Fundacji Wipasz

Bezinteresowna pomoc to  największy dar jaki człowiek może dać drugiemu człowiekowi, nie oczekując nic w zamian! Składamy serdeczne podziękowanie FUNDACJI WIPASZ za DAR SERCA dla naszych dzieci!!! Dziękujemy za okazane wsparcie finansowe, które traktujemy jako wyraz Państwa dobroci i chęci niesienia pomocy tym najmłodszym i najbardziej potrzebującym. Czek, który otrzymaliśmy został przeznaczony na zakup pomocy dydaktycznych oraz sprzętu rehabilitacyjnego dla naszych uczniów. Wraz z wyrazami wdzięczności i podziękowań dodajemy dwa słowa - DOBRO POWRACA!

Prezentacja sprzętu rehabilitacyjnego dostępna jest w galerii.

 

03-11-2017 Pomagamy bajkopisarce Pani Urszuli Kozłowskiej

Pani Urszula Kozłowska jest autorką blisko 300 książek dla dzieci. Uczy, bawi i wspiera logopedycznie młode pokolenie. Opowiedziała dzieciom historie kariery piłkarskiej Roberta Lewandowskiego w książeczce "Piłkarz", a wersje audio jej książek nagrywali znani aktorzy i piosenkarze, m.in. Małgorzata Kożuchowska i Zbigniew Wodecki. Niestety przeraźliwa diagnoza przerwała proces twórczy pani Urszuli. Dlatego też artyści wspólnie z dziećmi zorganizowali kiermasz jej książek, aby wesprzeć pisarkę w leczeniu! W tej wspaniałej akcji nie zabrakło i nas! Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się zorganizowania i przeprowadzenia kiermaszu książek, a pani Urszuli życzymy powrotu do zdrowia, gdyż…. nie napisała jeszcze wszystkich książek.

 

02-11-2017 Program "Kręci mnie bezpieczeństwo"

Szkoła Podstawowa

Zostaliśmy zaproszeni do udziału w ogólnopolskiej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo" prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi dzieci i ludzi młodych na kwestie związane z bezpieczeństwem.  W najbliższych miesiącach będziemy zapraszać funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, aby spotykali się z młodzieżą i przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas m.in. jazdy na rowerze, wypoczynku nad wodą czy górskich wycieczek. Sporo uwagi poświęcimy także odpowiedzialnemu korzystaniu z Internetu. Informacje o wszystkich inicjatywach organizowanych w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo" będą zamieszczane na stronie naszej internetowej. I tym sposobem już rozpoczęliśmy … w dniu 03.10.2017 r. w naszej szkole odbył się w "Dzień bez przemocy", a jak go przeżyliśmy... zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

02-11-2017 Rozkręcamy rehabilitację z "jerzykiem"

Szkoła Podstawowa

W dniu 25.09.2017 r. uczennice naszej szkoły Ania Szerszeń i Gabriela Tomczyk zostały zaproszone przez Fundację Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym "jerzyk" na finał Akcji Rozkręcamy Rehabilitację 2017 r. W ubiegłym roku szkolnym zbieraliśmy plastikowe nakrętki,  aby wesprzeć fundację, a w związku z tym i  rehabilitację tych najbardziej potrzebujących. Ania i Gabrysia wykazały się wielkim zaangażowaniem podczas zbiórki nakrętek w naszej szkole, za co zostały nagrodzone przez organizatorów. Gratulacje!

 

30-10-2017 Konkurs z języka angielskiego

Szkoła Podstawowa

W dniu 24 października 2017r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w etapie szkolnym konkursu przedmiotowego z j. angielskiego. Konkurs ten jest co roku organizowany przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty i składa się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego. Zakres wiedzy i umiejętności wymaganych na poszczególnych etapach konkursu obejmuje znajomość języka angielskiego oraz ogólną wiedzę dotyczącą kultury krajów anglojęzycznych, przewidzianą podstawą programową dla szkoły podstawowej i wykraczającą poza nią (do poziomu A2+ - B1+). Z dziewiątki uczniów biorących udział w etapie szkolnym najlepiej wypadli: Kamila Tymoczko - zdobyła 59 pkt. na 75 pkt. możliwych do zdobycia, Maxmilian Preneta - 57 pkt. i Alexandra Preneta - 56 pkt. Gratulujemy wszystkim uczestnikom Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do dalszego próbowania swoich sił w innych konkursach językowych.

 

25-10-2017 Świetne występy szachistów

SP , GIM

Szachiści po raz kolejny udowodnili, że zawsze można na nich liczyć. Tym razem nasi uczniowie odnotowali znakomity występ w zawodach powiatowych, które odbyły się 24 października w Krasiczynie. Drużyna szkoły podstawowej w składzie: Rafał Zając, Grzegorz Cwynar, Dawid Prymaszko, Dominika Czajkowska zajęła drugie miejsce. Na tym samym miejscu rozgrywki zakończyli ich starsi koledzy - Michał Cwynar, Grzegorz Mazur, Nikodem Franków, Katarzyna Rzechorzek. Tym samym obydwie drużyny awansowały do rozgrywek rejonowych, które odbędą się w połowie listopada. Już teraz trzymajmy kciuki!

 

24-10-2017 Puchar Tymbarku - etap gminny

Szkoła Podstawowa

20 października na kompleksie sportowym Orlik w Kaszycach odbyły się gminne eliminacje popularnego turnieju piłkarskiego "Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku". To już XVIII edycja największego turnieju piłkarskiego dla dzieci w Polsce i Europie, w którym do tej pory udział wzięło ponad półtora miliona dziewcząt i chłopców. Głównym organizatorem turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem firma Tymbark. Celem rozgrywek jest popularyzacja aktywnego stylu życia wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnienie dziecięcych marzeń (mecze finałowe rozgrywane są na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie, a zwycięzcy w nagrodę wybiorą się na wyjątkowy mecz piłkarski). Uczniowie naszej szkoły wystartowali w dwóch kategoriach wiekowych - U10 oraz U12. Oba zespoły zaprezentowały się bardzo dobrze: w kategorii U10 zajęliśmy pierwsze miejsce, natomiast w kategorii U12 - miejsce drugie. Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

24-10-2017 Wycieczka do Zamościa i Lublina

Gimnazjum

W dniach 10-11 października 22 uczniów gimnazjów z klasy IIIB i IIIA uczestniczyło w wycieczce do Lublina i Zamościa. We wtorek o godz. 6.30 wsiedliśmy się do busa i ruszyliśmy w drogę. Po ponad trzech godzinach podróży byliśmy na Majdanku przed muzeum, w miejscu dawnego obozu koncentracyjnego. Tam czekał już na nas przewodnik, który przez ponad godzinę oprowadzał nas po tym miejscu pamięci. Kolejnym etapem była lubelska starówka. Odwiedziliśmy zamek, spacerowaliśmy uliczkami starego miasta. Poznaliśmy sporo ciekawych historii i legend dotyczących Lublina i jego mieszkańców. Ostatnim etapem zwiedzania miasta było przejście podziemną trasą turystyczną. Pobyt w Lublinie zakończyliśmy wizytą w jednym z najnowszych polskich aquaparków. Na nocleg pojechaliśmy do Dworku Jabłonna, gdzie czekała na nas obiadokolacja i pięknie wyposażone pokoje. Po nocnym odpoczynku zjedliśmy obfite śniadanie i ruszyliśmy do Zamościa. W Zamościu obejrzeliśmy fortyfikacje Twierdzy Zamość, przepiękny Rynek wraz z Ratuszem, posłuchaliśmy opowieści o historii tego miasta i jego właścicieli. Na zakończenie odwiedziliśmy trzy budynki Muzeum Fortyfikacji i Broni: w Prochowni obejrzeliśmy seans multimedialny o Twierdzy Zamość, w Arsenale mogliśmy oglądać kolekcje broni jaką posługiwano się od średniowiecza. Na koniec zwiedziliśmy Pawilon pod Kurtyną gdzie obejrzeliśmy ekspozycję dotyczącą broni czasów współczesnych od II Wojny Światowej. Tam też można było się wcielić w członka załogi czołgu w interaktywnej grze będącej na wyposażeniu muzeum. Po zakończeniu zwiedzania ruszyliśmy w drogę powrotną. Podróż upłynęła śpiewająco i w godzinach wieczornych wróciliśmy do Orłów.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

23-10-2017 Dyskoteka integracyjna

SP , GIM

Dnia 12.10.2017 r. Samorząd Uczniowski zorganizował pierwszą tegoroczną imprezę - dyskotekę. Zabawa rozpoczynała się powoli, nieśmiało, ale i głośno. Po kilku minutach na szkolnym holu zapanowało czyste szaleństwo, a wszystko za sprawą zaprzyjaźnionego ze szkołą i chyba stęsknionego za naszym towarzystwem Dawida, który zadbał o odpowiedni muzyczny klimat. Wszyscy (no może prawie wszyscy) tańczyli przy dźwiękach ulubionych utworów muzycznych. Około godziny 18.00 Samorząd przygotował małą niespodziankę - kilka konkursów - dla uczniów klas siódmych. Młodzież  chętnie brała udział w różnych zadaniach, konkursach i świetnie się przy tym bawiła. Dyskoteka wszystkim się podobała. Podczas wspólnej zabawy nawiązały się pierwsze przyjaźnie i sympatie, a uczniowie stwierdzili, że takie imprezy to najlepszy sposób na nudę i integrację zespołów klasowych. DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA PRZYBYCIE I OPIEKĘ.

 

19-10-2017 Gminny turniej szachowy

SP , GIM

19 października w naszej szkole odbył się II Gminny Indywidualny Turniej Szachowy, którego organizatorami są Zespół Szkolno - Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach i UKS "Orzełek". W tegorocznych  zmaganiach w kategorii klas I-VI szkół podstawowych zwyciężył Rafał Zając, drugi był Grzegorz Cwynar, a na trzecim miejscu uplasował się Dawid Prymaszko (zwycięzca z poprzedniego roku).  Wśród uczniów klas VII oraz klas II i III gimnazjum bezkonkurencyjny okazał się Michał Cwynar, drugie miejsce zajął Grzegorz Mazur (obrońca tytułu), a trzecia była Katarzyna Rzechorzek.

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

19-10-2017 W teatrze

Szkoła Podstawowa

"Mocium  Panie…" chyba wszyscy starsi uczniowie znają te słowa, a na pewno młodzież z 7a i 7b, która 16 października  miała okazję usłyszeć tę kwestię  w wykonaniu aktorów z Wrocławia. W tym  sezonie Narodowy  Teatr Edukacji  - z którym współpracujemy już  od bardzo  wielu  lat - zaprosił nas na "Zemstę".  W historii polskiego teatru to najczęściej wystawiana komedia hrabiego Aleksandra Fredry. Sztuka ta jest ponadczasowa, świetnie skonstruowana,  a do tego niezmiernie zabawna.  Te powody zadecydowały o tym, by ponownie zmierzyć się z klasyką i przenieść się na chwilę na stary zamek, umiejscowiony gdzieś na cichej i spokojnej (oczywiście do czasu pojawienia się na scenie Cześnika i Rejenta) wsi  końca XVIII wieku.  Spektakl nie był przedstawieniem awangardowym,  przepełnionym efektami specjalnymi, ale humorystycznym obrazem dawnego świata szlacheckiego.

 

19-10-2017 Dzień Edukacji Narodowej

13 października w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody święta polskiej oświaty. Zgodnie z tradycją w tym dniu odbywa się pasowanie na uczniów pierwszoklasistów. Podopieczni pani mgr Małgorzaty Kulawskiej i pani mgr Krystyny Kurpyty udowodnili, że w pełni zasługują na miano uczniów Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Orłach. Po ślubowaniu na sztandar szkoły i pasowaniu, którego dokonała Pani Dyrektor mgr Renata Iwanów, przyszedł czas na prezenty dla pierwszaków. Kolejnym elementem uroczystości z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej było wręczenie nagród dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach dla nauczycieli i pracowników szkoły.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

12-10-2017 Święto warzyw i owoców

Przedszkole

W ubiegły piątek 6 października w naszym Przedszkolu odbyło się coroczne "Święto warzyw i owoców". Jest to finał całotygodniowych zajęć o owocach i warzywach, podczas których przedszkolaki poszerzały wiedzę na temat znajomości warzyw i owoców, witamin oraz zdrowego odżywiania, dzieci przygotowywały również owocowe szaszłyki. Piątkowe święto było podsumowaniem tygodnia warzyw i owoców. Na naszą przedszkolną uroczystość zostali zaproszeni również goście, Pani Dyrektor oraz nasi tegoroczni absolwenci - grupa zerówki. Na samym początku na dzieci czekał konkurs: wierszowane zagadki oraz zadanie: rozpoznać owoc lub warzywo za pomocą dotyku oraz węchu, oczywiście przedszkolaki świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Nasze święto uświetniła mała część artystyczna przygotowana przez każdą grupę, dzieci śpiewały, recytowały wierszyki a także tańczyły. Nasi goście z zerówki również zaśpiewali dla nas piosenkę. Na koniec zaproszono wszystkich do podziwiania wystawy prac naszych przedszkolaków: owocowo warzywnych ludzików, pojazdów i innych kolorowych stworków.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

11-10-2017 Śladami jesieni

Przedszkole

"Stoi pociąg na peronie - żółte liście ma w wagonie i kasztany, i żołędzie - dokąd z nimi jechać będzie? Rusza pociąg sapiąc głośno. Już w przedziałach grzyby rosną, a na półce, wśród bagaży, leży sobie bukiet z jarzyn. Pędzi pociąg lasem, polem pod ogromnym parasolem. Zamiast kół kalosze ma, za oknami deszcz mu gra. O, zatrzymał się na chwilę! Ktoś w wagonie drzwi uchylił potoczył w naszą stronę jabłko duże i czerwone".

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

03-10-2017 Kolejne lekkoatletyczne sukcesy

SP , GIM

28 października na stadionie w Krasiczynie odbył się powiatowy finał w sztafetowych biegach przełajowych szkół podstawowych oraz oddziałów gimnazjalnych. Rywalizacja drużyn powiatu przemyskiego polegała na pokonaniu przełajem określonego dystansu (zróżnicowanych dla poszczególnych kategorii wiekowych) w sztafecie ośmioosobowej. W sportowej rywalizacji udział wzięło 14 drużyn ze szkół podstawowych (7 żeńskich, 7 męskich) oraz 10 oddziałów gimnazjalnych (4 żeńskie, 6 męskich). Po raz kolejny świetnie zaprezentowali się reprezentanci naszej szkoły. W kategorii szkół podstawowych chłopcy zajęli pierwsze miejsce, natomiast dziewczęta - miejsce trzecie. W kategorii gimnazjum, dziewczęta zajęły miejsce pierwsze, chłopcy - miejsce drugie. Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

02-10-2017 Klasowe ognisko

Szkoła Podstawowa

Mimo pochmurnej pogody i 18 stopni Celsjusza w środę - 20 września - udało się zorganizować klasowe ognisko dla uczniów klasy 7b. Wspólnie z wychowawcą Marzeną Nakoneczną, nauczycielką języka polskiego oraz przedstawicielami rodziców młodzież uczestniczyła w klasowym przedsięwzięciu - ognisku integracyjnym. Po zajęciach szkolnych o godz. 17.00 grupa spotkała się sprzed szkołą, aby wspólnie spędzić czas. Na miejscu czekało przygotowane ognisko, kiełbaski oraz kilka niespodzianek. Głównym celem imprezy była dobra zabawa, wspólne poznanie się oraz niezaprzeczalnie, to co najważniejsze, integracja zespołu klasowego. Przy kapryśnej pogodzie, ale w doskonałych humorach odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek, potem gry i zabawy integracyjne, przygotowane przez wychowawcę. Dla wszystkich zawodników (czytaj sportowców) wygranych i przegranych czekały słodkie nagrody. Wieczorem wszyscy wrócili do domów pełni pozytywnych wrażeń oraz energii. Mam nadzieję, że wystarczy jej na długo, bo czeka nas dużo wytężonej pracy. Przypominam, kochani uczniowie, na dobry początek kartkówka z biografii Jana Kochanowskiego. Jedno jest pewne: uczniowie, rodzice i nauczyciele poznali się bliżej oraz spędzili ze sobą miło czas. Dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniach, a chętnych zapraszam do obejrzenia zdjęć, których autorką jest Kamila Anioł - wybrana na stanowisko: klasowego fotografa.

Zdjęcia z ogniska dostępne są w galerii.

 

30-09-2017 XXXVI Bieg Orła

24 września na stadionie w Orłach odbyła się kolejna odsłona charakterystycznego dla naszej miejscowości Biegu Orła. W trwającej nieprzerwanie od 36 lat imprezie udział wzięło 154 uczestników. Program imprezy przewidywał 18 różnych biegów z podziałem na kategorie według wieku i płci począwszy od dystansu 50 metrów przedszkolaków, a skończywszy na 3 kilometrowym biegu dla seniorów. Organizatorem XXXVI edycji Biegu Orła była: Gmina Orły, Zespół Szkolno - Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach oraz Gminny Klub Sportowy w Orłach. Wszyscy uczestnicy tegorocznej imprezy otrzymali pamiątkowy dyplom, natomiast dla zwycięzców (miejsca I-III) przewidziano okolicznościowe puchary oraz medale. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się bardzo dobrze i byli w ścisłej czołówce niemal wszystkich biegów. Rywalizację w swoich kategoriach wygrali m.in. Antoni Mroczka (bieg 50 m przedszkolaków), Szymon Hop (bieg na dystansie 100 m), Laura Jodłowska (bieg na dystansie 400 m), Rafał Klinger (bieg na dystansie 500 m), Kamila Anioł (bieg na dystansie 900 m), Adrian Pempuś (bieg na dystansie 900 m). Oprócz nagród dla zwycięzców, organizatorzy przewidzieli również wyróżnienia dla najmłodszych i najstarszych uczestników imprezy. W tym roku nagrody trafiły w ręce Waldemara Fin - Szumowskiego (najstarszy uczestnik) oraz Laury Buszki (najmłodsza uczestniczka).

 

 

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

Protokół z imprezy dostępny jest na naszej stronie.

 

26-09-2017 Adrian Pempuś mistrzem Podkarpacia !!!

Szkoła Podstawowa

26 września na obiektach CWKS "Resovia" w Rzeszowie rozegrany został Finał Wojewódzki Indywidualnych Mistrzostw SZS w lekkiej atletyce. Organizatorem Igrzysk Dzieci był Podkarpacki Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Rzeszowie. Do tegorocznej rywalizacji przystąpiło po 20 osób (dzieci urodzonych w latach 2005 i młodszych) z 25 powiatów województwa podkarpackiego. Wśród startujących nie mogło zabraknąć reprezentantów naszej szkoły, mistrzów powiatu przemyskiego w biegach: na 1000 m - Adriana Pempusia i 60 m - Konrada Boratyna. Rewelacyjnie zaprezentował się nasz długodystansowiec - Adrian, który zdobył złoty medal w biegu na 1000 m chłopców, zostając tym samym mistrzem województwa podkarpackiego! To już drugi tytuł Adriana w ostatnich latach - w 2015 roku został mistrzem województwa w indywidualnych biegach przełajowych. Tytuł mistrza województwa w indywidualnej lekkiej atletyce to zdecydowanie największy sukces ostatnich lat młodych sportowców powiatu przemyskiego. Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

24-09-2017 Niezwykłe "Wesele"

Gimnazjum

"Książka jest wielkim przyjacielem człowieka. Według mnie z całą pewnością warto czytać książki, postaram się to udowodnić następującymi argumentami" - źródło tego cennego, chociaż bardzo banalnego stwierdzenia to ulubiona strona wszystkich uczniów, czyli ściąga.pl. Tak, tak też tam czasami zaglądam, kiedy mam wątpliwości, czy wypracowanie jest na pewno samodzielne. Dlaczego zatem warto czytać? Książki pobudzają wyobraźnię, otwierają umysł, wzbogacają słownictwo, ułatwiają poprawne pisanie, są pomocą w zdobywaniu wiedzy o świecie, stanowią źródło poznania siebie i innych, zapobiegają uzależnieniu od telewizji i komputera. Znowu zabrzmiało banalnie? No cóż, takie są fakty. Aby zachęcić do czytania nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do Narodowego Czytania. W tym roku cała Polska włączyła się do popularyzacji "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, my również. Utwór trudny, ale w interpretacji uczennic, które uczestniczą w dodatkowych zajęciach z języka polskiego, okazał się bardzo interesujący. Gabriela Kucaj, Marcjanna Nalepa i Joanna Plęs pięknie i autentycznie oddały klimat sztuki. Bardzo dziękuję za zaangażowanie. Mam nadzieję, że na tej lekcji nikt się nie nudził. Wszystkich chętnych do realizacji podobnych projektów serdecznie zapraszam do współpracy. Pamiętajmy, że nikt nie rodzi się czytelnikiem, a zamiłowanie do czytania musi być pobudzane przez inne osoby. Liczę, że nie jestem to tylko ja.

 

19-09-2017 Lekkoatletyczne sukcesy chłopców

Szkoła Podstawowa

19 września na stadionie lekkoatletycznym "Juvenia" w Przemyślu rozegrane zostały indywidualne mistrzostwa SZS w lekkiej atletyce. W tegorocznych finałach powiatowych Igrzysk Dzieci nie mogło zabraknąć naszych lekkoatletów, którzy po raz kolejny zaprezentowali się świetnie. Bezkonkurencyjni w swoich dyscyplinach okazali się: Konrad Boratyn (bieg na 60 m) oraz Adrian Pempuś (bieg na 1000 m), którzy zostali mistrzami powiatu przemyskiego, zdobywając tym samym prawo startu w finale wojewódzkim. Dobrze zaprezentował się również Radosław Litwin (II miejsce w rzucie piłeczką palantową), Mateusz Gala (III miejsce w rzucie piłeczką palantową) oraz Bartłomiej Ostrach (IV miejsce w biegu na 60 m). Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

06-09-2017 Rozpoczęcie roku szkolnego

SP , GIM

Mamy już za sobą pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym 2017/2018. Szczególnie ważnym, bo związanym z wprowadzeniem reformy systemu edukacji. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej w orłowskim kościele parafialnym. Po jej zakończeniu wszyscy udali się do budynku szkoły. Przybyłych licznie rodziców, uczniów oraz pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach powitała Pani Dyrektor mgr Renata Iwanów. Życzyła wszystkim sukcesów i wytrwałości w codziennej pracy. Dzień ten był szczególny dla tych, którzy w naszej placówce pojawili się po raz pierwszy. Siódmoklasiści z niepokojem i ciekawością spoglądali na nowe koleżanki i kolegów, a pierwszaki z wielkim entuzjazmem opowiadały o wspaniałych przyborach szkolnych i kolorowych plecakach, które z dumą będą nosić. Mamy nadzieję, że nowy rok szkolny będzie dla nas wszystkich udany i pełen wspaniałych osiągnięć, a jego zwieńczeniem będą wakacje, na które musimy poczekać tylko dziesięć miesięcy. Powodzenia!

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

29-06-2017 Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

SP , GIM

Ku uciesze całej społeczności szkolnej zabrzmiał już ostatni dzwonek roku szkolnego 2016/2017. Dla wielu było to związane ze zbieraniem laurów za całoroczną pracę. Niektórzy muszą jeszcze popracować, aby osiągnąć sukces. Wszyscy jednak zasłużyli na odpoczynek po miesiącach nauki. Tradycyjnie początkiem uroczystości była msza święta odprawiona w orłowskim kościele parafialnym. Po jej zakończeniu wszyscy udali się do budynku szkoły, gdzie miała miejsce dalsza część zakończenia roku szkolnego. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Pani Dyrektor mgr Renata Iwanów oraz Wójt Gminy Orły mgr Bogusław Słabicki. Ważnym i podniosłym elementem uroczystości było przekazanie sztandaru szkoły. Absolwenci Gimnazjum - Kacper Wielgosz (chorąży), Wiktoria Bereźnicka (asysta) i Klaudia Laska (asysta) - oddali go w ręce swoich następców. Godnie zastąpią ich zapewne Jakub Gończ, Karolina Kucia i Julia Fedków.

Dla rodziców, którzy najbardziej angażowali się w życie naszej szkoły przygotowano specjalne podziękowania. Nagrodzono ich także gromkimi brawami, które są tylko skromną formą uznania za trud włożony w pracę na rzecz społeczności szkolnej. Najwybitniejszym uczniom naszej placówki mgr Bogusław Słabicki wręczył Nagrody Wójta. Otrzymały je w tym roku: Wiktoria Groszek (VI/SP), Wiktoria Bereźnicka, Paulina Szejnar oraz Roksana Zając (absolwentki Gimnazjum). Natomiast Nagrodę Dyrektora otrzymał Mateusz Zając. Ten bardzo skromny i zdolny absolwent Gimnazjum osiągnął w tym roku najlepsze w szkole wyniki na egzaminie. Wszystkim nagrodzonym życzymy dalszych sukcesów! W trakcie uroczystości wręczone zostały także nagrody dla wszystkich, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, wybitnych sportowców oraz inny zasługujących na uznanie uczniów. A wspaniałym zwieńczeniem imprezy był montaż słowno - muzyczny przygotowany przez absolwentów Gimnazjum. Na długo pozostanie on w naszej pamięci, a wraz z nim uczniowie, którzy opuścili mury naszej szkoły.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

28-06-2017 "Ogniska już dogasa blask..."

Gimnazjum

Dzień  12 czerwca 2017 r. był dniem podsumowującym okres trzech lat edukacji gimnazjalnej…. Miejscem rozważań stał się Krzeczkowski Mur na Pogórzu Przemyskim. Miejsce bajeczne, malownicze i trudne do zdobycia, ale przy dźwiękach gitary i melodyjnych piosenkach w wykonaniu gimnazjalistów (pozdrawiamy Piotra) udało się! Przy ognisku zapachniało wspomnieniami. A po odpoczynku i obiadku nadszedł czas na Belgijkę - nogi wcale nas nie bolały. Mała sesja fotograficzna na Zamku w Krasiczynie ubogaciła naszą wyprawę.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

27-06-2017 Wycieczka do Arboretum

Przedszkole

14 czerwca przedszkolaki odwiedziły Arboretum w Bolestraszycach. W wycieczce uczestniczyły wszystkie grupy wiekowe. Spacer po arboretum  dał możliwość poznania ciekawych gatunków drzew, krzewów oraz kwiatów rosnących na terenie ogrodu. Dzieci miały okazję zwiedzić Muzeum Przyrodnicze, gdzie prezentowane są wystawy stałe "Chrońmy ptaki". Podziwiały znajdujące się tam okazy gatunków rodzimych ptaków, gniazdujące na terenie naszego kraju. Wielką atrakcją dla dzieci okazały się pawie, które zaprezentowały się dzieciom w całej okazałości rozkładając przepiękne, wielobarwne ogony - przedszkolaki były zachwycone tym widokiem. Dzięki wyjazdowi do ogrodu dzieci mogły poznać różnorodność flory i fauny występującej  w Arboretum. Celem dydaktyczno - wychowawczym były również pogłębianie świadomości ekologicznej wobec środowiska naturalnego oraz wyrabianie pozytywnych bodźców do spędzania czasu wolnego.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

26-06-2017 Ognisko klasy IIA

Szkoła Podstawowa

W przeddzień zakończenia roku szkolnego uczniowie klasy IIA Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcą i rodzicami postanowili "na luzie" pożegnać upływający rok szkolny i udali się do szkolnego lasku na ognisko. Piękna pogoda, smażone kiełbaski i coś słodkiego na deser spowodowały, że na buziach wszystkich zagościł uśmiech. Taki miły akcent na zakończenie nauki!

 

25-06-2017 Wyprawa do Radawy

Gimnazjum

Korzystając ze wspaniałej pogody, uczniowie klasy IB/G postanowili wraz z wychowawcą - mgr Alicją Kostkiewicz, wyprawić się do parku linowego w Radawie. Na miejscu niektórym mina zrzedła na widok przeszkód, ale wszyscy postanowili spróbować swoich możliwości. Do dyspozycji mieli trzy trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Z przyjemnością patrzyliśmy na niezmordowanych uczniów, którzy kilkakrotnie przemierzali trudne trasy. Wymagały one nie lada akrobacji, a mimo to młodzi ludzie przemierzali je z uśmiechem i wyrazem satysfakcji na twarzy. Niektórzy pokonywali własne słabości i nie doceniali swoich możliwości, ale wszyscy z dumą docierali do mety. Pani Alicja Kostkiewicz niezmordowanie zachęcała ich do osiągnięcia upragnionego końca. Nawet obtarta skóra dłoni nie zmieniła zadowolonego wyrazu twarzy u rozbawionych uczniów. Posileni różnymi frykasami, którymi raczyli się po wyczerpującej zabawie, śpiewali i dokazywali w drodze powrotnej. To był niewątpliwie udany wyjazd.

 

25-06-2017 Występ na Dniach Orłów

Szkoła Podstawowa

W dniu 25 czerwca 2017 r. na stadionie sportowym w Orłach świeciło piękne słońce, a na scenie wystąpiły dzieci z naszej szkoły wystawiając bajkę pt. "Calineczka". Radość towarzyszyła małym aktorom i baletnicom, a serca rodziców i opiekunów napełniała duma. Władzom Gminy oraz organizatorom dziękujemy za zaproszenie, gratulując przy tym wspaniale zorganizowanego dnia i zabawy dla całej społeczności Gminy Orły.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

24-06-2017 Egzaminacyjne sukcesy

Gimnazjum

Z przyjemnością informujemy, o wielkich sukcesach tegorocznych  trzecioklasistów  na egzaminach gimnazjalnych. W miarę zbliżania się terminu ogłoszenia wyników rosło napięcie. A kiedy wszystko stało się jasne, to mamy powody do dumy. Wspaniały wynik zanotował MATEUSZ ZAJĄC z klasy IIIA. 100% z matematyki to wielka radość dla Mateusza i mgr Alicji Kostkiewicz. Nieznacznie za nim znaleźli się ROKSANA ZAJĄC i PAWEŁ STATKIEWICZ również z klasy IIIA, którzy zdobyli z tego przedmiotu 97%. Kolejny sukces to wyniki z języka angielskiego. JAKUB PONDEL z klasy III B uzyskał 100%, a jego koleżanka z klasy WIKTORIA SUDOŁ - 98%. Taki sam wyniki jak ona osiągnęli ROKSANA ZAJĄC i PAWEŁ STATKIEWICZ. Uczące w tych klasach - mgr Anna Ochalska (IIIB) i mgr Joanna Sikora - Stecura (IIIA) mają powód do zadowolenia. ROKSANA ZAJĄC i ANDRZEJ JANUSZ (IIIB) sprawili również radość mgr Marzenie Nakonecznej, ponieważ z języka polskiego otrzymali super wynik - 97%. Naszą "perełką" okazał się MATEUSZ ZAJĄC, którego średni wynik ze wszystkich egzaminów był najwyższy. Pozostałe wyniki egzaminacyjne były również na dobrym poziomie i w większości kształtowały się powyżej średniej powiatu. Cieszymy się, że młodzi ludzie opuszczający progi naszej szkoły są dobrze przygotowani do dalszego etapu edukacji. Gratulujemy naszym najlepszym uczniom oraz ich rodzicom, jak również nauczycielom, którzy przez trzy lata przygotowywali młodzież do egzaminów, niejednokrotnie pracując z nimi na zajęciach dodatkowych. Drodzy Absolwenci życzymy wielu sukcesów!

 

23-06-2017 Wygrana w turnieju żaków

Szkoła Podstawowa

W poniedziałek 19 czerwca na boisku przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach rozegrany został II Turniej Piłki Nożnej Chłopców do lat 10 Orlik/Żak. Organizatorem imprezy był Uczniowski Klub Sportowy "Orzełek" w Orłach oraz Szkoła Podstawowa w Orłach. Do piłkarskich zmagań przystąpiło 5 zespołów z następujących miejscowości: Orły, Małkowice, Kaszyce, Niziny oraz Ujkowice. Grano systemem "każdy z każdym", czas gry 10' bez zmiany stron. Fenomenalne zawody rozegrali nasi najmłodsi reprezentanci, którzy wygrali swoje wszystkie mecze i zasłużenie zajęli pierwsze miejsce. Podium uzupełnili reprezentanci Ujkowic oraz Małkowic. Kapitanowie każdego z zespołów odebrali z rąk Pani Dyrektor - Renaty Iwanów  pamiątkowe puchary oraz dyplomy. Rozdano również nagrody indywidualne. Tytuł najlepszego zawodnika turnieju otrzymał uczeń naszej szkoły - Błażej Demeńczuk. Gratulacje i do zobaczenia w przyszłym roku!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

22-06-2017 Dzień Dziecka w Przedszkolu

Przedszkole

Jak co roku 1 czerwca w Zespole Szkolno - Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach obchodzono Dzień Dziecka. Szczególnie w tym dniu wszystkie dzieci mają być uśmiechnięte, radosne i szczęśliwe. Nie inaczej było w tym roku. Pogoda dopisała i tegoroczne świętowanie odbyło się na świeżym powietrzu, gdzie dla wszystkich dzieci przygotowano szereg atrakcji. Ogromną frajdę sprawiło wszystkim malowanie twarzy. Tak "wystrojone" dzieci doskonale bawiły się na dmuchanych zjeżdżalniach. W czasie przerwy na dzieci czekał poczęstunek w postaci grillowanej kiełbaski i soczku. Dzieci świetnie się bawiły, szalały i w ogóle nie było widać po nich zmęczenia, a buźki tylko promieniały radością...

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

21-06-2017 Dyskoteka szkolna

Gimnazjum

Tradycją naszego Gimnazjum jest organizowana przez Radę Rodziców dyskoteka pożegnalna, na którą trzecioklasiści zapraszają grono pedagogiczne i pracowników szkoły oraz uczniów klas drugich. Przebojem tegorocznej imprezy był taniec zwany "Belgijką", który cieszy się ostatnio wielką popularnością. Najpierw młodzi ludzie zrobili próbę generalną na szkolnym parkingu. Następnie zaprezentowali swoje umiejętności wszystkim uczestnikom zabawy. Punktem kulminacyjnym było zaproszenie rodziców i nauczycieli do wspólnego tańca. To nie lada widowisko nagrodzono gromkimi brawami. W trakcie dyskoteki były również dedykacje dla wychowawców oraz łzy i wzruszenia. Trzy lata minęły niepostrzeżenie i dopiero w obliczu rozstania młodzież uświadomiła sobie jak wiele wydarzyło się w tym czasie. Niektórzy twardo trzymali fason, a inni nie ukrywali łez. Nie obyło się również bez podziękowań dla nauczycieli oraz rodziców, którzy zawsze niezawodni, czynnie uczestniczyli w organizacji różnych szkolnych imprez, a ich zwieńczeniem była bardzo udana dyskoteka pożegnalna. Dziękujemy!

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

21-06-2017 Powiatowa Liga Lekkoatletyczna

Gimnazjum

18 maja bieżącego roku uczniowie Gimnazjum w składzie - grupa dziewcząt: Patrycja Ruszel, Julia Janusz, Monika Karuś, Klaudia Zazula, Justyna Hornecka, Wiktoria Szwed, Wiktoria Bereźnicka oraz grupa chłopców: Oskar Balawender, Damian Kościk, Kacper Wielgosz, Krystian Babiarz, Jacek Szeremeta, Marcin Słabicki wzięli udział w zawodach sportowych - Powiatowa Liga Lekkoatletyczna. Zawody odbyły się na stadionie "Juvenia" w Przemyślu. Nasi uczniowie startowali w następujących dyscyplinach: bieg na 300 m, bieg na 100 m, bieg na 600 m dziewcząt, bieg na 1000 m chłopców, skok w dal, sztafeta 4x100 m. Ostatecznie grupa dziewcząt zajęła II miejsce, zaś chłopców miejsce V.

 

21-06-2017 Projekt z geografii

Gimnazjum

Tematem projektu, który zrealizowali uczniowie klasy IIIB/G Adrian Opaluch i Jakub Sowa była "Nasza Galaktyka". Ich opiekunem była mgr Renata Pelc. Projekt miał na celu przedstawienie najciekawszych miejsc w naszej galaktyce oraz ciekawostek z nią związanych. Kosmos, którego ogrom i tajemniczość od zawsze przyciąga ludzkość zainteresował dwóch gimnazjalistów, którzy postanowili jego zagadki przybliżyć innym. Efekty pracy nad projektem przedstawione zostały w formie prezentacji multimedialnej. Po jej obejrzeniu uczniowie klasy VI/SP odpowiadali na pytania, które przygotowali Kuba z Adrianem. Dotyczyły one oczywiście wcześniej przestawionych "kosmicznych" informacji. Za każdą poprawną odpowiedź uczeń dostawał nagrodę.

 

20-06-2017 Święto Rodziny

Przedszkole

Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu - należy, więc dbać i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem. Dlatego też, co roku w naszym przedszkolu nauczycielki pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do rodziców organizując Dzień Matki i Ojca. Przedszkolaki ze wszystkich grup przygotowały programy muzyczno - artystyczno - wokalne, które zaprezentowały swoim Rodzicom. Atmosfera była bardzo serdeczna i pełna radości. Po uroczystym przedstawieniu dzieci obdarowały Rodziców upominkami składając im przy tym życzenia. Aby te miłe chwile trwały dłużej wszyscy razem udali się na słodki poczęstunek.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

19-06-2017 "W krainie bajki i baśni"

SP , GIM

Dzieci i młodzież z naszej szkoły wzięły udział w VI Powiatowym Konkursie pt. "W krainie bajki i baśni" organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Krasiczynie i Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Olszanach, który odbył się 9.06.2017 r. w GOK-u w Krasiczynie. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań bajką i baśnią, rozwijanie zdolności teatralnych, wokalnych i plastycznych, prezentacja umiejętności dzieci. Konkurs przebiegał w III kategoriach: piosenka, teatr jednego aktora i praca plastyczna oraz w trzech kategoriach wiekowych: 0-3 klasa SP, 4-6 klasa SP, 1-3 klasa Gimnazjum. Każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział i słodki upominek. Przesłuchaniom towarzyszyły wielkie emocje, z niecierpliwością czekaliśmy na werdykt. Nasze dzieci zajęły poszczególne miejsca oraz wyróżnienia, otrzymując dyplomy oraz nagrody. Sukcesy naszych dzieci: Emilia Trojnar - III miejsce, teatr jednego aktora, Jan Brzechwa "Koziołeczek", kl. 1; Maja Walczak - wyróżnienie, teatr jednego aktora, Eliza Rozdoba "Kawki", kl. 0; Maria Gończ - wyróżnienie, piosenka, Jan Brzechwa "Kaczka dziwaczka", kl. 0; Michał Romaniuk - I miejsce, praca plastyczna pt. "Piotruś Pan", kl. IIIB/ G; Gabriela Tomczyk - II miejsce, praca plastyczna, pt. "Smerfy", kl. 0; Oliwia Smolak - wyróżnienie, praca plastyczna, pt. "Calineczka", kl. I; Blanka Nowotarska - wyróżnienie, praca plastyczna, pt. "Kot w butach", kl. III; oraz nagroda specjalna za balet "Laleczka z saskiej porcelany"; Paulina Szejnar - wyróżnienie, praca plastyczna pt. "Calineczka" kl. III B/G. Opiekunami odpowiedzialnymi za przygotowanie do konkursu były: Beata Kasprzyk - Hiszpan, Alicja Synus, Krystyna Morawska, Joanna Sikora - Stecura, Anna Lula. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!

Zdjęcia z konkursu dostępne są w galerii.

 

17-06-2017 Turniej piłki nożnej na ORLIKU

Szkoła Podstawowa

13 czerwca na kompleksie sportowym "Moje boisko ORLIK 2012" w Kaszycach rozegrano kolejną edycję turnieju piłki nożnej dla uczniów Szkół Podstawowych o Puchar Wójta Gminy Orły. W tym roku formuła turnieju nieco uległa zmianie - grano o tzw. Puchar Przechodni, który zgodnie z nazwą - co rok przekazywany jest kolejnym zwycięzcom turnieju. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 7 zespołów chłopców oraz 6 dziewcząt. Reprezentanci naszej szkoły uplasowali się na drugim miejscu w kategorii chłopców, oraz na miejscu piątym w kategorii dziewcząt. Zwycięzcami tegorocznych rozgrywek została: Szkoła Podstawowa w Kaszycach (chłopcy) oraz Szkoła Podstawowa w Walawie (dziewczęta). Podium w kategorii chłopców uzupełnili reprezentanci Szkoły Podstawowej z Walawy, natomiast w kategorii dziewcząt - reprezentantki Szkoły Podstawowej z Nizin oraz Szkoły Podstawowej z Małkowic. Gratulacje!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

18-06-2017 "Cudze chwalicie, swego nie znacie"

Gimnazjum

W czwartek 8 czerwca, dwoje uczniów klasy IIIa: Mateusz Zając i Aleksandra Berdzik, wygłosiło projekt edukacyjny pod tytułem: "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Miał na celu pokazanie, że ciekawe rzeczy są nie tylko w innych krajach, regionach, lecz także u nas, na Podkarpaciu. Obejmował nie tylko prezentację, lecz także poczęstunek lokalnymi potrawami, zagadki i fotografie z książek. Pracą uczniów koordynowały panie: Agnieszka Pyrcz i Renata Pelc.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

17-06-2017 Wycieczka do Krakowa i Inwałdu

Szkoła Podstawowa

12 czerwca uczniowie klas IIIa i IIIb wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Krakowa i Inwałdu. Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania Krakowa. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Katedry na Wawelu, następnie po wspinaczce schodami na Wieże Zygmuntowską, zobaczyliśmy najsłynniejszy dzwon w Polsce - "Dzwon  Zygmunta". Piękne widoki dostarczyła nam Smocza Jama - jaskinia krasowa w obrębie zrębu Wawel, po wyjściu z jaskini przywitał nas Smok Wawelski zionąc ogniem. Zmęczeni, ale żądni przygód udaliśmy się na Rynek Główny w Krakowie. Po wizycie w Krakowie pojechaliśmy do miejsca zakwaterowania w hotelu w Inwałdzie. W Inwałdzie udaliśmy się do Parku Miniatur gdzie zobaczyliśmy słynne budowle Polski i Świata. W kinie 5D  przeżyliśmy wspaniałą przygodę, po której czekały na nas karuzele, zjeżdżalnie i inne atrakcje. Drugi dzień obfitował również w moc atrakcji, najpierw  Warownia przeniosła  nas w czasy średniowiecza, u której bram przywitał nas bardzo wesoły smok. Kolejnym punktem programu był paintball. Po tych atrakcjach udaliśmy się na spotkanie z dinozaurami, a następnie przyjechała po nas ciuchcia i zabrała nas do Minii ZOO. Na koniec wycieczki jeszcze chwile zabawiliśmy w Parku Rozrywki i w bardzo dobrych humorach powróciliśmy do domu.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

14-06-2017 Dzień Dziecka z "Jerzykiem"

Gimnazjum

Stałym elementem działań Fundacji Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym "Jerzyk" jest organizacja Dnia Dziecka dla dzieci ze Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu. W tym roku odwiedziliśmy małych pacjentów szpitala wraz uczniami klas II i III gimnazjum. Młodzież przygotowała inscenizację "Wakacje z książką", która została wystawiona w świetlicy Oddziału Pediatrii. Gościom zaprezentowane zostały walory spędzania wolnego czasu czytając bajki, baśnie, a dzieci aktywnie odpowiadały na zagadki związane z bajkami i wakacyjnym czasem. Młodzi aktorzy byli szczęśliwi, że mogli, choć w małym stopniu przybliżyć dzieciom zaczarowany świat baśni i bajek, jaki można odnaleźć w książkach, i przeżyć liczne oraz niezwykłe przygody podczas czytania. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom i do zobaczenia za rok!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

12-06-2017 Wycieczka do Sandomierza

Szkoła Podstawowa

24 maja 2017 r. klasa IIa i IIb Szkoły Podstawowej uczestniczyła w wycieczce szkolnej do Baranowa i Sandomierza. Dzieci miały możliwość zwiedzić tak zwany Mały Wawel - zamek w Baranowie wraz z kompleksem zamkowym, m.in. kaplicę i park z placem zabaw. Warto wspomnieć, że zamek w Baranowie Sandomierskim to siedziba rodu Leszczyńskich i jest jedną z niewielu tak znakomicie zachowanych rezydencji magnackich. Zbudowana na przełomie XVI i XVII wieku według projektu Santi Gucciego na wzór Wawelu. Następnie w Sandomierzu, po krótkich zakupach pamiątek, dzieci rozpoczęły zwiedzanie Rynku i zabytkowych kamieniczek, potem przeszły podziemną trasą turystyczną (słynnymi lochami XV, XVI w.), - było też wejście na Bramę Opatowską (widok na piękną panoramę Sandomierza i okolic), - zwiedzanie gotyckiej katedry LUB kościoła św. Jakuba z XIII w., - spacer wąwozem Królowej Jadwigi. Sandomierz zaliczany jest do najcenniejszych, historycznych zespołów urbanistyczno - krajobrazowych w Polsce. Zabytkowa część miasta usytuowana jest na lewym wysokim brzegu Wisły. Tutaj nagrywany jest serial telewizyjny pt. "Ojciec Mateusz". Na koniec pobytu w Sandomierzu dzieci miały okazję popłynąć statkiem po Wiśle - radości wiele - strachu mało! Zmęczeni, ale zadowoleni wszyscy cali i zdrowi powrócili w objęcia swoich Rodziców.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i relacji z wycieczki.

 

10-06-2017 Konkurs z języka niemieckiego

Gimnazjum

5 czerwca w Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu pod patronatem Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego odbył się IV Powiatowy Konkurs Gimnazjalny "Spacerkiem po DACHU". Uczniowie naszej szkoły: Gabriela Tymoczko (kl. IIIA), Mateusz Zając (kl. IIIA), oraz Paulina Szejnar (kl. IIIB) zmagali się wiedzą o krajach niemieckojęzycznych z 52 uczestnikami ze szkół gimnazjalnych powiatu przemyskiego. Gabriela Tymoczko została wyróżniona zajmując 8 miejsce. Gratulujemy.

 

08-06-2017 Szkolny Dzień Sportu

Szkoła Podstawowa

2 czerwca w naszej szkole odbył się  Szkolny Dzień Sportu. Był to dzień pełen wielu ciekawych atrakcji. Rozpoczęło się przyjazdem pobliskich szkół z terenu Gminy Orły, które wzięły udział w turnieju Park Volley (siatkówki na trawie), którego współorganizatorem był Uczniowski Klub Sportowy "Orzełek". Do rywalizacji przystąpiły następujące Szkoły Podstawowe: SP Małkowice, SP Trójczyce, SP Walawa, SP Niziny oraz SP Orły. Drużyny wystąpiły w sześcioosobowych składach (3 dziewczyny + 3 chłopców), a rozgrywki odbywały się systemem "każdy z każdym". Meczom towarzyszyła niesamowita radość, podekscytowanie jak i również pojawiała się złość czy smutek. W turnieju bezkonkurencyjna okazała się reprezentacja szkoły w Orłach, która nie przegrywając ani jednego meczu stanęła się na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Walawy, natomiast trzecie miejsce przypadło drużynie z Nizin. Każda z drużyn otrzymała pamiątkowy dyplom i puchar wręczony przez zastępcę dyrektora - panią mgr Renatę Pelc. Kolejną atrakcją był pokaz Karate Kyokushin przygotowany przez klub karate w Przemyślu. Trzecim punktem imprezy był pokaz chemiczny (wykonany przez uczennice naszego gimnazjum w ramach projektu edukacyjnego), który wywarł niesamowite wrażenie na jego uczestnikach. Widzowie na pewno zapamiętają go na długo. W budynku naszej szkoły w tym czasie odbył się również szkolny turniej szachowy, w którym zwycięzcą okazał się Michał Cwynar ( kl. VI SP), drugie miejsce zajął Grzegorz Cwynar (kl. IV SP), a podium uzupełnił Jakub Smolak (kl. IV SP). Po dniu pełnym wrażeń i atrakcji przyszedł czas na pyszne kiełbaski z grilla przygotowane przez naszych niezastąpionych rodziców i nauczycieli, którym bardzo dziękujemy!!!

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

08-06-2017 Igrzyska Dzieci i Młodzieży Nie(pełnosprawnej)

W dniu 2 czerwca na stadionie "Juwenia" w Przemyślu odbyły się II Igrzyska Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. To wspaniałe wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym "Jerzyk" oraz Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Przemyślu. Patronat honorowy objęli Prezydent Miasta Przemyśla - Robert Choma oraz Starosta Powiatu Przemyskiego - Jan Pączek. To prawdziwe święto sportu rozpoczęła widowiskowa defilada. Następnie reprezentacja drużyny Hensfort Przemyśl dokonała symbolicznego zapalenia znicza olimpijskiego. Igrzyska zgromadziły wiele wspaniałych dzieci, które pomimo swojej niepełnosprawności walczyły o tytuł mistrza. Nie zabrakło i nas. Naszą Szkolę reprezentowali: Maja Zajączkowska, Karol Kowal, Lilianna Bielecka, Maksymilian Mach, Maja Cwynar, Sara Wacyk, Grzegorz Zając, Kinga Wojtaszek, Amelia Lorenowicz, Mateusz Plis, Sylwester Piejko, Rafał Andruszkiewicz, Aleksandra Berdzik, Marcelina Semczuk. Przywieźliśmy 10 medali z Igrzysk - zdobywając złoto, srebro i brąz w różnych dyscyplinach sportowych. Na pochwałę zasługuje każdy zawodnik, każdy "napisał" tam inną historię i dostarczył nam wiele dumy i wzruszeń. Jednak na szczególną uwagę zasługuję mała Lila Bielecka, która biegnąc w biegu na 40 metrów, będąc prawie u mety, dostrzegła swojego rywala, który przewrócił się na bieżni… Lila nie chciała biec i walczyć o złoto… ale chciała pomóc drugiemu w potrzebie. Takie dobre i złote serduszko ma Lila - takie jak wszystkie nasze dzieci - wiemy to!!!! Dziękujemy, że mogliśmy brać udział w tak niesamowitym wydarzeniu. To niezwykle ważne, by zachęcać młodych ludzi do udziału w życiu sportowym, aby wzbudzić w nich poczucie własnej wartości wyłącznie w duchu fair play.

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

07-06-2017 Tańce, hulanki...

SP , GIM

Dzień Dziecka świętowali nie tylko najmłodsi uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach, ale również gimnazjaliści i klasy IV - VI Szkoły Podstawowej. Najpierw ruszono w tany, a bawiącym nie przeszkadzał upał ani kontuzje. Później przyszedł czas na małe co nieco dla podniebienia. Niezmordowani rodzice przygotowali dla wszystkich wspaniałe kiełbaski, które znikały z talerzy w mgnieniu oka. Niektórzy z nich spędzili przy grillu niemal cały dzień, a czasu na wytchnienie było niewiele. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!!! Po pysznym posiłku uczniowie ze zdwojoną energią wzięli się za tańce. A kiedy przyszedł koniec dyskoteki to nikt nie kwapił się, aby wracać do domu.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

07-06-2017 Wrocławskie wojaże, że ho, ho - lubię to!

Gimnazjum

Fajna, super, świetna - takie podsumowania dało się słyszeć z ust wielu uczestników wycieczki do Wrocławia i w jego okolice. Już pierwszy dzień był zaskakujący - nikt się nie spóźnił, a nawet byli tacy co pojawili się  sporo przed czasem, nikogo  nie dopadła choroba lokomocyjna,  a duża część jadła chipsy i inne zdrowe przekąski, nikt nie grymasił, nie dokazywał - dało się zauważyć pragnienie przeżycia fajnej przygody i w końcu… dojechaliśmy! Zaczęliśmy ambitnie od Afrykarium, magicznej części wrocławskiego zoo. Oszklony tunel, ogromna ilość wody, a w niej manaty (syreny), żarłacze szare (rekiny), płaszczki, żółwie, ryby małe, duże… Tu rafa koralowa, tam hipopotam nilowy, tu meduzy, skrzydlice, krokodyle… A w innych częściach zoo: wielbłądy, flamingi, krzykliwe lemury, warany, motyle,… Och tyle widzieliśmy! W wytłumieniu emocji pomógł nam koncert z fontanną w roli głównej. Dzień drugi to ambitny ciąg dalszy - Ostrów Tumski, Aula Leopoldina, Biblioteka Ossolineum, Rynek i Stary Ratusz, zabytkowe, barwne kamienice, 49 piętro wieżowca Sky Tower, Panorama Racławicka. Żal było wyruszać dalej. Ale za to dzień trzeci, to dla wielu Nr 1 - po nocy spędzonej przy eurobiznesie, na pogaduchach przy tostach, wymianach wrażeń -  przechadzka labiryntami w Błędnych Skałach. Kontemplacja uroków tego miejsca była  raz po raz przerywana salwami śmiechu, który miał maskować  obawy związane z szerokością szczelin (ta szerokością, chyba "wąskością") i ich pokonywaniem m.in. przez piszącą te słowa (E.P.). Pragniemy nadmienić, że szlak zostawiliśmy dla innych turystów w takim samym stanie jak zastaliśmy go - choć było ciężko, zaklinowanie się w dwóch miejscach było wielce  prawdopodobne. Większość gimnazjalistów rozsmakowała się w tych doznaniach i solennie obiecywała wrócić tu kiedyś. Trzymamy za słowo! Wrocławskie wojaże miały się ku końcowi - przeszliśmy urokliwymi alejkami Parku w Krynicy Zdroju, wykonaliśmy kilka fotek na tle palm i po kilku godzinach szczęśliwie dotarliśmy do naszych domów. Do zobaczenia za rok! P.S. Wyjazd należał do udanych dzięki zacięciu organizacyjnemu i logistycznemu p. Alicji Kostkiewicz. Dziękujemy!

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

07-06-2017 Prezentacja projektu z chemii

Gimnazjum

2 czerwca 2017 r. uczennice klas trzecich w składzie: Gabriela Tymoczko, Roksana Zając (kl. IIIA) oraz Wiktoria Bereźcicka (kl. IIIB) zaprezentowały projekt gimnazjalny z chemii. Nosił on tytuł "Jak poczuć chemię do chemii?" i miał na celu zainteresowanie uczniów tym przedmiotem. Widzowie (uczestnicy Dnia Sportu) mieli okazję obejrzeć krótką scenkę, prezentację i pokaz chemiczny. Podczas projektu zostali zapoznani z podstawowymi informacjami na temat tej nauki (ważne pojęcia, historia), zasadami BHP w laboratorium, a na koniec obejrzeli ciekawe doświadczenia. Podziwiali m.in. próbę Trommera, lokomotywę, kameleona, czarne czy pomarańczowe, zegar jodowy oraz samozapłon. Po wykonaniu każdego eksperymentu, reakcja zostawała przeanalizowana i wyjaśniona przez prowadzących. Na koniec prezentacji, wszyscy uczestnicy dostali słodką niespodziankę w podziękowaniu za przybycie. Opiekunem projektu był nauczyciel chemii - mgr Witold Pawlik.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

07-06-2017 Projekt z wychowania fizycznego

Gimnazjum

Dnia 01 czerwca br. uczniowie klasy IIIB Gimnazjum w składzie: Artur Nowotarski, Krystian Babiarz, Jakub Pelc oraz Andrzej Janusz pomyślnie ukończyli realizację projektu edukacyjnego z wychowania fizycznego.  Uczniowie zorganizowali turniej miejscowości w piłkę nożną halową który był tematem projektu. Udział w tym turnieju wzięły wszystkie miejscowości: Orły, Zadąbrowie, Niziny, Walawa, Małkowice oraz Reszta Świata. Uczniowie byli wspomagani przez Pana Marcina Przytułę, który czuwał nad przebiegiem pracy grupy projektowej, a także odgrywał rolę sędziego.  Pierwsze miejsce przypadło drużynie z Małkowic, drugie miejsce zajęła drużyna z Orłów, a podium uzupełniła drużyna z Zadąbrowia. Najlepszym bramkarzem turnieju został Artur Nowotarski z klasy IIIB, który niejednokrotnie ratował swoją drużynę przed stratą bramki. Tytuł najlepszego strzelca przypadł Miłoszowi Demeńczukowi z klasy IB, natomiast nagrodę najlepszego zawodnika otrzymał Krystian Babiarz z klasy IIIB. Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

07-06-2017 Konkurs z języka angielskiego

Szkoła Podstawowa

Od ośmiu już lat uczniowie klas szóstych reprezentują naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego  "English is Easy. English is Cool" organizowanego w  Szkole Podstawowej w Nizinach. Tak też było 11 maja bieżącego roku. Tym razem świetnie spisał się team w składzie: Klaudia Łęgowy, Nela Szmuc i Michał Cwynar zajmując drugie miejsce w konkurencjach sprawdzających znajomość kultury Wielkiej Brytanii, a także wiedzę z zakresu gramatyki i leksyki języka angielskiego oraz praktyczne umiejętności komunikacyjne. Udział w konkursie językowym w Nizinach i możliwość skonfrontowania swoich umiejętności językowych z rówieśnikami  jest dla nas zawsze miłym i wyczekiwanym wydarzeniem. Dziękujemy organizatorom i gratulujemy uczestnikom!

 

06-06-2017 Wycieczka do kina

Przedszkole

W maju dzieci pojechały na wycieczkę wychowawczo - edukacyjną do kina Helios w Przemyślu na bajkę pt. "Riko prawie bocian" opowiadającą losy pewnego wróbla, któremu wydawało się, że jest bocianem. Celem wycieczki do kina jest nie tylko nabywanie umiejętności uczestniczenia w seansach filmowych, ale również wdrażanie do właściwych zachowań podczas pobytu w kinie. Pobyt na wycieczce to nauczanie przez odkrywanie, przeżywanie i działanie. Wyjazdy edukacyjne dają możliwość obserwacji, zdobywania informacji, które są podstawą trwalszej i bogatszej wiedzy. Wyzwalana aktywność, jest zaczątkiem wchodzenia w coraz to szersze kręgi społeczne, ucząc szacunku dla ludzi i ich pracy oraz uczestnictwa w kulturze.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

06-06-2017 TPD Przemyśl i Calineczka

Szkoła Podstawowa

Jak co roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci zorganizowało 28 maja festyn dla dzieci z okazji ich święta. Tym razem impreza odbyła się na przemyskim rynku. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji, konkursów i nagród. Nasza Szkoła została zaproszona do udziału w tej wspanialej akcji poprzez wystawienie na przemyskiej scenie przedstawienia pt. "Calineczka". Przypomnijmy, iż aktorami i baletnicami w tej inscenizacji były dzieci, które zajęły I miejsce w Regionalnym Przekładzie "RePeToNI 2017" w Jarosławiu. Mamy kolejne doświadczenie za sobą i kolejną wspaniałą przygodę w pamięci. Nikt z nas nie przypuszczał, że tyle dobrego nas spotka i tak nas połączy "Calineczka". Pozdrawiamy serdecznie rodziców naszych dzieci, którzy w niedzielne południe byli z nami i głośno bili nam brawo! Pozdrawiamy też tych, którzy sercem byli z nami.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

05-06-2017 Dzień Dziecka

Szkoła Podstawowa

1 czerwca, jak co roku to święto wszystkich dzieci, zarówno tych małych jak i starszych. W Szkole Podstawowej dzień ten obfitował w przeróżne atrakcje i zabawy. Nasi podopieczni mieli okazję wyszaleć się na dmuchanych zjeżdżalniach i zamku, brać udział w zawodach sportowych i rozegrać mecz piłkarski, który kontrolował oczywiście "pierwszy arbiter" klas I-III czyli Maksymilian Mach. Powodzeniem cieszyło się także malowanie twarzy, do którego ustawiały się długie kolejki. Oczywiście wszyscy mieli zapewniony również posiłek - grillowane kiełbaski smakowały w tym dniu jak nigdy dotąd! Za to dziękujemy Radzie Rodziców. Zapraszamy więc do galerii, bo zdjęcia najlepiej oddają emocje tego dnia! 

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

04-06-2017 Wycieczka do Bolestraszyc

Szkoła Podstawowa

18 maja dzieci z Oddziału Przedszkolnego wraz z 1 klasą wybrały się na wycieczkę do Arboretum w Bolestraszycach. Podczas spaceru z przewodnikiem dzieci poznały ciekawe gatunki drzew i krzewów, rosnących na terenie ogrodu. Pani przedstawiła nam rośliny znajdujące się na trasie wycieczki, nie tylko z punktu widzenia botaniki, ale również ich praktycznego zastosowania, w ogrodnictwie, medycynie. Następnym punktem było ognisko, wspólne pieczenie kiełbasy. Na koniec wycieczki dzieci bawiły się na placu zabaw oraz kupiły drobne pamiątki. Wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni. 

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

03-06-2017 Dzień Matki

Szkoła Podstawowa

Dnia 26 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Matki. Uroczystość rozpoczął występ grupy teatralnej prowadzonej przez mgr Małgorzatę Kulawską. Uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Następnie życzenia i podziękowania w postaci wierszy i piosenek płynęły z ust uczniów poszczególnych klas. Począwszy od "Zerówki", a skończywszy na klasach trzecich SP. W tak wyjątkowym dniu nie obyło się bez wzruszeń, szczególnie po wspólnym odśpiewaniu tradycyjnego "Sto lat". Wielką niespodzianką okazał się fantastyczny pokaz tańca nowoczesnego. Swoimi umiejętnościami popisały się grupy uczniów klas 0-III/SP, IV-VI/SP, a także gimnazjalistki. Po tak wielkich emocjach przyszedł czas na wręczenie upominków i mały poczęstunek. 

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

31-05-2017 Sukces Marleny

Gimnazjum

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy II B Gimnazjum - Marlena Niebylska zajęła drugie miejsce w konkursie plastycznym, który organizowany był pod hasłem "Używki to nie witaminy - po nich nie urośniesz!". Jego podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się w Wojewódzkim Podkarpackim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Eugeniusza Brzezickiego w Żurawicy. Tego rodzaju przedsięwzięcia mają na celu kształtowanie wśród młodych ludzi właściwych postaw i nawyków prozdrowotnych. Marlenie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

26-05-2017 Prezentacja projektu z geografii

Gimnazjum

Uczennice klasy IIIB Gimnazjum - Paulina Szejnar, Oliwia Starosta, Monika Karuś oraz Aleksandra Dołowicz pomyślnie ukończyły realizację projektu edukacyjnego z geografii. Jego tematem wiodącym była Irlandia. Prezentacja dotyczyła nie tylko położenia geograficznego tej interesującej wyspy, ale też kultury, obyczajów i tradycji. Uczniowie mieli okazję spojrzeć na fotografie przedstawiające naturalny krajobraz Irlandii. Główną atrakcją był quiz dotyczący wiedzy o omawianym państwie. Tu uczniowie klasy VI SP wykazali się ogromną wiedza. Nagrodą za poprawne odpowiedzi były słodkie niespodzianki domowej roboty - babeczki, które wszystkim smakowały.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

25-04-2017 Międzynarodowy Turniej Szachowy

SP , GIM

21 maja w Pustomytach pod Lwowem, z którymi gmina Orły od kilku lat prowadzi współpracę, odbył się IX Międzynarodowy Turniej Szachowy. Po raz drugi w tym wydarzeniu wzięli udział nasi uczniowie. Tym razem byli to Michał Cwynar, Grzegorz Cwynar i Katarzyna Rzechorzek. Turniej stał na niezwykle wysokim poziomie, jednak nasi reprezentanci stanęli na wysokości zadania i dzielnie walczyli ze swoimi kolegami i koleżankami z Ukrainy.

 

24-05-2017 Poznajemy tradycje majowych świąt

Przedszkole

Święto Flagi Państwowej obchodzone 1 maja oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja to jedne z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju. Oba te święta majowe są doskonałą okazją do rozmowy z dziećmi o patriotyzmie, o znaczeniu symboli narodowych, a także rozwijaniu poczucia przynależności narodowej. Dzieci poprzez wykonanie prac plastycznych w barwach narodowych naszego kraju uczciły te wielkie wydarzenie historyczne, jakim było przyjęcie Konstytucji Trzeciego Maja 1791 roku.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

23-05-2017 Pokazy służb mundurowych

Przedszkole

W naszym przedszkolu odbyły się w ostatnim czasie pokazy służb mundurowych. Pokazy te wywołały duże zainteresowanie wśród dzieci, które miały możliwość zobaczyć z bliska, dotknąć sprzęty, którymi posługują się straż pożarna, wojsko, ratownicy medyczni. Taka forma zajęć z pewnością przybliżyła naszym dzieciom wiedzę, jakimi narzędziami w pracy posługują się poszczególne ze służb. Wizycie w przedszkolu towarzyszyła radosna aura, zadowolenie i satysfakcja z nowych doświadczeń.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

21-05-2017 Wycieczka do Zamościa i Lublina

Szkoła Podstawowa

17 maja uczniowie czwartej, piątej i szóstej klasy wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Lublina i Zamościa. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie nowoczesnego stadionu Arena Lublin. Następnie uczniowie zobaczyli najciekawsze zabytki lubelskiego Starego Miasta). Po trudach zwiedzania na uczestników wycieczki czekał relaks i zabawa w kompleksie wodnym AquaLublin. Po wizycie na basenie nastąpił przejazd do miejsca noclegowego w Szczebrzeszynie. Drugi dzień uczniowie rozpoczęli od "spotkania" ze słynnym szczebrzeszyńskim chrząszczem. Następnie udali się do Zamościa, gdzie w czasie dwugodzinnego spaceru poznali najważniejsze zabytki miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Ostatnim punktem programu była wizyta w zamojskim zoo.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

17-05-2017 Międzyklasowy turniej koszykówki

Gimnazjum

23 lutego i 11 maja br. w hali sportowej naszego zespołu, odbył się międzyklasowy turniej koszykówki dziewcząt. Udział w imprezie wzięły wszystkie klasy naszego gimnazjum. Organizatorkami były uczennice klasy IIIA: Klaudia Laska, Joanna Rybka, Weronika Staniec. Uczennice były wspomagane przez nauczycieli wychowania fizycznego, którzy pełnili rolę sędziów. Organizacja turnieju stała na wysokim poziomie (organizatorzy zapewnili puchary i statuetki, dyplomy, prowadzona była dokumentacja meczowa - protokoły, sprawozdania). Wszystkie drużyny zaprezentowały się fenomenalnie, a najlepsza okazała się klasa IIIA, która w finale pokonała klasę IIB. Trzecie miejsce przypadło reprezentantkom klasy IIA, które okazały się lepsze od klasy IA. Wybrano również najlepszą zawodniczkę turnieju (po ilości zdobytych punktów), którą została Klaudia Laska (IIIA). Turniejowi towarzyszyły pełne trybuny kibiców, wychowawców, którzy wspierali swoje drużyny. Wielkie gratulacje dla wszystkich klas!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

15-05-2017 Prezentacja projektu z języka angielskiego

Gimnazjum

15 maja 2017 r. uczniowie klasy IIIB gimnazjum - Michał Romaniuk, Michał Kolczak, Aleksander Lech i Kacper Wielgosz podsumowali realizację swojego projektu edukacyjnego z języka angielskiego. Uczniowie zaprezentowali jeden z aspektów gramatyki angielskiej - zadawanie pytań. Odbyło się to na przykładzie prezentacji multimedialnej pt. "Trivia Quiz - asking questions in English is easy". W ciekawy i zabawny sposób chłopcy próbowali udowodnić, że tworzenie pytań w języku angielskim może być łatwe i przyjemne. Odbiorcami projektu byli uczniowie klasy IIA gimnazjum wraz z wychowawcą p. Anną Ochalską. Grupa projektowa w trakcie swej prezentacji zadbała także o aktywny udział swoich młodszych kolegów - quiz obfitował w zagadki gramatyczne i serię pytań na temat wiedzy ogólnej, z którymi to oglądający projekt poradzili sobie wyśmienicie. Nie zabrakło również pamiątkowych gadżetów i słodkich upominków. Należy zaznaczyć, że całość prezentacji odbyła się w języku angielskim. Na pomyślnym przebiegiem pracy grupy projektowej czuwała p. Joanna Sikora - Stecura.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

12-05-2017 RePeTONI 2017

W dniu 26 kwietnia w Jarosławiu odbył się Regionalny Przegląd Twórczości "RePeTONI 2017". Nad konkursem honorowy patronat sprawowali wojewoda podkarpacki, wojewódzki kurator oświaty, władze miasta Jarosławia oraz aktorka Anny Dymna. W konkursie scenicznym zaprezentowało się ponad 160 osób z całego naszego regionu. Bardzo miło nam poinformować, iż pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej otrzymali uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach przekazując słowem i tańcem piękną baśń "Calineczka". Grupa teatralna z Orłów liczyła 43 dzieci. Na deskach jarosławskiego teatru działo się tak wiele. Główną rolę zagrała niewidoma Maja, która świat odbiera oczami wyobraźni. Baletnice jak prawdziwe baleriny tańcowały na scenie. Nie zabrakło pana kreta, myszki, chrząszcza, jaskółki, żabek i babci, która piękną bajkę z morałem opowiadała swojemu wnuczkowi. Po przedstawieniu była czas na spacer po rynku w Jarosławiu i słodkie ciasteczko. Dziękujemy wszystkim, którzy w nas uwierzyli  i trzymali za nas kciuki. Aż trudno wyrazić słowami, jak wiele radości dała nam ta przygoda.

 

 

Zdjęcia z konkursu dostępne są w galerii.

 

11-05-2017 Święto Konstytucji 3-go Maja

W kalendarz imprez organizowanych w Zespole Szkolno - Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach na trwałe wpisały się gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Jest to związane z przypadającą w tym czasie rocznicą nadania naszej szkole imienia Orła Białego oraz Świętem Flagi RP. Dla całej społeczności szkolnej jest to wspaniała lekcja patriotyzmu i poszanowania wartości narodowych. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, samorządowcy z gminy Orły na czele z wójtem - mgr Bogusławem Słabickim, dyrektorzy szkół z terenu gminy, rodzice oraz społeczność szkolna. Wspaniałe wrażenie robiły licznie przybyłe poczty sztandarowe. Podniosłą uroczystość rozpoczęła msza święta odprawiona w orłowskim kościele parafialnym. Po jej zakończeniu wszyscy udali się do budynku szkoły, aby wziąć udział w dalszych świątecznych obchodach. Ich kolejnym elementem był program artystyczny, który nawiązywał do okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja i podkreślał jej wagę dla naszej Ojczyzny. Zwieńczeniem wspólnego świętowania była gala laureatów Powiatowego Konkursu Piosenki Patriotycznej organizowanego pod hasłem "Kto ty jesteś - Polak mały". Była to już jego piąta edycja. Młodzi wokaliści po mistrzowsku wyśpiewali utwory, których myślą przewodnią jest Polska i patriotyzm. Zgromadzeni nagradzali ich gromkimi brawami. Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w tym ważnym dniu. Warto również podkreślić zaangażowanie rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz Urzędu Gminy i uczniów w przygotowanie tej podniosłej uroczystości.

 

 

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

08-05-2017 Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej

Pięć lat temu, w Zespole Szkolno - Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach, narodził się pomysł Konkursu Piosenki Patriotycznej organizowanego pod hasłem "Kto to ty jesteś - Polak mały". Nikt wówczas nie przypuszczał, że jego ranga urośnie tak bardzo. Tegoroczna edycja cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Liczba uczestników mile zaskoczyła organizatorów. Młodzi wokaliści śpiewali miłe sercu każdego Polaka utwory. Były wśród nich te, które nawiązują do naszej historii i są związane z dziedzictwem narodowym. Nie zabrakło również utworów bardziej współczesnych, dla których tematem wiodącym jest Ojczyzna i patriotyzm. Przesłuchaniom konkursowym towarzyszyły wielkie emocje, a wszyscy z niecierpliwością czekali na werdykt jury konkursowego. Najlepszych mogliśmy usłyszeć jeszcze raz podczas gali finałowej, która stanowiła element gminnych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. Bardzo cieszymy się, że nasi uczniowie wypadli, jak co roku, bardzo dobrze. Ich wokalne talenty szlifuje niestrudzona mgr Agata Wąsacz, która odpowiada również za organizację konkursu.

 

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

Lista laureatów konkursu.

 

01-05-2017 Perły Techniki 2017

Gimnazjum

26 kwietnia odbyło się uroczyste rozdanie nagród w ramach VII edycji konkursu o zasięgu Województwa Podkarpackiego pod nazwą PERŁY TECHNIKI - organizowanego przez Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym. Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym nasi uczniowie wykazali się nieprzeciętnymi zdolnościami i zostali nagrodzeni w tym prestiżowym konkursie. W kategorii "Drewno materiał użytkowy i artystyczny" drugie miejsce zajęła Agata Mroczka. Natomiast w kategorii "Poligrafia - sztuka i technika dla wyjątkowego człowieka" wyróżnienia otrzymały Klaudia Laska i Joanna Rybka.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

30-04-2017 "Młodzież zapobiega pożarom" - powiat

Gimnazjum

W Zespole Szkół w Orłach odbyły się powiatowe eliminacje 40-tej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". W eliminacjach powiatowych udział wzięli zwycięzcy eliminacji gminnych w poszczególnych grupach wiekowych: szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne oraz ponadgimnazjalne. Łącznie było to 47 osób. Należy podkreślić, że turniej stał na bardzo wysokim poziomie i młodzież wykazała się doskonałą wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej. W grupie wiekowej - gimnazja - drugie miejsce zdobyła nasza uczennica Roksana Zając. W przerwie między częścią pisemną a ustną uczestnicy mieli możliwości zobaczyć pokazy służb mundurowych - udzielenia pierwszej pomocy, sprzętu pożarniczego oraz sprzętu wojskowego. Nagrody oraz dyplomy wręczyli: starosta przemyski Jan Pączek, wójt gminy Orły Bogusław Słabicki, dyrektor Zespołu Szkół w Orłach mgr Renata Iwanów, komendant miejski PSP brygadier Adam Sosnowski, wicestarosta Marek Kudła oraz inspektor biura zarządzania kryzysowego Agnieszka Synowska - Porada.

Zdjęcia z konkursu dostępne są w galerii.

 

29-04-2017 Wiosenne konkursy świetlicowe

Szkoła Podstawowa

Dzieci ze świetlicy szkolnej brały udział w następujących konkursach: "WODA ZANIECZYSZCZONA I CO DALEJ ?!" - Międzyszkolny Konkurs organizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Wody przez Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu (3 prace). "WIELKANOCNE TRADYCJE" - Konkurs plastyczny zorganizowany przez Centrum Kulturalne w Przemyślu (13 prac). X MIĘDZYŚWIETLICOWY TURNIEJ WARCABOWY zorganizowany przez świetlicę przy Szkole Podstawowej nr 17 w Przemyślu. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Jakubczak kl. IIa i Jakub Jankowski kl. IIIa. "Z MUZYKĄ POWAŻNĄ ZA PAN BRAT" - II Międzyświetlicowy Konkurs Muzyczny dla dzieci. Zorganizowany przez świetlicę przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Przemyślu. W konkursie brały udział: Hanna Szczygieł kl. IIIb i Blanka Nowotarska kl. IIIa - dziewczyny zajęły III miejsce. Gminny konkurs na "NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ" zorganizowany przez Zespół Szkolno - Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach i Gminę Orły. Wychowankowie naszej świetlicy zajęli II miejsce. Gratulujemy wszystkim dzieciom pomysłowości oraz zaangażowania. Efekty pracy dzieci można podziwiać w galerii.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

29-04-2017 Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Sam pomysł narodził się w Katalonii w 1926 roku. 23 kwietnia jest tam również dniem Św. Jerzego, gdzie kobiety obdarowywano czerwonymi różami, a z czasem zaczęły się one odwzajemniać mężczyznom podarunkami w postaci książek. Dlaczego 23 kwietnia? To symboliczna data dla literatury, ponieważ w tym dniu zmarli pisarze: W. Szekspir czy  M. de Cervantes. W naszej szkole z okazji Dnia Książki zorganizowane zostało przedstawienie pt. "Calineczka". Była to słowno - muzyczna inscenizacja słynnej baśni Andersena. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali w baśniowej scenerii przygody Calineczki oraz wystąpiła szkolna grupa baletowa, a całe wydarzenie zgromadziło na sali rodziców, nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły. W szkole pojawiły się również plakaty promujące czytelnictwo i książki, a dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przyszły przebrane w stroje postaci z baśni i bajek. Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie i serce włożone w przygotowanie przedstawienia!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

28-04-2017 Egzaminy gimnazjalne

Gimnazjum

Mamy już za sobą tegoroczne egzaminy gimnazjalne. Jak co roku budziły one wiele emocji wśród uczniów oraz nauczycieli. Jedni i drudzy z zaciekawieniem oglądali testy oraz zapoznawali się z kluczami odpowiedzi. Młodzi ludzie z niecierpliwością liczyli punkty, które uzyskali z poszczególnych części egzaminu. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy chcą dostać się do renomowanych szkół na profile cieszące się największą popularnością. Na oficjalne wyniki musimy poczekać do czerwca. Wtedy okaże się czy uczniowskie wyliczenia były prawidłowe. Trzymamy kciuki i życzymy sukcesów.

 

24-04-2017 Wielki sukces Adriana w przełajach

SP , GIM

24 kwietnia na obiektach Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu w Kolbuszowej odbył się tegoroczny finał wojewódzki w biegach przełajowych. Biegano zarówno indywidualnie, jak i drużynowo (prawo startu w imprezie miały po dwa najlepsze zespoły z sześciu rejonów oraz trzech najlepszych zawodników z poszczególnych biegów). Łącznie w 8 głównych biegach wystartowało ok. 660 zawodników (po 82-84 osoby w każdym biegu). Ogromny sukces w biegu na dystansie 800 metrów osiągnął reprezentant V klasy Szkoły Podstawowej w Orłach - Adrian Pempuś, kóry ostatecznie zajął trzecie miejsce (choć dodać należy, że biegł on z zawodnikami o rok starszymi od siebie). Dobry start w imprezie zaliczył również jego młodszy kolega - Rafał Klinger, który był XVII w biegu na dystansie 500 metrów. W zawodach szczebla wojewódzkiego wystartowali również reprezentanci Gimnazjum w Orłach. Drużyna chłopców w składzie: Oskar Balawender, Krystian Babiarz, Andrzej Janusz, Damian Kościk, Jacek Szeremeta, Marcin Słabicki ostatecznie uplasowała się na XI miejscu. Gratulacje!

 

19-04-2017 Mini siatkówka: etap rejonowy

Szkoła Podstawowa

12 kwietnia na hali sportowej w Kańczudze rozegrany został etap rejonowy w mini siatkówce chłopców. Udział w turnieju wzięli mistrzowie powiatów: przeworskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego oraz miasta Przemyśl. Nasz zespół złożony w większości z uczniów rocznikowo młodszych (IV-V klasa) ostatecznie uplasował się na piątym miejscu. Całe zawody wygrała Szkoła Podstawowa z Urzejowic, natomiast drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej ze Starego Dzikowa. Te dwie reprezentacje będą reprezentować nasz rejon w półfinale wojewódzkim. Gratulacje!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

14-04-2017 Najpiękniejsza palma wielkanocna

SP , GIM

Już od kilku lat w atmosferę Świąt Wielkanocnych wprowadza nas gminny konkurs pod hasłem "Najpiękniejsza palma wielkanocna" organizowany w Zespole Szkolno - Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach. Jego rozstrzygnięcie nastąpiło w Niedzielę Palmową. Prace nad palmami trwały w naszej placówce od tygodni. Nauczyciele i uczniowie szukali inspiracji oraz pomysłów, a także gromadzili materiały. Następnie zaczęła się żmudna praca, której efekty mogliśmy oglądać dn. 9 kwietnia 2017 roku w orłowskim kościele parafialnym. Właśnie tam rozpoczęło się rozstrzygnięcie konkursu. Następnie uczestnicy udali się do naszej szkoły, gdzie poznaliśmy laureatów. Zgromadzeni w hali sportowej goście raczyli się wielkanocnymi wypiekami i obejrzeli program artystyczny przygotowany przez dzieci z "Zerówki" pod kierunkiem mgr Alicji Synus.

 

Wyniki Gminnego Konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną

 

 

Zdjęcia z konkursu dostępne są w galerii.

 

12-04-2017 "Kłótnia pór roku"

Przedszkole

"Kłótnia pór roku" - to tytuł bajki, której inscenizację przygotowali uczniowie z kółka teatralnego. Aktorzy wystąpili dla dzieci z przedszkola oraz z klas I-III. Bajka opowiada o tym, co niesamowite i magiczne w otaczającym nas świecie - o przyrodzie. O jej rytmie, o tym jak się zmienia, ile ma barw i odcieni, i ile emocji wywołują te momenty, kiedy pory roku są najpiękniejsze. Zawiera morał, który mówi nam, że powinniśmy dbać o Ziemię, która jest naszym domem. Artyści pięknie zaprezentowali swoje umiejętności, na koniec rozdali widzom kolorowanki ekologiczne.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

10-04-2017 Świetne wyniki w konkursie z j.polskiego

Gimnazjum

7 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w X Kwietniowych Spotkaniach z Juliuszem Słowackim, które odbyły się I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu. Celem konkursu, podzielonego na kilka kategorii, była popularyzacja twórczości literackiej Juliusza Słowackiego i wiedzy o poecie. W konkursie wiedzy o życiu i twórczości Juliusza Słowackiego wzięły udział Roksana Zając i Jagoda Milczanowska. Pośród recytatorów wystąpił Paweł Statkiewicz. Pracę plastyczną (komiks) wykonała Marlena Niebylska, a prezentację multimedialną przygotowała Elwira Fregiel i Klaudia Laska. Wysiłek włożony w przygotowania zaowocował świetnymi rezultatami. Paweł Statkiewicz i Marlena Niebylska zajęli w swoich kategoriach drugie miejsca, a Elwira Fregiel otrzymała wyróżnienie.

 

08-04-2017 Wycieczka oddziału przedszkolnego

Szkoła Podstawowa

W środę 5 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Celem wyjazdu były warsztaty "Palmy Wielkanocne". W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się o tradycjach i zwyczajach związanych ze święceniem palm. Następnie każdy uczestnik wykonał tradycyjną polską palmę wielkanocną. W Rynku obejrzeliśmy pomnik - Ławeczka Józefa Szwejka oraz Fontannę Niedźwiadek, gdzie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, zadowolone wróciły do szkoły z palmami.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

07-04-2017 Sportowych sukcesów ciąg dalszy

SP , GIM

6 kwietnia na stadionie lekkoatletycznym "Juvenia" w Przemyślu odbył się etap rejonowy w indywidualno - drużynowych biegach przełajowych. W finale rejonowym startowały zarówno reprezentacje szkół podstawowych, gimnazjów jak i szkół średnich. Prawo startu w tej dużej imprezie sportowej miały drużyny mistrzowskie i wice-mistrzowskie z 5 powiatów (przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, przeworskiego oraz miasta Przemyśla). Łącznie w każdym z biegów udział brało ok. 50 uczestników. Reprezentanci Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach zaprezentowali się bardzo dobrze. Rafał Klinger był pierwszy w biegu na dystansie 600 metrów, a jego zespół uplasował się na wysokim trzecim miejscu. Adrian Pempuś był drugi w biegu na dystansie 800 metrów (jego drużyna uplasowała się na IV miejscu). Dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Orłach ostatecznie zajęły VI miejsce w biegu na dystansie 800 metrów (Kamila Anioł zajęła w tym biegu VI miejsce). Świetny występ zanotowali również reprezentanci naszego Gimnazjum. Drużyna chłopców zajęła II miejsce w biegu na dystansie 1000 metrów i wraz z Rafałem i Adrianem będzie reprezentowała naszą szkołę w finale wojewódzkim. Gratulacje!!! Tegoroczny finał biegów przełajowych odbędzie się 24 kwietnia w Kolbuszowej.

 

06-04-2017 Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, a dla bibliotek szkolnych to święto książek dla dzieci, które ma na celu rozpowszechnianie literatury dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Z tej okazji w bibliotece szkolnej zorganizowano przedstawienie pt. "Królewna Śnieżka". Uczniowie klas II i III gimnazjum oraz klasy V szkoły podstawowej wspólnie z biblioteką szkolną przygotowali inscenizację słowno - muzyczną, nawiązująca do znanej baśni. Zaproszeni zostali uczniowie klas 1-3 oraz 4-6 szkoły podstawowej i przedszkolaki. Baśnie zajmują wyjątkowe miejsce w życiu każdego dziecka, a ich rola w wychowaniu jest bardzo ważna. Podziękowania dla aktywu bibliotecznego za zaangażowania w pracę biblioteki szkolnej!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

06-04-2017 Głośne czytanie w Przedszkolu

Przedszkole

Głośne czytanie to metoda, która ma zachęcać dzieci do spotkań z książką, rozwijać słownictwo, uczyć najważniejszych wartości i pobudzać wyobraźnię dzieci. Biblioteka szkolna stara się systematycznie wdrażać te umiejętności wśród najmłodszych czytelników. W poniedziałek 3 kwietnia głośne czytanie odbyło się w przedszkolu, w grupach średniaków i starszaków. Dzieci wysłuchały baśni pt. "Roszpunka" oraz wierszy Juliana Tuwima. Najważniejszym celem jest to, aby dzieci czytanie kojarzyły z przyjemnością i stało się codziennym rytuałem.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

05-04-2017 Szkolny turniej tenisa stołowego

Gimnazjum

Dnia 23 marca na terenie naszej szkoły został rozegrany turniej tenisa stołowego. Organizatorem był Kacper Papież uczeń klasy IIB. Pomagali mu również Kamil Łysik (IIB) oraz Miłosz Demeńczuk (IB). W zawodach udział wzięły zarówno dziewczyny jak i chłopcy. W obu kategoriach rozgrywki odbywały się systemem pucharowym. W grupie dziewcząt zwyciężyła uczennica klasy IIIB Monika Karuś. Drugi miejsce zajęła Julia Janusz (IA), a podium uzupełniła Klaudia Laska (IIIA). Przyznano również wyróżnienie dla Wiktorii Bereźnickiej (IIIB), która znalazła się tuż za podium. Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Miłosz Demeńczuk (IB), drugi był Gracjan Janusz (IIIB), a trzecie miejsce przypadło Piotrowi Bereźnickiemu (IB). Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom, a zwycięzcy dodatkowo otrzymali nagrody rzeczowe. Wielkie gratulacje!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

03-04-2017 Kolejne sukcesy naszych biegaczy

SP , GIM

3 kwietnia w Krasiczynie odbył się powiatowy finał indywidualno - drużynowych biegów przełajowych w kategorii Szkół Podstawowych oraz Gimnazjów. Zawody, które w tej formie rozgrywane były w naszym województwie po raz pierwszy cieszyły się dużym zainteresowaniem - w każdym z biegów startowali reprezentanci ok. 10 szkół z terenu powiatu przemyskiego. Uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach zanotowali fantastyczny występ, bowiem każda ze zgłoszonych przez naszą szkołę drużyn wywalczyła awans do finału rejonowego: chłopcy z rocznika 2006 (i młodsi) zajęli I miejsce w biegu na dystansie 600 metrów, dziewczęta z rocznika 2004 (i młodsze) zajęły I miejsce w biegu na dystansie 800 metrów, chłopcy w rocznika 2004 (i młodsi) zajęli II miejsce w biegu na dystansie 800 metrów, dziewczęta z rocznika 2001 (i młodsze) zajęły II miejsce w biegu na dystansie 800 metrów, chłopcy z rocznika 2001 (i młodsi) zajęli I miejsce w biegu na dystansie 1000 metrów. Oprócz klasyfikacji drużynowej prowadzona również była klasyfikacja indywidualna - tutaj również nasi reprezentanci osiągnęli świetne wyniki: Rafał Klinger był trzeci w biegu na dystansie 600 metrów, Kamila Anioł została mistrzynią powiatu w biegu na dystansie 800 metrów, Adrian Pempuś został mistrzem powiatu w biegu na dystansie 800 metrów, Krystan Babiarz został mistrzem powiatu w biegu na dystansie 1000 metrów, Oskar Balawender został wice-mistrzem powiatu w biegu na dystansie 1000 metrów. Gratulacje !!!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

01-04-2017 Tak się bawią i uczą dzieci w Przedszkolu

Przedszkole

Każdy dzień w przedszkolu jest inny i na swój sposób wyjątkowy. Każdego dnia dzieci zdobywają nowe doświadczenia i wiadomości.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

22-03-2017 Powitanie wiosny

Przedszkole

Ku radości wszystkich dzieci 21 marca zawitała do nas wiosna. Dzieci powitały wiosnę pięknymi piosenkami, wierszami i tańcami, a także wybrały się na pierwszy wiosenny spacer, któremu towarzyszyło wiele radości i pozytywnych emocji. Na spacer przedszkolaki zabrały ze sobą oznaki wiosny, które przygotowały wraz ze swoimi paniami oraz zasadziły pierwsze wiosenne kwiaty.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

21-03-2017 Twierdza Przemyśl

SP , GIM

Liczna grupa uczniów naszej placówki wzięła udział w XVI Konkursie Historycznym "Twierdza Przemyśl". Szkołę Podstawową reprezentowały Wiktoria Groszek, Wiktoria Madejowska i Klaudia Łęgowy, a Gimnazjum - Paulina Szejnar, Michał Koba i Konrad Trojnar. Niestety nikomu nie udało się dostać do finału. Warto nadmienić, że Konradowi zabrakło bardzo niewielu punktów, aby stanąć w szranki z najlepszymi znawcami tematu. Niemal wszyscy uczniowie będą mogli za rok spróbować swoich szans w kolejnej edycji konkursu. Zachęcamy do zgłębiania wiedzy z zakresu I wojny światowej i Twierdzy Przemyśl.

 

17-03-2017 Obchody Dnia Św. Patryka

Gimnazjum

W dniu 17 marca 2017 roku w naszym gimnazjum obchodzono po raz pierwszy dzień św. Patryka - patrona Irlandii. To radosne święto jest obchodzone od wielu lat nie tylko w Irlandii, ale na całym świecie. Jak mówią mieszkańcy Szmaragdowej Wyspy, "każdy chciałby choć jeden dzień w roku być Irlandczykiem". Jak podaje legenda, św. Patryk nawrócił Irlandię na chrześcijaństwo i nauczał o Trójcy Świętej na przykładzie trzylistnej koniczynki, która stała się symbolem roślinnym tego państwa. Chcąc przybliżyć kulturę krajów anglojęzycznych, uczniowie klas I i II zaprezentowali plakaty edukacyjne o tematyce związanej z kulturą irlandzką, które były dostępne dla każdego na szkolnym korytarzu. W tym dniu dominował kolor zielony: na ścianach pojawiły się koniczynki, uczniowie i niektórzy nauczyciele przyszli ubrani na zielono. Podczas przerw można było posłuchać muzyki irlandzkiej czy też skosztować "zielonych pyszności". Odbył się również konkurs na temat kultury Irlandii. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i skromnymi upominkami. Młodzież szkolna chętnie włączyła się w obchody tego "zielonego" święta, mamy więc nadzieję, że dzień św. Patryka odbędzie się także i za rok.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

15-03-2017 Rejonowe mistrzostwa w tenisie stołowym

Szkoła Podstawowa

15 marca w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku rozegrany został pierwszy ćwierćfinał wojewódzki w tenisie stołowym chłopców w kategorii Szkół Podstawowych. Prawo startu w imprezie mieli mistrzowie oraz wicemistrzowie 5 powiatów: przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, przeworskiego oraz miasta Przemyśl - w turnieju udział wzięło łącznie 10 zespołów. Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Orłach w składzie: Mateusz Gala, Adrian Pempuś zaprezentowała się przyzwoicie, ostatecznie zajmując miejsce w połowie stawki (VI miejsce). Cały turniej wygrała reprezentacja Szkoły Podstawowej z Łopuszki Wielkiej (pow. przeworski). Drugie miejsce przypadło reprezentantom Woli Węgierskiej (pow. jarosławski), natomiast trzecie - Rudy Różanieckiej (pow. lubaczowski). Ostateczna klasyfikacja turnieju: 1. SP Łopuszka Wielka, 2. SP Wola Węgierska, 3. SP Ruda Różaniecka, 4. SP Krasiczyn, 5. SP nr 6 Przemyśl, 6. SP Orły, 7. SP Młodów, 8. SP Majdan Sieniawski, 9. SP Pruchnik, 10. SP nr 14 Przemyśl.

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

13-03-2017 Gminny konkurs pożarniczy

SP , GIM

Siedmioro uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach: Roksana Zając (kl. IIIA/G), Wiktoria Bereźnicka (kl. IIIB/G), Klaudia Zazula (kl. IIB/G), Justyna Niemiec (kl. IA/G), Michał Cwynar (kl. VI/SP), Marcela Barszczak (kl. VI/SP) oraz Andżelika Słabicka (kl. VI/SP) w dniu 10 marca 2017 r. reprezentowało naszą szkołę w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Uczestnicy wszystkich szkół z terenu gminy Orły rozwiązywali test składający się z 30 pytań, dotyczących znajomości przepisów pożarnictwa, zasad postępowania na wypadek pożaru i organizacji ochrony przeciwpożarowych oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Najlepsze w kategorii Gimnazjum okazały się uczennice naszej szkoły zdobywając I (Roksana Zając kl. IIIA/G) oraz II miejsce (Wiktoria Bereźnicka kl. III B/G). Tegoroczny konkurs stał na wysokim poziomie. Zwycięzcy musieli wykazać się bardzo dużą wiedzą i umiejętnościami. Gratulujemy wygranej oraz życzymy sukcesów w etapie powiatowym.

Zdjęcia z konkursu dostępne są w galerii.

 

11-03-2017 Gminny turniej siatkówki

Gimnazjum

24 lutego 2017 r. w Publicznym Gimnazjum przy Zespole Szkół w Drohojowie, odbył się Gminny Turniej Piłki Siatkowej. Wzięły w nim udział reprezentacje zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Nasza szkoła zmierzyła się z drużynami gospodarzy. Poziom rozgrywek był bardzo wysoki. Z niewielką przewagą, w obu kategoriach zwyciężyli przeciwnicy. Tym sposobem awansowali do rozgrywek na szczeblu powiatowym. Nasza szkoła uplasowała się na drugim miejscu. Gratulacje!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

10-03-2017 Dzień Kobiet

Szkoła Podstawowa

8 marca nie mogło zabraknąć w naszej szkole świętowania Dnia Kobiet. O to, aby uśmiech zagościł na twarzach naszych Pań zadbali uczniowie z klasy szóstej i piątej, którzy przygotowali kabaretowy występ zatytułowany "TV Orły". Gwoździem programu był brawurowy występ Pawła Statkiewicza, który zaśpiewał piosenkę "Ach, te baby". Impreza odbyła się Gminnej Bibliotece Publicznej w Orłach.  Nie pozostaje już nic innego, jak tylko dołączyć się do najserdeczniejszych życzeń kierowanych do wszystkich kobiet!

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

07-03-2017 Rekolekcje szkolne

SP , GIM

Dnia 2 i 3 marca uczniowie naszej szkoły zarówno SP jak i GIM brali udział w szkolnych rekolekcjach wielkopostnych, które odbywały się kościele parafialnym w Orłach. Rekolekcje były prowadzone przez wikariusza parafii Wacławice księdza Bartosza Gręda. W pierwszy dzień rekolekcji poruszany był temat Bartymeusza - niewidomego, który usłyszał Jezusa, zaczął krzyczeć a on go uzdrowił, zaś w drugim dniu temat pójścia do nieba (SP), i sakramentu pokuty (GIM). W piątek dla Szkoły Podstawowej odbyła się Droga Krzyżowa, a dla gimnazjalistów Nabożeństwo pokutne, po którym była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i adoracja Najświętszego Sakramentu. W konferencji dla gimnazjalistów uczestniczyły Jadzia i Asia - które opowiedziały o tym jak przybliżyły się do Boga. Rekolekcje były wzbogacone przez śpiew prowadzony przez naszych gimnazjalistów. Te dwa dni byłym wyjątkowym czasem do refleksji i zastanowienia. Mamy nadzieję, że przyszłoroczne rekolekcje będą równie ciekawe i pouczające.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

03-03-2017 Siatkarze mistrzami powiatu !!!

Szkoła Podstawowa

2 marca na hali sportowej Zespołu Szkół w Orzechowcach rozegrany został finał tegorocznych Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w mini siatkówce chłopców. W zawodach wystartowały 4 drużyny: SP Orzechowce, SP Kosienice, SP Orły oraz SP Babice. Grano systemem "każdy z każdym", do dwóch wygranych setów. Reprezentanci naszej szkoły zagrali fenomenalnie i po wygraniu swoich wszystkich meczów zdobyli tytuł mistrza powiatu przemyskiego. To ogromny sukces, tym bardziej, że nasz skład oparty był przede wszystkim na uczniach młodszych (rocznik 2005, 2006). Warto dodać, że dla Szkoły Podstawowej w Orłach to pierwsze mistrzostwo powiatu w mini-siatkówce w całej jej historii. Wielki gratulacje!!!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

01-03-2017 Historia pewnej przyjaźni

Gimnazjum

W miesiącu lutym odbył się finał szkolnego konkursu pt. "Historia naszej przyjaźni" ogłoszonego w grudniu 2016 r. Warunkiem udziału w konkursie było przygotowanie projektu opisującego lub obrazującego historię przyjaźni uczniów naszej szkoły. W konkursie zwyciężyły uczennice klasy III A/G Klaudia Laska i Joanna Rybka. Dziewczyny wywołały wspólne zdjęcia od czasów oddziału przedszkolnego po czas obecny. Napisały wspaniałą historię swojej przyjaźni i w dniu konkursu wyglądały identycznie (trudno je było odróżnić). Zwycięzcom gratulujemy!!! Należy dodać iż Klaudia i Asia już po raz trzeci udowodniły, że ich przyjaźń wiele zdziała. W latach 2015 i 2016 wygrały szkolną edycję konkursu "Ugotowani przyjaciele". Prawdziwy przyjaciel to wielki skarb.

 

28-02-2017 Wycieczka do Fabryki Ciastek

Szkoła Podstawowa

22 lutego 2017 roku dzieci ze świetlicy uczestniczyły w wycieczce do Fabryki Ciastek Mondelez w Jarosławiu. W Małej Akademii Słodkości, idąc wzdłuż symbolicznej rzeki San, dzieci poznawały tajniki produkcji smakołyków i bogatą, ponad 80-letnią historię zakładu. Następnie brały udział w warsztatach samodzielnego wykonania, zdobienia i pieczenia ciastek. Po wypiekach można było oddać się degustacji produktów tego zakładu. Na zakończenie dzieci otrzymały przepyszne ciasteczka i misia Lubisia.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

27-02-2017 Wielki sukces tenisistów stołowych

Szkoła Podstawowa

27 lutego na hali sportowo - widowiskowej w Birczy rozegrany został finał Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Do turnieju przystąpiło 6 zespołów w kategorii chłopców oraz 3 zespoły w kategorii dziewcząt. Reprezentanci Szkoły Podstawowej w Orłach w składzie: Mateusz Gala, Adrian Pempuś i Rafał Klinger po raz kolejny zanotowali znakomity występ, zdobywając ostatecznie tytuł wicemistrza powiatu przemyskiego. W wielkim finale po zaciętej walce minimalnie ulegliśmy drużynie ze Szkoły Podstawowej z Krasiczyna. Warto dodać, że drugie miejsce również gwarantuje naszym chłopcom udział w zawodach na szczeblu rejonowym. Gratulacje!!! Ostateczna klasyfikacja turnieju: kategoria chłopców: 1. SP Krasiczyn, 2. SP Orły, 3. SP Orzechowce, 4. SP Bachów, 5. SP Bircza oraz SP Medyka; kategoria dziewcząt: 1. SP Bircza, 2. SP Małkowice, 3. SP Reczpol. Tegoroczny finał rejonowy odbędzie się w drugiej połowie marca w Dubiecku.

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

26-02-2017 Drugie miejsce w Pucharze Wójta

Szkoła Podstawowa

23 lutego na hali sportowej w Orłach rozegrany został "Turniej halowej piłki nożnej Szkół Podstawowych o Puchar Wójta Gminy Orły". Jest to zdecydowanie najstarsza impreza sportowa, w której już od wielu lat biorą udział młodzi adepci futbolu ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy. W tym roku odbyła się XVII edycja tych zawodów. Turniej cieszy się dużym zainteresowaniem - w tegorocznych rozgrywkach wystąpiły wszystkie Szkoły Podstawowe z gminy Orły. Grano w dwóch grupach, systemem "każdy z każdym", czas gry wynosił 10 minut. Reprezentanci naszej szkoły zaprezentowali się bardzo dobrze. Po zdecydowanym wygraniu grupy (3 wygrane mecze, bilans bramkowy 19-0) awansowaliśmy bezpośrednio do finału, w którym niestety musieliśmy uznać wyższość reprezentantów Szkoły Podstawowej w Kaszycach (po bezbramkowym remisie przegraliśmy w konkursie rzutów karnych). Mimo pechowej porażki imprezę możemy uznać za jak najbardziej udaną - w naszych barwach wystąpili głównie młodzi uczniowie z IV i V klasy, a jeden z nich - Konrad Boratyn zdobył tytuł króla strzelców turnieju (7 bramek). Najlepszym bramkarzem wybrano Norberta Barana (SP Kaszyce), a tytuł najlepszego zawodnika powędrował do Piotra Żurawskiego (SP Zadąbrowie). Statuetki indywidualne, dyplomy oraz puchary drużynowe uczestnikom zawodów osobiście wręczył Wójt Gminy Orły - Bogusław Słabicki wraz z Panią Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach - Ranatą Iwanów. Ostateczna klasyfikacja turnieju: 1. SP Kaszyce, 2. SP Orły, 3. SP Zadąbrowie, 4. SP Walawa, 5. SP Drohojów, 6. SP Niziny, 7. SP Małkowice, 8. SP Trójczyce.

Po raz kolejny rewelacyjnie w roli kibica - sprawozdawcy sprawdził się uczeń klasy III SP - Maksymilian Mach, który opracował szczegółową relację w turnieju (więcej).

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

23-02-2017 Wygrana w turnieju mini siatkówki

Szkoła Podstawowa

20 lutego na hali sportowej w Małkowicach rozegrana została VI edycja Gminnego Turnieju Mini-Siatkówki dziewcząt i chłopców. W trwającym nieprzerwanie od 6 lat turnieju udział biorą uczniowie Szkół Podstawowych z terenu gminy Orły, a zwycięzca poszczególnej kategorii reprezentuje naszą gminę na Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w mini siatkówce. W tym roku do rywalizacji przystąpiło po 5 drużyn w kategorii dziewcząt i kategorii chłopców. Grano systemem "każdy z każdym", do dwóch wygranych setów. Reprezentacja chłopców ze Szkoły Podstawowej w Orłach zagrała rewelacyjnie i bez straty seta odniosła komplet zwycięstw zdobywając tym samym tytuł mistrza mini-siatkówki. Drugie miejsce w kategorii chłopców zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kaszycach, a trzecie - ze Szkoły Podstawowej w Małkowicach. Wśród dziewcząt tryumfowały reprezentantki Szkoły Podstawowej w Walawie. Drugie miejsce przypadło dziewczętom ze Szkoły Podstawowej w Małkowicach, a podium uzupełniły reprezentantki Szkoły Podstawowej z Nizin. Gratulacje!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

22-02-2017 Nasze szczypiornistki wicemistrzyniami!

Gimnazjum

Dnia 17 lutego na hali sportowej w Żurawicy odbył się finał Powiatowej Gimnazjady w piłce ręcznej dziewcząt. W imprezie wzięło udział 5 drużyn. Turniej odbywał się system "każdy z każdym". Mecze rozgrywane były 2x7 minut. Reprezentantki naszej szkoły przegrywając tylko jeden mecz z drużyną z Medyki, ostatecznie zajęły bardzo wysokie drugie miejsce. Zawody wygrało Gimnazjum Medyka, a podium uzupełniła drużyna z Ujkowic ex aequo z drużyną ze Stubna. Czwarte miejsce przypadło drużynie gospodarzy Gimnazjum Żurawica. Gratulacje dla naszych wicemistrzyń!!!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

21-02-2017 Projekt z historii

Gimnazjum

Zespół uczniów z klasy IIIA w składzie: Klaudia Laska, Joanna Rybka, Wojciech Droński i Paweł Statkiewicz, pomyślnie zakończył realizację projektu edukacyjnego z historii zatytułowanego "Bohaterowie naszego regionu". Temat to bardzo obszerny, dlatego młodzi ludzie musieli dokonać niełatwego wyboru. Postanowili bliżej poznać życie i bohaterskie czyny Stefanii Podgórskiej, rodziny Ulmów, majora Władysława Koby oraz Ryszarda Siwca. Prezentację multimedialną, która była zwieńczeniem projektu oglądali uczniowie klasy IB. Młodsi koledzy z uwagą i zainteresowaniem obserwowali efekty pracy trzecioklasistów. Czekali bowiem na konkurs, który miał dotyczyć wiedzy o przedstawionych postaciach. Z zapałem notowali różnorodne informacje, a później trafnie odpowiadali na zadawane przez zespół projektowy pytania. Nagradzani byli cukierkami. Bardzo miłym akcentem były drobne, słodkie i praktyczne upominki dla całej klasy. Były one swego rodzaju pamiątką i podziękowaniem za aktywny udział w prezentacji projektu.

Zdjęcia z prezentacji projektu dostępne są w galerii.

 

21-02-2017 Kuba i Zuzia - szkolni sportowcy

Szkoła Podstawowa

Fotoreportaż zawiera informację o sportowych sukcesach naszych uczniów - Jakuba i Zuzanny Grędy. Rodzeństwo uwielbia wszelkiego rodzaju sporty, w których osiąga duże sukcesy (więcej informacji).

 

20-02-2017 Przyjaciel to skarb - maluje nasz świat tysiącami barw

14 luty to dzień, w którym szczególnie pamiętamy o naszych bliskich. Z tej okazji obchodziliśmy w szkole "Dzień Przyjaźni i Sympatii". Przewodnim kolorem został kolor czerwony nawiązujący do serca i do wzniosłych uczuć. Wszyscy - od przedszkolaka, po uczniów starszych klas i grono pedagogiczne ubrani byliśmy na czerwono, a szkoła mieniła się milionami czerwonych serc. W szkole został rozegrany emocjonujący turniej "FIFA 17" - w którym I miejsce zajął Michał Szczygieł, II miejsce Maksymilian Mach, III miejsce Michał Cwynar, IV miejsce Patryk Ziobro. Mecze były widowiskowe, na bardzo wysokim poziomie i trzymały w napięciu do ostatnich sekund zmagań zawodników. W bibliotece szkolnej Kubuś Puchatek (Paweł Statkiewicz) oraz jego przyjaciele: Tygrysek, Prosiaczek, Krzyś, Maleństwo itd. (Jagoda Milczanowska, Marlena Niebylska, Nikodem Wojdylak, Klaudia Zazula, Kamila Sękowska, Joanna Litwin) zaprosili przedszkolaków na przyjęcie urodzinowe. Przy pięknej bajce wyjątkowo smakował prawdziwy TORT. Dzieci ze świetlicy szkolnej przygotowały "przyjacielski kiermasz". Własnoręcznie wykonały karteczki, ciasteczka i walentynkowe upominki, aby dochód ze sprzedaży przeznaczyć na świetlicę szkolną. W dniu przyjaźni rozstrzygnięty został również konkurs pt. "Bądź Sympatyczny". Miło nam poinformować, iż laureatem konkursu została Patrycja Potoczny, II miejsce zajęła Anna Szerszeń, a III miejsce otrzymała Maja Czajkowska. Na finał dnia "szkolny Listonosz" przekazał adresatom poczty walentynkowej miłe upominki. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, przyjaciołom zaangażowanym w "Dzień Przyjaźni i Sympatii" dziękujemy, a każdemu uczniowi i sympatykowi naszej szkoły życzymy wiele przyjaźni i sympatii na każdy dzień.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

19-02-2017 Wygrana w turnieju piłki halowej

Szkoła Podstawowa

W piątek 17 lutego na hali sportowej w Orłach rozegrany został "Zimowy Turniej Piłkarski Chłopców do lat 10". W zawodach, których organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy "Orzełek" oraz Zespół Szkolno - Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach udział wzięło 6 drużyn piłkarskich reprezentujących poszczególne szkoły z terenu gminy Orły. Turniej podzielony był na dwie fazy: grupową (2 grupy po 3 drużyny) oraz pucharową (mecze półfinałowe, o 5-te i 3-cie miejsce oraz finał). Grano ustawieniem 5+1, a każdy mecze trwał 10 minut (bez zmiany stron). Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Orłach zagrała rewelacyjnie i po 4 efektownych zwycięstwach zasłużenie zdobyła tytuł mistrzowski. Warto dodać, że oprócz świetnej gry ofensywnej (18 bramek strzelonych w całym turnieju) nasz zespół zaprezentował również świetną grę obronną (w zawodach nie straciliśmy żadnej bramki!) Podium turnieju uzupełnili reprezentanci Szkoły Podstawowej z Trójczyc, natomiast trzecie miejsce przypadło uczniom Szkoły Podstawowej z Małkowic. Każdy zespół otrzymał pamiątkowy puchar i dyplom, a wyróżniającym się zawodnikom przyznano nagrody indywidualne: najlepszym bramkarzem wybrano Karola Juchę (SP Małkowice), najlepszym zawodnikiem został Arkadiusz Ratuszniak (SP Trójczyce), a tytuł króla strzelców przypadł uczniowi naszej szkoły - Damianowi Baranowi (9 bramek). Gratulacje!!!

Świetnie w roli kibica - sprawozdawcy sprawdził się uczeń klasy III SP - Maksymilian Mach, który opracował relację w turnieju (więcej).

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

18-02-2017 Dzień Przyjaźni w bibliotece szkolnej

Przedszkole , GIM

We wtorek dzieci z przedszkola miały okazję wziąć udział w spotkaniu urodzinowym Kubusia Puchatka. Z okazji Dnia Przyjaźni 14 lutego, uczniowie klasy II gimnazjum razem z biblioteką szkolną zorganizowali przedstawienie - bajkę dla przedszkolaków.  Wystąpili Kubuś Puchatek, Prosiaczek, Maleństwo, Tygrysek, Króliczek i Krzyś. Bajka miała za zadanie nie tylko bawić, ale także pokazać dzieciom, jak wielka jest moc przyjaźni. Dodatkową atrakcją było dzielenie tortu urodzinowego, który ze smakiem zjedli zaproszeni goście. Po finałowej piosence Kubuś Puchatek wraz z przyjaciółmi odwiedzili przedszkole i chętnie pozowali do zdjęć pamiątkowych. A. A. Milne w swojej książce zamieścił wiele cytatów, które pięknie opisywały prawdziwą przyjaźń. Nasi bohaterowie po zakończeniu przedstawienia rozdali w najmłodszych klasach zakładki do książek, zawierające najpiękniejsze cytaty z "Kubusia Puchatka".

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

17-02-2017 Sukces naszych tenisistów

Szkoła Podstawowa

16 lutego w Domu Ludowym w Zadąbrowiu rozegrana została IX edycja Gminnego Turnieju Tenisa Stołowego. W tegorocznej imprezie mogliśmy oglądać zmagania 6 drużyn męskich oraz 4 drużyn żeńskich - uczniów Szkół Podstawowych z terenu naszej gminy. Reprezentacja chłopców Szkoły Podstawowej w Orłach w składzie: Mateusz Gala, Adrian Pempuś, Rafał Klinger zanotowała rewelacyjny występ. Nasi chłopcy wygrali wszystkie swoje mecze i jak najbardziej zasłużenie sięgnęli po tytuł najlepszej drużyny turnieju. Podium uzupełnili uczniowie Szkoły Podstawowej z Walawy oraz Szkoły Podstawowej z Kaszyc. W kategorii dziewcząt wygrały reprezentantki Szkoły Podstawowej z Małkowic. Drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej z Kaszyc, a trzecie - Szkole Podstawowej z Trójczyc. Gratulacje! Wygrane drużyny z poszczególnych kategorii będą reprezentować naszą gminę na zawodach szczebla powiatowego.

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

16-02-2017 Kolejne dobre występy szachistów

Szkoła Podstawowa

15 lutego w Gminnym Centrum Kulturalnym w Medyce odbył się Międzyszkolny Drużynowy Turniej Szachowy, w którym brały udział reprezentacje szkół podstawowych z terenu Przemyśla i powiatu przemyskiego. Nasza szkoła wystawiła dwie drużyny. Pierwsza z nich (Michał Cwynar, Grzegorz Cwynar, Dawid Prymaszko, Dominika Czajkowska) zajęła świetne trzecie miejsce. Natomiast drużyna druga (Nikodem Dźwierzyński, Krystian Matysko, Karol Hołyszko, Maja Kotowicz) uplasowała się na ósmym miejscu.

 

15-02-2017 Święto Babci i Dziadka

Przedszkole

Miniony tydzień w naszym przedszkolu był bardzo ważny i pracowity. Przez kilka dni w każdej grupie obchodzono Dzień Babci i Dziadka. Przedszkolaki z tej okazji przygotowały krótkie programy artystyczne oraz jasełka. Dzieci śpiewały, recytowały wierszyki oraz tańczyły dla swoich babć i dziadków. Mali artyści pięknie się zaprezentowali, a zaproszeni goście byli bardzo wzruszeni występami. Dziadkowie nie kryli również radości z otrzymanych prezentów i całusów swoich wnucząt. Po części artystycznej wszyscy usiedli do słodkiego poczęstunku.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

14-02-2017 Dzień babci i dziadka

Szkoła Podstawowa

31 stycznia uczniowie klas 0-III przygotowali dla swoich babć i dziadków atrakcyjny program artystyczny. Dzieci śpiewały piosenki, deklamowały wierszyki i tańczyły. Występ wywołał dużo uśmiechu na twarzach zaproszonych gości. Dziadkowie bardzo cieszyli się z laurek i drobnych upominków, a przede wszystkim uścisków i całusów wnucząt. Dodatkowo uroczystość wzbogacono o występ szkolnego chóru i pokaz taneczny w wykonaniu tancerzy z grupy Golden Dance, którzy zaprezentowali tańce latynoamerykańskie. Tuż po zakończeniu części artystycznej zaproszeni goście wraz z wnukami usiedli do wspólnego kolędowania i słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

12-02-2017 Turniej szachowy o Puchar Wójta

SP , GIM

11 lutego w Szkole Podstawowej w Nizinach odbył się VI Indywidualny Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Orły. W zawodach tych nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły, którzy zmierzyli się nie tylko z szachistami z terenu naszej gminy, ale także z zawodnikami z Ukrainy i z sąsiednich gmin. W kategorii Junior (uczniowie szkół podstawowych) najlepiej spisał się Michał Cwynar, który zajął czwarte miejsce. W tegorocznym turnieju gimnazjaliści mieli utrudnione zadanie, gdyż występowali w kategorii Open, a więc musieli się zmierzyć ze starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami. Spośród naszych uczniów najlepiej wypadł Grzegorz Mazur, który zajął dziewiątą lokatę. Dodać należy, iż w obydwu kategoriach zwyciężyli goście z Ukrainy.

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

08-02-2017 Zabawa choinkowa

SP , GIM

Karnawał to czas, który kojarzy się z różnorodnymi balami. W Zespole Szkolno - Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach odbywa się w tym czasie zabawa choinkowa. Jej organizatorem jest Rada Rodziców. Pierwsze w tany ruszyły przedszkolaki. Następnie przyszła kolej na uczniów najmłodszych klas Szkoły Podstawowej. Ważnym elementem tej części imprezy był pokaz karnawałowej mody. Dzieci z właściwym sobie wdziękiem prezentowały najróżniejsze kreacje. Piraci, wróżki i inne tajemnicze osoby gościły również na dyskotece klas IV-VI SP. Gimnazjaliści darowali sobie karnawałowe przebrania, ale bawili się równie wspaniale jak ich młodsi koledzy. O podniebienia wszystkich uczestników zabawy zadbali niezawodni rodzice. Pani Dyrektor - mgr Renata Iwanów i uczniowie dziękowali im za przygotowanie kolejnej, bardzo udanej imprezy. Swój wkład w przygotowanie dyskotek miały również Samorządy Uczniowskie wraz z nauczycielami sprawującymi nad nimi opiekę.

Zdjęcia z imprezy w Szkole Podstawowej i Gimnazjum dostępne są w galerii.

 

07-02-2017 Gminny turniej mini koszykówki

Szkoła Podstawowa

6 lutego na hali sportowej w Drohojowie odbył się gminny turniej mini koszykówki dziewcząt i chłopców. Do rywalizacji przystąpiło po 5 zespołów dziewcząt i chłopców z terenu gminy Orły. Reprezentacja naszej szkoły (zarówno żeńska jak i męska) mimo tylko jednego przegranego meczu, ostatecznie uplasowała się na trzecim miejscu. Zawody w kategorii dziewcząt wygrała Szkoła Podstawowa w Nizinach, natomiast wśród chłopców - Szkoła Podstawowa z Kaszyc. Na drugich miejscach uplasowały się reprezentacje szkół z Małkowic (dziewczęta) i Drohojowa (chłopcy). Gratulacje!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

05-02-2017 Jasełka

SP , GIM

Przygotowania do Jasełek, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach, trwały od kilku tygodni. Wszyscy z niepokojem oczekiwali na to, czym tym razem zaskoczą nas mgr Ewa Pleśniak, mgr Beata Kasprzyk - Hiszpan oraz mgr Agata Wąsacz, które od lat przygotowują ten spektakl. Nawet najbardziej dociekliwym nie udało się uchylić rąbka tajemnicy. Wszyscy czekali więc z niecierpliwością na premierę, która odbyła się w orłowskim Domu Ludowym. Po raz drugi to niezwykłe widowisko można było oglądać na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i na zamkowej scenie, która gościła wielu znamienitych artystów, zaprezentowali się wspaniale. Chociaż za kulisami nie ukrywali tremy.

Występ był ilustrowany pieśniami tematycznie związanymi z Bożym Narodzeniem oraz kolędami, które są wpisane w naszą tradycję. Mistrzowsko wykonał je szkolny chór wspierany przez instrumenty. Jasełka rozpoczęły się sceną z Ewą i Adamem oraz Wężem w roli głównej - wszyscy zgodnie z opowiadaniem jednego z pasterzy są góralami, co to mleczko sobie pili i oscypki jedli….W spektaklu pojawiły się także postacie, które są nieodłącznym elementem polskiej tradycji kolędniczej, czyli Żyd i Śmierć. Zwierzęta mówiły ludzkim głosem, a nad wszystkim czuwały zastępy anielskie. Był i święty Franciszek, który opowiadał dzieciom o boskiej i ludzkiej naturze Jezusa. Warto nadmienić, że za jego sprawą wystawiona została w XIII wieku pierwsza w historii szopka betlejemska. Występ młodych artystów został nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami. Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w Jasełkach oraz przyczynili się do ich zorganizowania i wystawienia. Chcąc docenić młodych artystów biorących udział w przedstawieniu prezentujemy poniżej listę wszystkich osób, które brały udział w Jasełkach: GIMNAZJUM: Maria - Gabriela Kucaj, Józef - Nikodem Franków, Ewa - Wiktoria Bereźnicka, Adam - Marcin Wąsacz, Wąż - Berzan Tas, Bóg - Michał Romaniuk, Pasterze - Jakub Barczak, Kamil Łysik, Michał Romaniuk, Kacper Wielgosz, Bartosz - Michał Herbut, Archanioł - Jakub Gończ, Anioł Polski - Nikodem Wojdylak, Herod - Adam Wrona, Żyd - Tomasz Łach, Śmierć - Aleksandra Orzech, św. Franciszek - Szymon Granda, Minister - Kacper Ziobro, Żołnierz - Gracjan Janusz, Dziewczęta - Joanna Litwin, Jagoda Milczanowska, Marlena Niebylska, Klaudia Zazula; SZKOŁA PODSTAWOWA: Trzej Królowie - Rafał Klinger, Dawid Paluszek, Jakub Radymski, Anioły - Wiktoria Groszek, Nela Szmuc, Aniołki - Julia Hnat, Lena Piotrowska, Emilia Trojnar, Kinga Zwierzyńska, Zwierzęta - Karolina Kozioł, Milena Piestrak, Radosław Litwin, Arkadiusz Pierożek, Pasterze - Filip Kopciuch, Gracjan Sanocki, Dzieci - Paulina Cichoń, Natalia Milczanowska, Hanna Szustak, Magdalena Śpiewak, Maksymilian Dźwierzyński, Karol Hołyszko, Krystian Zubrzycki.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

05-02-2017 Bal Karnawałowy

Przedszkole

28 stycznia przedszkolaki bawiły się na Balu Karnawałowym. Didżej zaprosił dzieci do wspólnej zabawy wraz z rodzicami i opiekunami przy wspaniałej muzyce. Dzieci na chwilę zamieniły się w różne postacie z bajek tj. Elsa, Supermen, Piraci, Roboty, Motylki, Wróżki i Księżniczki. Zabawę karnawałową uświetnił poczęstunek przygotowany przez niezawodnych rodziców.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

02-02-2017 Ruszamy z programem "Szkolny Klub Sportowy"

Od lutego w naszej szkole realizowany będzie program zajęć sportowych "Szkolny Klub Sportowy". Program "Szkolny Klub Sportowy" jest działaniem systemowym skierowanym do uczniów szkół (w naszym przypadku - Szkoły Podstawowej i Gimnazjum) bez względu na wiek, płeć oraz sprawność fizyczną. Program ma na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Program polega na zorganizowaniu i przeprowadzeniu systematycznych zajęć sportowych w wymiarze 2 razy w tygodniu w grupach min. 15 osobowych. W zależności od realizowanego tematu zajęcia odbywać się będą na hali sportowej lub boisku szkolnym, a podstawowym założeniem  ma być ich różnorodność - możliwość uprawiania wielu sportów. Grupa ćwiczebna musi się składać wyłącznie z uczniów jednej szkoły, a zajęcia muszą być realizowane przez nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego z danej szkoły. W przypadku naszej placówki udział w programie wezmą chłopcy ze Szkoły Podstawowej (klasy II-III) oraz Gimnazjum (klasy I-III). Szczegółowe informacje tj. listę zakwalifikowanych uczniów, tematyka i plan zajęć, oświadczenie dla rodziców uzyskać można u szkolnych koordynatorów programu: Marcina Przytuły i Piotra Stelmacha.

 

23-01-2017 Drugie miejsce UKS "Orzełek"

SP , GIM

W pierwszym tygodniu ferii zimowych uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach należący do działającego przy naszej szkole Uczniowskiego Klubu Sportowego "Orzełek" wzięli udział w turnieju piłki nożnej halowej "Piłkarskie Ferie" rozegranym na hali w Muninie. "Piłkarskie Ferie" to cykl zawodów piłki nożnej halowej dla chłopców z różnych roczników organizowanych przez szkółkę piłkarską Piaścik Tuczempy. Co roku udział w nim biorą różne drużyny młodzieżowe, reprezentujące głównie znane szkółki piłkarskie działające na terenie powiatów Przemyśla i Jarosławia. W tym roku w zawodach chłopców z rocznika 2003 udział wzięła drużyna Uczniowskiego Klubu Sportowego "Orzełek" Orły. Mimo mocnej konkurencji nasz zespół zaprezentował się rewelacyjnie zajmując wysokie drugie miejsce. Imprezę wygrała drużyna SMS'u Jarosław, a podium uzupełnił zespół ORLIKA Przemyśl. W całym turnieju udział wzięło 7 zespołów. Oprócz pucharów, dyplomów i medali rozdano również nagrody indywidualne dla najlepszego strzelca, obrońcy, bramkarza oraz zawodnika, którym w tym roku wybrany został nasz reprezentant - Miłosz Demeńczuk. Zespołem opiekował się p. Marcin Przytuła. Gratulacje!  

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

21-01-2017 Pomagamy! Akcja "Góra Grosza"

Przedszkole

Przedszkolaki wraz z rodzicami chętnie włączyli się w ogólnopolską akcję "Góra Grosza", która trwała w Przedszkolu od 28 listopada do 9 grudnia. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Zaangażowanie, jakim wykazały się dzieci i ich rodzice utwierdzają w przekonaniu, że takie inicjatywy mają sens i są naprawdę potrzebne.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

20-01-2017 Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

Szkoła Podstawowa

Wiek przedszkolny to odpowiedni czas, żeby zainteresować uczniów czytelnictwem. Dnia 11 stycznia bibliotekę szkolną odwiedziły 6-latki, wraz z nauczycielkami: Alicją Synus i Katarzyną Karkowską. Dzieci miały okazję zapoznać się z wyglądem biblioteki i pracą nauczyciela bibliotekarza. Zajęcia poprowadziła p. Katarzyna Błaszczuk - nauczyciel bibliotekarz. Celem spotkania było przekazanie uczniom wiedzy o książkach i zasadach ich wypożyczania. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają karty czytelnika i karty książki. Przedszkolaki chętnie oglądały bajki i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Mamy nadzieję, że ta wizyta była początkiem odkrywania magicznego świata książek!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

19-01-2017 Wojewódzki Konkurs Szopek

SP , GIM

W dniu 9 stycznia 2017 r. w Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie odbyło się rozstrzygnięcie XXII Edycji Wojewódzkiego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Do tegorocznej rywalizacji zgłosiło się prawie 170 autorów. Komisja konkursowa brała pod uwagę zarówno pomysłowość, technikę wykonania jak i wymowę, czyli  umiejętność wyrażenia emocji związanych z szopką jako symbolem. W tym miejscu składamy podziękowania naszej pani katechetce Agacie Wołk - Potocznej, która po szkolnej edycji konkursu szopek w Orłach, wybrane prace zgłosiła do konkursu na szczeblu wojewódzkim. Miło nam poinformować, że: Nela Szmuc, Karol Sajdak oraz uczniowie z klasy IV Szkoły Podstawowej otrzymali WYRÓŻNIENIA za swoje prace konkursowe. Na tym nie koniec osiągnięć - uczniowie klasy IIIA Gimnazjum otrzymali NAGRODĘ SPECJALNĄ. Dzięki inicjatywie Podkarpackiego Kuratora Oświaty Pani Małgorzaty Rauch wybrane prace zostały wyeksponowane w holu Urzędu Wojewódzkiego. Szanowni Państwo, mamy zaszczyt przekazać informację, że prace Neli Szmuc, Natalki Milczanowskiej, Karola Sajdaka oraz klasy III A znajdują się obecnie na wystawie w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Patronat nad konkursem: Kurator Oświaty, Biskup Ordynariusz, Prezydent Miasta Rzeszowa, Radio Rzeszów, Radio Via.

Zdjęcia z konkursu dostępne są w galerii.

 

18-01-2017 "NIE dla czadu"

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu odwiedzili naszą szkołę w ramach szeroko rozumianej prewencji przeciwpożarowej. W trakcie wizyty kontynuowano zainicjowaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji akcję "NIE DLA CZADU!". Polegała ona na spotkaniach z uczniami, na których omawiano: informacje dotyczące tlenku węgla oraz przyczyny jego wystąpienia, objawy zatrucia CO, sposoby udzielania pomocy osobom zaczadzonym, informacje o czujkach tlenku węgla, zagrożenia związane z pożarami, sposoby ewakuacji w momencie wystąpienia zagrożenia. Dodatkowo zapoznano uczniów z możliwymi zagrożeniami, które mogą wystąpić podczas zbliżających się ferii zimowych oraz sposobami ich uniknięcia. - Chcemy dotrzeć do dorosłych za pośrednictwem ich dzieci - mówią przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. - Dlatego też za każdym razem apelujemy, by dzieci opowiedziały rodzicom o spotkaniu z nami. Zachęciły ich do zadbania o bezpieczeństwo domu i rodziny. Funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu składamy serdeczne podziękowania za troskę o nasze bezpieczeństwo!

 

13-01-2017 Koncert kolęd

Przedszkole

W przedszkolu nadal pozostajemy w świątecznym klimacie. W ubiegłym tygodniu 13 stycznia odbył się u nas koncert kolęd. Przedszkolaki w swoich grupach przygotowały i prezentowały najpiękniejsze polskie kolędy. Dzieci występowały w uroczych strojach aniołków. Przedszkolaki śpiewały wybrane kolędy grupowo oraz w kilkuosobowych zespołach. Każdy występ nagradzano gromkimi brawami, a na buziach wszystkich uczestników widoczne był uśmiechy. Koncert zakończył się wspólnym kolędowaniem.

Zdjęcia z koncertu dostępne są w galerii.

 

12-01-2017 Odwiedziny "Świątecznej Mrówki"

Przedszkole

W grudniu Przedszkole Samorządowe w Orłach odwiedziła "Świąteczna Mrówka", która przyniosła dzieciom upominki. Serdeczne podziękowania dla PSB Mrówka Przemyśl za okazaną życzliwość i prezenty mikołajkowe dla dzieci z naszej placówki.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

11-01-2017 Konkursy świetlicowe

Szkoła Podstawowa

Od początku roku szkolnego 2016/2017 nasza świetlica brała udział w wielu konkursach plastycznych organizowanych przez instytucje kulturalne oraz świetlice szkolne. Nasi uczniowie aktywnie i bardzo chętnie angażowali się w te przedsięwzięcia. Były to następujące konkursy: - Ogólnopolski konkurs plastyczny. III edycja "Do czego MORZE służyć może?" Zorganizowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie. Zostało wysłanych 7 prac. Każdy z uczestników otrzymał dyplom; - VI Podkarpacki Konkurs Plastyczny "Pod Kolorowym Parasolem jesieni". - Rzeszowski Dom Kultury filia Zwięczyca. Udział 4 uczniów; - Ogólnopolski konkurs plastyczny - Portret "Św. Mikołaja". Wąbrzeski Dom Kultury; udział 4 uczniów; - Konkurs plastyczny na plakat. SP nr 4 w Przemyślu; "Barwy wolontariatu - jak dzielić się dobrem?" - wyróżnienie dla Hanny Szczygieł kl. IIIb; - Centrum Kulturalne w Przemyślu; X Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży "Bożonarodzeniowe Ozdoby Świąteczne". Udział 4 uczniów; - Muzeum Historii Miasta Przemyśla - "Najpiękniejsza ozdoba choinkowa". III miejsce zdobyła Magdalena Śpiewak kl. IIa. Czekamy na wyniki dwóch konkursów:  - Ogólnopolski konkurs plastyczny "Kotki w kropki". Centrum kultury Agora Wrocław. Udział 10 uczniów; - Konkurs plastyczny "Dobranocki z dawnych lat". Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Udział 6 uczniów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursach, gratulujemy i życzymy sukcesów.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

03-01-2017 Świąteczne pierniki

Szkoła Podstawowa

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie kl. I wraz z Panią mgr Krystyną Lichotą i Małgorzatą Hamryszczak zgodnie z tradycją przygotowywali pierniki na choinkę. Dzieci wycinały z ciasta różne figurki (zwierzątka, ludziki, gwiazdki, ptaki - zdobiąc dodatkowo według uznania), sami wybierali sobie kolor i zapach do pierników. Podczas zajęć wszyscy kolędowali, a unosząca się woń z pierników przypominała wszystkim o bardzo bliskiej Wigilii.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

30-12-2016 Szkolna Wigilia

Świąteczna atmosfera towarzyszyła całej naszej społeczności szkolnej niemal od początku grudnia. Najpierw na szkolnych korytarzach pojawiły się ozdoby. Później uczniowie wraz z wychowawcami  i nauczycielami zaczęli przygotowywać szopki oraz stroiki. A kiedy zapachniało choinkami wszyscy rozpoczęli przygotowania do szkolnej Wigilii. Uroczystość ta corocznie sprzyja kultywowaniu polskich tradycji. Jest okazją do spotkania całej społeczności szkolnej, rodziców, władz samorządowych oraz sympatyków i przyjaciół naszej placówki. Łamanie się opłatkiem, życzenia oraz wspólne kolędowanie wprowadzają wszystkich w atmosferę przepięknych Świąt Bożego Narodzenia. Ważnym elementem świątecznego spotkania było rozstrzygniecie konkursu na najpiękniejszą szopkę. Pierwsze miejsce zajęła klasa VI SP, drugie gimnazjaliści z klasy I B. Natomiast trzecia lokata przypadła uczniom klasy IV SP. Wyróżniono również szopkę wykonaną przez klasę II B GIM, a nagrodą specjalną uhonorowano klasę III A GIM. W kategorii szopek rodzinnych wygrali państwo Semczukowie. Najlepsze prace indywidualne wykonali: Karol Sajdak ( kl. IV SP), Natalia Milczanowska (kl. II SP) i Malwina Kucaj (kl. V SP). Wszystkie prace zachwycały pomysłowością i precyzją wykonania. Z roku na rok są one coraz piękniejsze.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

27-12-2016 Międzynarodowy Konkurs Szopek

Gimnazjum

Do konkursu zgłoszono 58 szopek. Obsada zaiste międzynarodowa: Polska, Hiszpania, Słowacja, Naddniestrze, Algieria, Kenia, Kongo, Tanzania. Przed trudnym zadaniem stanęło konkursowe jury w składzie: ks. Marek Wojnarowski, Urszula Olbromska, Katarzyna Trojanowska, Marek Mikrut i Dariusz Jasiewicz. Naszą szkołę reprezentowała Weronika Staniec z mamą p. Marzeną Staniec wystawiając do konkursu szopkę, wykonaną przez uczniów najstarszych klas w szkole. Za udział w konkursie otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom, a Weronice i jej mamie składamy podziękowanie za uczestnictwo w kilkugodzinnym, wspaniałym, międzynarodowym, świątecznym wydarzeniu.

Zdjęcia z konkursu dostępne są w galerii.

 

23-12-2016 Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora

Gimnazjum

W tygodniu poprzedzającym okres Świąt Bożego Narodzenia na hali sportowej w Orłach rozegrany został coroczny Turniej Piłki Nożnej Halowej o Puchar Dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach. W rozgrywkach wystąpili uczniowie z 4 różnych Gimnazjów (Orły, Drohojów, Żurawica, Maćkowice). Nowością był udział w imprezie drużyny złożonej z nauczycieli i pracowników szkoły. Warto dodać, że to właśnie zespół "old boyów" jako jedyny wygrał wszystkie swoje mecze. Grano systemem "każdy z każdym" 2x10 minut. W ostatecznej klasyfikacji zawodów wśród młodzieży gimnazjalnej najlepsi okazali się reprezentanci gospodarzy. Drugie miejsce przypadło Gimnazjum z Maćkowic, natomiast trzecie - Gimnazjum z Żurawicy. Gratulacje!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

20-12-2016 Mikołajkowy prezent

Gimnazjum

Mikołajkowym prezentem dla uczniów klas IIIA i IIIB stał się wyjazd do Rzeszowa na seans filmowy "Za niebieskimi drzwiami". Był to też czas odreagowania po próbnych trzydniowych egzaminach gimnazjalnych, do których przystąpiła młodzież. Idąc na ten film zrobiliśmy coś dobrego - część dochodów ze sprzedaży biletów została przekazana Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo". Historia opowiedziana w filmie jest próbą oswojenia młodego widza z problemami świata dorosłych: samotnością, bezradnością wobec nieuniknionych zdarzeń, tęsknotą za bliskimi. To też historia o wielkiej sile miłości matki i dziecka. Za tytułowymi niebieskimi drzwiami czeka świat wyobraźni, snów i wielka tajemnica... Nie śniła nam się taka przygoda. Po projekcji filmu spacerowaliśmy po rzeszowskiej galerii, i zjedliśmy coś dobrego. Kolejnym punktem wyjazdu stał się Jarmark Bożonarodzeniowy na Świątecznym Miasteczku w rynku Rzeszowa. Było fajnie, a nasza młodzież zasługuje na pochwałę za dobre zachowanie - pozdrawiamy serdecznie - opiekunowie :)

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

20-12-2016 Szkolenie z zakresu "Terroryzmu"

SP , GIM

Z inicjatywy Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu dnia 08.12.2016 r. w naszej szkole odbyło się szkolenie z zakresu "Terroryzmu w szkołach". Spotkanie z dyrektorami, nauczycielami i wychowawcami szkół z Gminy Orły i Gminy Żurawica koordynowała i poprowadziła asp. Małgorzata Czechowska KMP Przemyśl oraz pan Janusz Kotowicz PP Żurawica.

 

19-12-2016 Mikołajkowy orszak w Szpitalu Woj.

Gimnazjum

W międzynarodowym dniu wolontariusza - dnia 05.12.2016 r. młodzież z Gimnazjum im. Orła Białego w Orłach oraz z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Drohojowie wraz z opiekunami i Fundacją "jerzyk" zorganizowali mikołajkowy prezent dla dzieci z oddziałów pediatrii i chirurgii dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala im. Ojca Pio w Przemyślu. W ramach niespodzianki zostały odświętnie udekorowane szpitalne korytarze i sale małych pacjentów. Na korytarzu rozbłysła kolorowa choinka. W świetlicy szpitalnej pojawiły się bajkowe postacie z przedstawieniem "Dziewczynka z zapałkami", a w całym szpitalu słychać było chichot i śpiew figlarnych elfów. Na zakończenie najważniejsze Mikołaj z prezentami i niebiańskie anioły. Radość na twarzach dzieci dodawała otuchy naszym wolontariuszom i upewniała ich w przekonaniu, że to, co dobrego dają z siebie innym, to coś wyjątkowo pięknego!

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

17-12-2016 Ogólnopolski Konkurs Historyczny

SP , GIM

Od kilku lat uczniowie naszej szkoły z powodzeniem biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". Nie inaczej jest w bieżącym roku szkolnym. W tegorocznej edycji, która obejmuje lata 1764 - 1864, do drugiego etapu (rejonowego) zakwalifikowały się dwie uczennice: Klaudia Łęgowy z klasy szóstej i Paulina Szejnar z klasy III b. Zmagania rejonowe odbyły się 15 grudnia w Przemyślu w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. Z niecierpliwością czekamy na wyniki, a Klaudii i Paulinie życzymy awansu do etapu wojewódzkiego.

 

16-12-2016 Zajęcia otwarte dla dzieci i rodziców

Przedszkole

16 grudnia w Przedszkolu odbyły się zajęcia otwarte dla przedszkolaków i ich rodziców. Tematem tegorocznych warsztatów były stroiki świąteczne. Rodzice wraz z dziećmi z zaangażowaniem wykonały pomysłowe, piękne i pachnące stroiki, które później wzięły udział w przedszkolnym konkursie na Najpiękniejszy Stroik Bożonarodzeniowy. Rodzice poprzez głosowanie wybrali najładniejsze prace, które zostały nagrodzone. Wspólna praca przyniosła wszystkim uczestnikom warsztatów wiele radości i satysfakcji, stała się dobrą okazją do spotkania, rozmów a tym samym do integracji oraz wprowadziła wszystkich w magiczny przedświąteczny nastrój.

Zdjęcia z warsztatów dostępne są w galerii.

 

15-12-2016 "Kartka dla Bartka"

Szkoła Podstawowa

Nasza szkoła włączyła się w charytatywną akcję "Kartka dla Bartka". Uczniowie z Oddziału Przedszkolnego wykonali na zajęciach wychowawczych kolorowe kartki świąteczne z życzeniami dla chorego na mukowiscydozę Bartka. Chłopak ma ograniczony kontakt z dziećmi, a dzięki takim kartkom będzie miał przynajmniej jego namiastkę. Kartki zostały wysłane - mamy nadzieję, że Bartuś bardzo się z nich ucieszy.

 

15-12-2016 Wspieramy Szlachetną Paczkę

Szkoła Podstawowa

W naszej szkole organizowana była zbiórka rzeczy dla potrzebujących rodzin. Zbieraliśmy trwałe artykuły spożywcze, środki czystości i kosmetyki, artykuły szkolne oraz zabawki. Przyjemnie jest dostawać prezenty, ale dawanie ich innym ludziom to wielka radość. Uczniowie chętnie zaangażowali się w pomoc innym. Razem - możemy więcej!

 

14-12-2016 Zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska

Szkoła Podstawowa

Uczniowie naszej szkoły odwiedzili w miniony czwartek schronisko zwierząt w Orzechowcach. Celem wizyty było, jak co roku, przekazanie zebranych podczas akcji "Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę" niezbędnych do przetrwania zimy rzeczy (sucha karma, kasze, makarony, konserwy, miski itd.) Dzieci zwiedziły kociarnię oraz przyjrzały się kilku psim wybiegom. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy włączyli się w akcję. Pokazali wszystkim, że dzielenie się tym, co mamy - to dobry nawyk.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

13-12-2016 Dzieci odwiedzają różne ciekawe miejsca

Przedszkole

Dzieci odwiedziły pocztę i bibliotekę oraz zapoznały się z pracą poszczególnych osób. Dowiedziały się również, jak należy się zachowywać w takich miejscach i do czego są potrzebne. Była to dla dzieci niezwykła lekcja, którą zapamiętają na długie lata.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

11-12-2016 Festiwal piłki ręcznej

SP , GIM

2 grudnia na hali w Orłach rozegrana została I edycja Mistrzostwa Gminy Orły dzieci i młodzieży w piłce ręcznej. Organizatorem imprezy był Zespół Szkolno - Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach oraz Uczniowski Klub Sportowy "Orzełek". Turniej miał na celu popularyzację gry w piłkę ręczną wśród dzieci i młodzieży, podnoszenie ich umiejętności technicznych i taktycznych, dostarczenie radości ze współzawodnictwa, integrację sportowego środowiska gminy, wyłonienie najlepszych zespołów oraz promocję naszej szkoły i działającego przy niej Uczniowskiego Klubu Sportowego. Zawody rozgrywane były w 4 podstawowych kategoriach: dziewczęta do lat 12 (SP), chłopcy do lat 12 (SP), dziewczęta do lat 16 (GIM), chłopcy do lat 16 (GIM). Drużyny reprezentujące zarówno Szkołę Podstawową, jak i Gimnazjum w Orłach zaprezentowały się fenomenalnie wygrywając w każdej ze swoich kategorii. Ostateczna klasyfikacja turnieju: I. Dziewczęta U12: 1. SP Orły, 2. SP Małkowice, 3. SP Drohojów; II. Chłopcy U12: 1. SP Orły, 2. SP Kaszyce, 3. SP Drohojów; III. Dziewczęta U16: 1. GIM Orły, 2. GIM Drohojów; IV. Chłopcy U16: 1. GIM Orły, 2. GIM Drohojów. Zwycięzcy poszczególnych kategorii mają prawo do reprezentowania naszej gminy w tegorocznych mistrzostwach powiatu przemyskiego. Gratulacje!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

08-12-2016 Odwiedziny Św. Mikołaja

Przedszkole

5 grudnia do Przedszkola Samorządowego w Orłach przyjechał w odwiedziny Święty Mikołaj z prezentami dla dzieci. Dzieci w ramach podziękowań za otrzymane upominki zaśpiewały Mikołajowi piosenki m.in. "Mikołaj, Mikołaj jedzie samochodem" i kilka innych. W tym dniu oprócz prezentów dzieci obejrzały spektakl pt. "Bajka o Świętym Mikołaju". Mikołaj nagrodził dzieci brawami i zapowiedział wizytę na kolejny rok.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

06-12-2016 Mistrzostwa powiatu w tenisie stołowym

Gimnazjum

1 grudnia w Birczy został rozegrany finał Powiatowej Gimnazjady w tenisa stołowego dziewcząt i chłopców. Do udziału w zawodach przystąpili uczniowie Gimnazjum w Orłach. Drużynę dziewcząt reprezentowały: Julia Janusz, Klaudia Laska i Joanna Rybka. Chłopcy wystąpili w składzie: Krystian Babiarz, Andrzej Janusz oraz Adrian Łakomczak. W turnieju udział wzięli także reprezentanci szkół z Fredropola, Birczy, Dubiecka, Drohojowa oraz Krasiczyna. W zawodach, które stały na bardzo wysokim poziomie nasi uczniowie walczyli dzielnie i zaprezentowali się dobrze. Drużyna dziewcząt "otarła" się o podium, zajmując ostatecznie 4 miejsce. Chłopcy tym razem musieli uznać wyższość rywali, zadowalając się 6-tą pozycją. W kategorii dziewcząt całe zawody wygrały reprezentantki z Fredropola, u chłopców natomiast bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy z Krasiczyna. Gratulacje! Turniej odbył się w przyjaznej, sportowej atmosferze, z zachowaniem zasad zdrowej rywalizacji i ducha fair play.

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

05-12-2016 Spotkanie ze Św. Mikołajem

SP , GIM

Grudzień to miesiąc, w którym wizytę dzieciom składa Św. Mikołaj. W poniedziałek 5 grudnia odwiedził on Zespół Szkolno - Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach. Towarzyszyły mu dwa sympatyczne diabełki oraz aniołek. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach wszystkich uczniów. Miło spędzony czas uświetniły wymarzone upominki oraz wspólne zdjęcia.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

04-12-2016 Tak minęła jesień w Przedszkolu

Przedszkole

Jesienne dni w przedszkolu minęły bardzo szybko i przyjemnie na wspólnej pracy oraz zabawie. Przedszkolaki na częstych spacerach obserwowały zmieniającą się przyrodę, podziwiały i zbierały dary jesieni. Dzieci z przyjemnością i zaangażowaniem wykonywały podczas zajęć mnóstwo prac plastycznych związanych z jesienią.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

04-12-2016 Koszykówka chłopców: III miejsce

Gimnazjum

30 listopada w hali Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach rozegrany został tegoroczny finał Powiatowej Gimnazjady w koszykówce chłopców. Oprócz gospodarza turnieju udział w imprezie wzięły również reprezentacje Gimnazjów z Żurawicy, Stubna, Krasiczyna oraz Grochowiec. Po ciekawych i emocjonujących meczach tytuł mistrza powiatu przemyskiego zdobyło Gimnazjum ze Stubna. Nasi reprezentanci ostatecznie uplasowali się na wysokim, trzecim miejscu. Ostateczna klasyfikacja turnieju: 1. Gim. Stubno, 2. Gim. Krasiczyn, 3.Gim. Orły, 4. Gim. Grochowce, 5. Gim. Żurawica. Warto dodać, że dwa tygodnie temu trzecie miejsce w powiatowej koszykówce zdobyła również nasza żeńska reprezentacja. Gratulacje!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

01-12-2016 Urodziny Misia Książkowego

Szkoła Podstawowa

W dniu 23 listopada uczniowie świetlicy wybrali się na lekcje biblioteczną do Przemyskiej Biblioteki Publicznej z okazji urodzin Misia Książkowego. Wycieczka została zorganizowana przy współpracy świetlicy z biblioteką szkolną. W ramach lekcji dzieci mogły zapoznać się z miniowymi bohaterami książek, m.in. Kubusiem Puchatkiem, Misiem Yogi, Kung Fu Pandą czy misiem Kolargolem lub Paddingtonem. Każdy z uczestników miał ze sobą zabawkę misia. Dzieci wspólnie śpiewały piosenki o misiach i słuchały uważnie opowiadania o życiu niedźwiedzi. Atrakcją było przybycie Misia do biblioteki, który bawił się i śpiewał z dziećmi. Na koniec zostały wręczone szarfy dla misiów największych, najbardziej puchatych i kolorowych. Po wspaniałej zabawie uczniowie udali się do Muzeum Dzwonów i Fajek, gdzie mogli zapoznać się z historią ludwisarstwa przemyskiego. Można było również zobaczyć zabytkowe dzwony i fajki. Organizatorkami wyjazdu były nauczycielki świetlicy i biblioteki szkolnej: Anna Lula i Katarzyna Błaszczuk.

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

29-11-2016 Zabawa andrzejkowa

SP , GIM

Andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie jest powrotem do tradycji. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Ten niezwykły, inny niż wszystkie dni - dzień, pełen tajemniczych wróżb, miał miejsce w naszej szkole we wtorek, 22 listopada. Wszyscy uczniowie naszej szkoły, jak co roku, wspólnie bawili się na zabawie andrzejkowej. Natomiast w czasie przerw czekał na nich smaczny poczęstunek oraz wieczór wróżb. Uczniowie przepowiadali sobie przyszłość z kart, dłoni, magicznych serc. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw m.in. z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, losował magiczne bileciki, na których widniały nazwy zawodów przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Przepowiednie dostarczyły naszym uczniom wiele śmiechu i radości. Zabawa była udana, humory dopisywały, a pozytywne wróżby czekają na spełnienie.

Zdjęcia z imprezy w Szkole Podstawowej i Gimnazjum dostępne są w galerii.

 

23-11-2016 Pasowanie na Przedszkolaka

Przedszkole

17 listopada w naszym przedszkolu odbyło się "Pasowanie na przedszkolaka". Dzieci zaprezentowały program artystyczno - muzyczny. Pani Dyrektor uroczyście powitała dzieci w gronie dzielnych przedszkolaków i pasowała na wzorowego przedszkolaka wręczając pamiątkowy dyplom i bajkę. Po uroczystości wszystkich zaproszono na wspólny, słodki poczęstunek.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

21-11-2016 Wyjazd na mecz kadry do lat 16

SP , GIM

W poniedziałek 21 listopada na stadionie Czuwaju Przemyśl rozegrany został pierwszy z dwóch zaplanowanych międzynarodowych meczów reprezentacji Polski do lat 16 w piłkę nożną. Rywalem Polaków była reprezentacja Irlandii Północnej. Mecz, który był doskonałą promocją futbolu w tej części naszego regionu przyciągnął na przemyski stadion nadkomplet publiczności (ok. 3 tys. kibiców). Wśród nich nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły, którzy w liczbie ok. 30 osób żywiołowo dopingowali poczynania Biało - Czerwonych. Darmowe wejściówki otrzymali uczniowie, którzy w tym roku szkolnym reprezentowali barwy naszej placówki w różnego rodzaju zawodach sportowych. Mecz zgodnie z oczekiwaniami kibiców stał na wysokim poziomie, a reprezentanci naszego kraju pewnie ograli gości z Wysp Brytyjskich 4:1. Organizatorami wyjazdu byli nauczyciele wychowania fizycznego - Marcin Przytuła oraz Piotr Stelmach.

Zdjęcia z wyjazdu dostępne są w galerii.

 

20-11-2016 Unihokej: III miejsce w powiecie

Gimnazjum

Dnia 7 listopada na hali sportowej w Żurawicy odbyła się Powiatowa Gimnazjada w unihokeju dziewcząt. W turnieju udział wzięło 6 zespołów z powiatu przemyskiego: Kalników, Żurawica, Stubno, Ujkowice, Maćkowice i Orły. Reprezentantki naszej szkoły w składzie: Klaudia Laska, Joanna Rybka, Patrycja Ruszel, Wiktoria Bereźnicka, Kardelen Tas, Jagoda Milczanowska, Klaudia Zazula, Joanna Litwin, Aleksandra Dobosz i Marcjanna Nalepa zajęły wysokie 3 miejsce. Pierwsze miejsce przypadło drużynie z Kalnikowa, natomiast drugie drużynie z Żurawicy.

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

20-11-2016 Konkurs recytatorski w Radymnie

Gimnazjum

"...Domejki i Dowejki wszystkie przeciwieństwa pochodziły, rzecz dziwna, z nazwisk podobieństwa..." Kto jest autorem tych słów? Oczywiście Adam Mickiewicz. A tytuł utworu? Oczywiście "Pan Tadeusz". Koniec zagadek. Z radością informuję, że wśród gimnazjalistów  znaleźli się chętni, ambitni, zaangażowani oraz zdolni uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę w XII edycji Mickiewiczowskiego Konkursu Recytatorskiego. Serdeczne podziękowania dla Wiktorii Bereźnickiej i Pawła Statkiewicza - uczniów klas trzecich. Mimo wielu obowiązków, zgodzili się przygotować interpretację fragmentów "Pana Tadeusza", uczestniczyć w próbach, cierpliwie i z uśmiechem słuchać krytycznych uwag pani M. Nakonecznej i   wystąpić przed profesjonalnym jury i publicznością. Szczególnie cieszy fakt, że trud i wysiłek został zauważony. Paweł Statkiewicz wygrał konkurs!  Tak, tak. Był na pierwszym miejscu, czyli lepiej niż w ubiegłym roku (krótkie przypomnienie - rok temu był drugi ).  Doceniam to i obiecuję ocenę celującą z języka polskiego - oczywiście w kategorii aktywność i recytacja. Brawo!  Z niecierpliwością czekam na kolejne konkursy i nowych uczestników!

 

17-11-2016 Sukces naszych koszykarek

Gimnazjum

16 listopada w hali Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach odbył się finał Powiatowej Gimnazjady w koszykówce dziewcząt. W imprezie, której patronował Szkolny Związek Sportowy oraz Starostwo Powiatowe w Przemyślu, a tegorocznym współorganizatorem była również nasza placówka udział wzięły 4 zespoły. Tytuł mistrza powiatu przemyskiego obronił ubiegłoroczny tryumfator - Gimnazjum w Stubnie. Zespół naszych dziewcząt zaprezentował się naprawdę solidnie zajmując ostatecznie trzecie miejsce. Tytuł wicemistrza przypadł dziewczętom z Gimnazjum w Ujkowicach. Czwarte miejsce w turnieju zajęły reprezentantki Gimnazjum z Żurawicy. Gratulacje!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

15-11-2016 Konkurs plastyczny "Bezpieczne wakacje"

Gimnazjum

Komenda Miejska Policji w Przemyślu rozstrzygnęła powiatowy etap konkursu "Bezpieczne wakacje 2016". Komisja konkursowa wyłoniła laureatów powiatowego etapu konkursu plastycznego pod hasłem "Bezpieczne wakacje 2016". Konkurs rozstrzygany był w trzech kategoriach wiekowych dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i powiatu przemyskiego. Miło nam poinformować, iż w kategorii wiekowej 13 - 15 lat II miejsce otrzymała nasza uczennica - Gabriela Tymoczko. Uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców odbyło się na auli przemyskiej Komendy Policji. Licznie zgromadzonym dzieciom i ich opiekunom wręczano nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Zwycięskie prace będą reprezentować nasz powiat podczas wojewódzkiego finału konkursu w Rzeszowie.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

14-11-2016 Święto Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości w Zespole Szkolno - Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnym w Orłach były dla starszych i młodszych lekcją patriotyzmu oraz historii. Montaż słowno - muzyczny przygotowany przez członków społeczności szkolnej nawiązywał do upadku Polski, czasów rozbiorów, a także wydarzeń bezpośrednio związanych z odzyskaniem niepodległości. Prezentowane teksty   literackie odzwierciedlały tęsknotę Polaków za Ojczyzną oraz ich waleczność na drodze do wolnego i suwerennego kraju. Zgromadzeni na uroczystości wspólnie ze szkolnym chórem śpiewali bliskie sercu Polaków pieśni patriotyczne i legionowe.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

09-11-2016 Znicz pamięci

SP , GIM

Jak co roku, w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, nasi uczniowie oddali cześć poległym w obronie naszej ojczyzny. W tym roku zaszczyt ten przypadł uczniom klasy VI i III a, którzy zapalili znicze na grobach żołnierzy spoczywających na przemyskich cmentarzach wojennych z okresu I i II wojny światowej. Wizyta ta była także okazją do poznania historii wyjątkowej w skali kraju nekropolii, na której spoczywają żołnierze różnych wyznań i narodowości.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

07-11-2016 Międzyklasowy turniej piłki nożnej

Gimnazjum

27 października i 3 listopada br. w hali sportowej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach odbył się kolejny turniej piłki nożnej, w którym wzięły udział wszystkie klasy gimnazjalne. Organizatorami tej udanej imprezy byli: Aleksander Lech, Kacper Wielgosz i Michał Romaniuk z klasy IIIB. Uczniowie wspomagani przez nauczycieli wychowania fizycznego, pełniących funkcję sędziów, stanęli na wysokości zadania i zadbali o każdy szczegół rozgrywek. Rywalizacja rozpoczęła się uroczystym wystąpieniem Pani Dyrektor - mgr Renaty Iwanów. Jak zwykle turniejowi towarzyszyły wielkie emocje. Każdy zespół zaprezentował się bardzo dobrze. Bezkonkurencyjna okazała się klasa IIIB. Po zaciętym, finałowym boju wygrała ona z klasą IB 3:1. Na trzecim miejscu uplasowała się klasa IIIA. Najlepszym bramkarzem turnieju wybrano Artura Nowotarskiego z klasy IIIB, który niejednokrotnie ratował swoją drużynę przed stratą bramki. Natomiast tytuł najlepszego strzelca powędrował do reprezentanta klasy IIIA - Sylwestra Sękowskiego, którego świetne wykończenia akcji i opanowanie zaprowadziło jego zespół bardzo wysoko. Doping na trybunach był, rzecz jasna, na bardzo wysokim poziomie, a mianem najlepszego kibica imprezy została nagrodzona mgr Ewa Pleśniak - wychowawczyni klasy IIIB. Bez jej dopingu drużyna nie zaszłaby tak daleko. Warto również wspomnieć o świetnym występie klasy IB, która mimo tego, że zaledwie dwa miesiące temu przekroczyła progi naszego Gimnazjum, zdążyła idealnie się zgrać i dojść do finału. Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

01-11-2016 Dobre występy szachistów

SP , GIM

26 października w Krasiczynie zostały rozegrane Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej oraz Powiatowa Gimnazjada w szachach drużynowych. Reprezentacja szkoły podstawowej w składzie: Michał Cwynar, Dawid Prymaszko, Grzegorz Cwynar i Dominika Czajkowska zajęła trzecie miejsce. Natomiast gimnazjaliści: Grzegorz Mazur, Nikodem Franków, Hubert Łoś, Roksana Zając - zajęli drugie miejsce i uzyskali awans do turnieju rejonowego. Gratulacje!

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

30-10-2016 Kiermasz owoców i warzyw

Gimnazjum

Jak co roku kiermasz owoców i warzyw cieszył się ogromną popularnością wśród całej społeczności szkolnej. Mali i duzi oblegali barwne stoisko, a zgromadzone na nim frykasy znikały w błyskawicznym tempie. Niezmordowane opiekunki Samorządu Uczniowskiego - mgr Marzena Nakoneczna i mgr Marzena Podgórska wraz z grupą uczennic klas trzecich, dwoiły się i troiły, aby na stoisku nie brakowało niczego. Podczas kiedy uczniowie zmobilizowani przez dzwonek podążali na lekcje, pani M. Nakoneczna wraz z Asią Rybką i Klaudią Laską kroiły kolejne owoce zamieniając je w fantastyczną sałatkę. Natomiast mgr Beata Kasprzyk - Hiszpan postanowiła wykorzystać kiermasz w nieco inny sposób. Pod jej kierunkiem uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej, w czasie lekcji języka angielskiego, przyszli na zakupy i w praktyce sprawdzali swoje umiejętności językowe.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

28-10-2016 Dzień zabawek

Przedszkole

Dzień zabawek - w piątek wędrują razem z nami do przedszkola nasze ulubione zabawki z domu. Bawimy się wspólnie, wymieniamy się zabawkami, pomysłami i mamy specjalną okazję do większej integracji ze swoją grupą. Jest to szczególnie ważne, zwłaszcza w okresie adaptacji do warunków przedszkolnych. Wdrażamy również dzieci do pilnowania i odpowiedzialności za własne rzeczy.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

26-10-2016 "Wiewiórka na drogowym szlaku"

Przedszkole

W ostatni piątek 21 października 2016 r. przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt. "Wiewiórka na drogowym szlaku" przygotowany przez Teatrzyk Bazyl Art z Przemyśla. Dzieci z zainteresowaniem śledziły historię wiewiórki Basi, która marzyła o wycieczce do wielkiego miasta. Dzięki zabawnej i sympatycznej postaci wiewiórki, przedszkolaki poznały i uświadomiły się sobie, jakie niebezpieczeństwa wynikają z nieznajomości podstawowych zasad i znaków drogowych. Podczas przedstawienia bohaterowie zdawali pytania, nawiązywali rozmowę z dziećmi oraz zapraszali ich do siebie na scenę. Przedszkolaki chętnie brały czynny udział i odpowiadały na wszystkie pytania, wykazując się przy tym świetną znajomością zasad bezpieczeństwa na drodze oraz znaków.

Zdjęcia z teatrzyku dostępne są w galerii.

 

26-10-2016 Zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na ulicy

Przedszkole

W Naszym Przedszkolu dzieci uczą się wielu ciekawych rzeczy. Jedną z nich jest poznawanie znaków drogowych, które wcześniej przygotowały przy pomocy swoich pań, jak również poznanie zasad zachowania w ruchu drogowym, aby bezpiecznie poruszać się po ulicy. Przedszkolaki zapoznają się także z kolejnością świateł na sygnalizatorze świetlnym oraz co oznaczają poszczególne światła.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

25-10-2016 Uwaga! Czerwone światło!

Przedszkole

W ramach zajęć o bezpieczeństwie na drodze dzieci z grupy: średniaków i 4-5 latków wybrały się na najbliższe skrzyżowanie. Przedszkolaki rozpoznawały i nazywały napotykane znaki drogowe. Pokazały w praktyce umiejętność bezpiecznego przechodzenia po pasach na drugą stronę ulicy. Po odpowiedzialnym zachowaniu dzieci wróciły uśmiechnięte do przedszkola.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

25-10-2016 Święto warzyw i owoców

Przedszkole

12 października 2016 r. w Przedszkolu Samorządowym w Orłach odbyło się "Święto warzyw i owoców". Dzieci ze wszystkich grup wiekowych wykonały z owoców i warzyw różne ludziki, zwierzątka i figurki, z których została przygotowana wystawa. Wystawę oglądali zaproszeni goście oraz rodzice. Atrakcją dla zaproszonych gości były wiersze i piosenki przygotowane przez przedszkolaków oraz zagadki z nagrodami. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały gromkie brawa za występy, a zaproszonych gości poczęstowano pysznymi owocami.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

24-10-2016 XVI Dzień Papieski

SP , GIM

18 października w Zespole Szkolno - Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach, obchodziliśmy XVI Dzień Papieski, był to dzień duchowej łączności z Ojcem Świętym. W tym roku dziękowaliśmy Panu Bogu za Osobę Jana Pawła II, który nauczał nas i mówił "Bądźcie świadkami miłosierdzia". Z wdzięcznością wspominaliśmy życie i dzieło Jana Pawła II - papieża czasów niezwykłych, świadka jedności, pielgrzyma pokoju, obrońcy godności człowieka i sługi miłosierdzia. W tym roku uroczysty program upamiętniający osobę Jana Pawła II przygotowali uczniowie klas 4-6, którzy recytowali wiersze o Janie Pawle II i przedstawili historię życia Ojca Świętego, a nasz chór gimnazjalny swoim pięknym śpiewem jeszcze bardziej uświetnił naszą uroczystość. Serdecznie dziękujemy nauczycielom, którzy przygotowali Dzień Papieski Paniom Agacie Wąsacz, Agacie Wołk - Potocznej i ks. Michałowi Mazur. Wierzymy, że z domu Ojca spogląda na nas Jan Paweł II i cieszy się, że jego słowa pozostały w naszych sercach i w naszych czynach.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

22-10-2016 Gminny Turniej Szachowy

SP , GIM

20 października w naszej szkole odbył Gminny Indywidualny Turniej Szachowy, którego organizatorami był Zespół Szkolno - Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach i Uczniowski Klub Sportowy "Orzełek". W zmaganiach wzięło udział 25 zawodników i zawodniczek, którzy reprezentowali poszczególne szkoły z terenu gminy Orły. Po zaciętych zmaganiach zwycięzcą w kategorii szkół podstawowych okazał się Dawid Prymaszko, drugie miejsce zajął Rafał Zając, a trzecie Michał Cwynar. Najlepszą zawodniczką w tej kategorii została Dominika Czajkowska. Wśród gimnazjalistów bezkonkurencyjny okazał się Grzegorz Mazur, drugi był Nikodem Franków, natomiast trzecie miejsce zajęła Roksana Zając. Gratulacje dla wszystkich, a szczególnie dla zwycięzców.

Zdjęcia z turnieju dostępne są w galerii.

 

20-10-2016 Podium unihokeistów

Szkoła Podstawowa

19 października na hali sportowej w Żurawicy rozegrany został finał Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w mini unihokeju chłopców. Jak co roku, i tym razem w tegorocznym finale udział wzięli reprezentanci Szkoły Podstawowej z Orłów, którzy w ostatnich latach spisywali się w tej dyscyplinie bardzo dobrze. I tym razem nasi chłopcy nie zawiedli, ostatecznie zajmując wysokie III miejsce. Dodać należy, że w turnieju wystąpiło łącznie 7 zespołów: Żurawica nr 1, Żurawica nr 2, Ujkowice, Krasiczyn, Stubno, Kalników, Orły. Pierwsze dwa miejsce, premiowane awansem do półfinału wojewódzkiego przypadły miejscowym szkołom z Żurawicy. Gratulacje! Warto wspomnieć, że w tym roku po raz pierwszy mecze mini unihokeja IMS rozgrywane były formułą ligową tzn. 3x5'.

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

19-10-2016 Dyskoteka szkolna

Gimnazjum

Gimnazjaliści mają już za sobą pierwszą w tym roku szkolnym dyskotekę. Tradycyjnie jest ona połączona z przyjęciem pierwszoklasistów do społeczności szkolnej. Samorząd, pod kierunkiem opiekunek - mgr Marzeny Nakonecznej i mgr Marzeny Podgórskiej, przygotował dla nich konkursy i zagadki dotyczące naszej szkoły. Niektóre z nich sprawiały trudność nawet tym, którzy już dawno zadomowili się w gimnazjalnych murach. Pierwszoklasiści stanęli na wysokości zadania i nie dawali za wygraną nawet wtedy, kiedy z uśmiechem na ustach trzeba było zjeść kwaśną cytrynę. Wszyscy bawili się doskonale.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

18-10-2016 Pomagamy i wygrywamy

Szkoła Podstawowa

Fundacja Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym "jerzyk" z Przemyśla zorganizowała kolejną edycję akcji pod hasłem "Rozkręcamy rehabilitację" polegającą na zbiórce plastikowych nakrętek w szkołach i przedszkolach. Zebrane nakrętki przeznaczane są na działalność Ośrodka Rehabilitacyjno - Psychologicznego prowadzonego przez Fundację gdzie chore i niepełnosprawne dzieci objęte są bezpłatną rehabilitacją i opieką psychologiczno, pedagogiczną. Uroczyste podsumowanie akcji miało miejsce w dniu 03.10.2016 r., w Hotelu "Accademia" w Przemyślu. Miło nam poinformować, iż za zebraną ilość nakrętek w przeliczeniu na jednego ucznia szkoły zajęliśmy 3 miejsce spośród szkół całego regionu i otrzymaliśmy - odkurzacz. W finale akcji "jerzyka" uczestniczyli również Karol Sajdak i Paweł Podolak uczniowie Szkoły Podstawowej, którzy w ubiegłym roku szkolnym uzbierali największa ilość plastikowych nakrętek. Serdecznie dziękujemy za udział w akcji i ... zbieramy dalej.

 

17-09-2016 Święto Komisji Edukacji Narodowej

W Zespole Szkolno - Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach Dzień Nauczyciela jest związany z pasowaniem na ucznia pierwszoklasistów. Przygotowania do tej ważnej dla najmłodszych uczniów uroczystości trwały od wielu dni. Nad wszystkim czuwała mgr Krystyna Morawska - wychowawczyni klasy pierwszej. Jej podopieczni wspaniale zaprezentowali się w montażu słowno - muzycznym, który poprzedził doniosłe wydarzenie.

Po ślubowaniu na sztandar szkoły i pasowaniu, którego dokonała Pani Dyrektor mgr Renata Iwanów, przyszedł czas na prezenty. Wśród nich szczególną niespodzianką był występ grupy baletowej kierowanej przez mgr Beatę Kasprzyk - Hiszpan. Dziewczynki nagrodzono gromkimi brawami. Kolejnym elementem uroczystości z okazji Święta KEN było wręczenie nagród dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach dla nauczycieli i pracowników szkoły. Zwieńczeniem akademii był program artystyczny przygotowany przez gimnazjalistów pod kierunkiem mgr Anny Ochalskiej oraz krótki występ muzyczny, który zaprezentowała grupa flecistów ze Szkoły Podstawowej oraz chór szkolny pod batutą mgr Agaty Wąsacz. W tym ważnym dla całej placówki dniu nie zabrakło również życzeń od Rady Rodziców oraz uczniów, a nawet absolwentów.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

17-10-2016 Zestaw pytań do...

Szkoła Podstawowa

13 października, w przede dniu Święta Edukacji Narodowej, uczniowie klasy IIA Szkoły Podstawowej postanowili nieco bliżej poznać pracowników naszej szkoły i w tym celu udali się do gabinetu Dyrektora szkoły, sekretariatu i szkolnej kuchni, aby zadać przygotowane przez siebie pytania. Nasza Pani Dyrektor przywitała dzieci z pięknym uśmiechem na twarzy i cierpliwie odpowiadała na zadawane jej pytania. Podczas krótkiego spotkania mogliśmy się dowiedzieć m.in. o tym, że praca dyrektora jest trudna i odpowiedzialna, ale uśmiech i dobre słowo uczniów rekompensują wszystko, o tym, że Pani Dyrektor pracuje w naszej szkole już 17 lat, ale także i tego, kiedy została ona założona. Standardowe pytanie, które zadaje każde dziecko - "Ile Pani ma lat?" - również i tutaj padło, lecz jednak niech odpowiedź pozostanie tajemnicą.

Wizyty naszych milusińskich w sekretariacie szkoły i kuchni także należały od owocnych. Dzieci dowiedziały się, w jakich godzinach pracują nasze Panie kucharki, od której czynny jest sekretariat, czym zajmuje się Pani sekretarka, a także o tym, że mimo braku nowego komputera na starym pracuje jej się doskonale. Panie kucharki obiecały uczniom ukochane przez nich kluski śląskie, w zamian prosząc niezmiennie o puste talerze i ciszę na stołówce. Podsumowaniem uczniowskich mini - wywiadów były pamiątkowe zdjęcia. Dziękujemy!

 

16-10-2016 Spotkanie z podróżnikiem

SP , GIM

Kiedy zaczynają już blaknąć wspomnienia z wakacji, a jesienna pogoda nie nastraja pozytywnie, warto spotkać się z ciekawym człowiekiem i pomarzyć o dalekich podróżach. Już po raz kolejny odwiedził naszą szkołę Grzegorz Chachura - członek grupy podróżniczej Trzask.pl. Tym razem uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum "wybrali się w podróż" po Brazylii. Podczas tej magicznej wyprawy "odwiedzili" wodospad Iguazu, Sao Paulo, Pantanal i oczywiście Rio de Janeiro. Podróżnik opowiadał o problemach i życiu codziennym Brazylijczyków. Nie zabrakło zagadek. Nagrodą za trafne odpowiedzi były słodkie niespodzianki.

Zdjęcia ze spotkania dostępne są w galerii.

 

16-09-2016 Gość ze Szwajcarii

Już po raz drugi Zespół Szkolno - Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach odwiedził pan Thomas Peter Binder - burmistrz szwajcarskiego miasta Gossau. Gość oraz towarzyszące mu osoby poznali różne aspekty pracy naszej placówki. Oklaskiwali występ chóru szkolnego oraz poloneza, którego pięknie zatańczyli piątoklasiści ubrani w tradycyjne szlacheckie stroje. Następnie odbyło się spotkanie uczniów z gośćmi, podczas którego zapoznali się oni z ubiegłorocznym spektaklem Jasełek, wystawianym m.in. na scenie Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu. Szwajcarzy natomiast przybliżyli naszej młodzieży swój kraj. Odpowiadali także na różnorodne pytania zadawane przez uczniów. Kolejnym punktem wizyty były rozgrywki sportowe. Goście spacerowali również po szkole, zaglądając do klas, w których odbywały się lekcje. Nasza placówka zrobiła na nich wielkie wrażenie. Urzekła ich barwność naszej szkoły oraz otwartość jej pracowników i całej społeczności szkolnej.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

15-10-2016 Język angielski - terminy konkursów

Gimnazjum

Konkursy z języka angielskiego w roku szkolnym 2016/2017: 1. Konkurs MULTITEST 2016 - 19.10.2016 r. , 2. Konkurs kuratoryjny - 24.10.2016 r. , 3. VII Olimpiada Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów (ogólnopolska) - etap I - 15.11.2016 r. Wszystkie konkursy odbywają się w naszej szkole. Chętnych uczniów zapraszamy po szczegółowe informacje do nauczycieli językowców.

 

12-10-2016 Wizyta w teatrze

Gimnazjum

Niezłomność, lojalność, przyjaźń, ale też męstwo, odwaga, to cechy, które i dzisiaj powinny stanowić wzór do naśladowania dla współczesnej młodzieży, która w szaleńczym tempie życia początku XXI wieku nierzadko zapomina o tym, co najważniejsze. Alek, Zośka i Rudy to pokolenie bohaterów, ale również zwykłych młodych ludzi, ambitnych absolwentów gimnazjum, aktywnych harcerzy i cenionych sportowców, którym przyszło żyć w tragicznych czasach. Dzieje tych chłopców opisanych w książce Aleksandra Kamińskiego pod tytułem "Kamienie na szaniec", uczniowie klasy 3a i 3b mogli bliżej poznać podczas spektaklu pod tym samym tytułem, zrealizowanym przez twórców Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia, z którym nasza szkoła współpracuje już od wielu lat. Myślę, że najlepszą rekomendacją będzie opinia jednego z uczniów. Oto ona: "Lektura obowiązkowa, która na zawsze zostaje w sercu. Niesamowite jest to, że w czasie tak smutnym, tragicznym była w nich radość, miłość, siła przetrwania. Nie ma ich. Odeszli. A jednak są. Żyją w każdym wrażliwym młodym człowieku". Gimnazjaliści będą po powrocie do szkoły musieli dokonać porównania spektaklu, filmu i książki o losach polskich patriotów walczących z hitlerowską okupacją. A na deser? Powtórka z recenzji.

 

11-10-2016 Sportowych sukcesów ciąg dalszy

SP , GIM

11 października na położonym nad Sanem stadionie w Krasiczynie odbył się tegoroczny powiatowy finał w sztafetowych biegach przełajowych. Decyzją gminnych organizatorów sportu rywalizacja powiatu przemyskiego odbywała się w sztafetach siedmio osobowych. Chłopcy biegali na dystansie 7x800 metrów, natomiast dziewczęta 7x500 metrów zarówno w kategorii Szkół Podstawowych, jak i Gimnazjów. W zawodach tej rangi nie mogło zabraknąć naszych reprezentantów, którzy w dniu dzisiejszym bronili tytułu mistrzowskiego zdobytego przed kilkoma miesiącami. Jak się okazało i w tym roku nasi uczniowie nie mieli sobie równych wygrywając rywalizację w kategorii Gimnazjum (dziewczyny i chłopcy) oraz Szkoły Podstawowej (chłopcy). Wśród dziewcząt SP wygrała reprezentacja Szkoły Podstawowej z Kalnikowa. Gratulacje !!! Klasyfikacja końcowa: I. Szkoła Podstawowa: dziewczęta - 1. Kalników, 2. Krasiczyn; chłopcy - 1. Orły, 2. Krasiczyn, 3. Kalników; II. Gimnazjum: dziewczęta - 1. Orły, 2. Krasiczyn; chłopcy - 1. Orły, 2. Bircza, 3. Krasiczyn.

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

11-10-2016 Tak pracują maluchy

Przedszkole

"Jestem małym przedszkolakiem, ale dużo już potrafię. Ja się uczę, gdy się bawię, bo w zabawie jest ciekawiej".

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

10-10-2016 Teatrzyk "O smoku, który zgubił się..."

Przedszkole

5 października dzieci z Przedszkola Samorządowego w Orłach odwiedził teatrzyk Fiku - Miku z Krakowa z przedstawieniem pt. "O smoku, który zgubił się w mieście". Aktorzy w bardzo ciekawy i zarazem zabawny sposób przekazali dzieciom podstawowe zasady ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa na ulicy. Przedszkolaki ponadto poznały znaki ostrzegawcze i znaki zakazu.

Zdjęcia z teatrzyku dostępne są w galerii.

 

09-10-2016 Akcja "wiosenny kwiatek"

Przedszkole

Dzieci z grupy "starszaków" zakładają szkolny ogródek obserwacyjny. W ogrodzie sadzą cebulki wiosennych kwiatów.

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

06-10-2016 Moda na czytanie

Gimnazjum

"Quo vadis" czytano w parkach, kawiarniach, na statkach, szczytach gór, jednostkach wojskowych... oraz naszym Gimnazjum. 4 października we współpracy ze Szkolną Biblioteką przygotowano dla uczniów nietypową lekcję języka polskiego. W interpretacji młodzieży usłyszeliśmy fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza, który doskonale scharakteryzował: Nerona, Marka Winicjusza, Ligię oraz  wiele innych historycznych i fikcyjnych postaci. Narodowe Czytanie - nie tylko w szkole - pokazuje, że chcemy wracać lub na nowo odkrywać dobre i sprawdzone lektury. Takie książki, o których dyskutujemy i które nas od lat poruszają. Mamy nadzieją, że dla wszystkich uczestników tego spotkania był to czas refleksji i radości z kontaktu z wielką literaturą. Młodzież na pamiątkę otrzymała  zakładki do książek, które przydadzą się już wkrótce, a szczególnie uczniom klas pierwszych. A dlaczego? Przypominam - w lutym omawiamy "Quo vadis" w całości, a nie tylko fragmenty! Szczególne podziękowania kieruję pod adresem Pań pracujących w naszej Bibliotece oraz uczniów, którzy prezentowali fragmenty powieści. Tym razem wymarzonym  uczniem każdego nauczyciela  okazał się Kacper Wielgosz (klasa 3b), który zadbał o odpowiedni strój, myślę, że godny samego Nerona. Oceńcie sami.

Zdjęcia z dostępne są w galerii.

 

05-10-2016 Październik - miesiącem bibliotek szkolnych

Święto Bibliotek Szkolnych zostało ustanowione w 1999 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarstwa szkolnego. Tegoroczne hasło brzmi: "Książka to dopiero początek". Biblioteka szkolna ogłasza konkurs plastyczny na plakat promujący czytanie i książkę. Do wzięcia udziału w konkursie zapraszamy uczniów IV-VI SP oraz Gimnazjum naszej szkoły. Konkurs trwa d o25 października. Dokładne informacje u nauczyciela biliotekarza. Zapraszamy!

 

04-10-2016 Majsterkowo - warsztaty w Castoramie

Szkoła Podstawowa

29 września 2016 roku dzieci ze świetlicy wzięły udział w zajęciach w przemyskiej Castoramie. Najpierw odbyły krótki "spacer" po sklepie i zapoznały się z różnymi działami oraz pracującymi tam ludźmi. Potem uczniowie zamienili się w małych majsterkowiczów. Każdy otrzymał fartuszek i zestaw drewnianych elementów, z których miał, zgodnie ze wskazówkami, wykonać karmnik. Dzieci łączyły poszczególne elementy, wzajemnie sobie pomagając. Zmontowane karmniki zabrały do domu. Na zakończenie każdy uczestnik warsztatów otrzymał pamiątkowy dyplom i drobne upominki. Po warsztatach udaliśmy się do McDonald'sa na podwieczorek     i zabawę na placu zabaw. Dzieci długo będą wspominać wspaniałą  i pełną wrażeń wycieczkę.

Zdjęcia z warsztatów dostępne są w galerii.

 

03-10-2016 Wycieczka klasy IIa

Szkoła Podstawowa

1 października 2016 r. odbył się piknik uczniów klasy IIa Szkoły Podstawowej. Dzieci z rodzicami oraz wychowawczynią - Panią Elżbietą Dedio wybrały się do gospodarstwa agroturystycznego w Orzechowcach, gdzie zorganizowano różne atrakcje nie tylko dla młodszych, ale także dla dorosłych. Dzieci miały możliwość przejechać się wierzchem na koniu, rozładować energię na dmuchanym "zamku" oraz wziąć udział w rodzinnych zawodach sportowych. W międzyczasie można było częstować się kiełbasą z rożna, słodyczami i napojami. Na koniec uczestnicy "pikniku" odwiedzili przemyski Rynek Miejski, gdzie mieli okazję odbyć przejażdżkę ulicami miasta turystycznym pociągiem. Pogoda była wspaniała, wszyscy uczestnicy bawili się świetnie i zadowoleni powrócili do swoich domów. Cała klasa IIa serdecznie dziękuje Państwu A. i K. Galom za tak wspaniałe i sprawne zorganizowanie sobotniego wypoczynku - Dziękujemy !!!

Zdjęcia z wycieczki dostępne są w galerii.

 

29-09-2016 Indywidualna LA - finał wojewódzki

SP , GIM

W dniach 27-28 września na stadionie lekkoatletycznym CWKS "Resovia" w Rzeszowie odbyły się tegoroczne finały województwa podkarpackiego Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz Gimnazjady w indywidualnej lekkiej atletyce. W imprezie udział łącznie wzięło niemal 1000 uczestników (po 20 osób z 25 powiatów województwa podkarpackiego w kategorii Szkół Podstawowych oraz Gimnazjum). Warto dodać, że prawo startu w imprezie mieli wyłącznie zawodnicy, którzy osiągnęli "podium" w zawodach rangi powiatowej. Zespół Szkolno - Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach na mistrzostwach województwa reprezentowali: Konrad Boratyn (bieg na 60 metrów), Mateusz Gala (rzut piłeczką palantową), Oskar Balawender (bieg na 100 metrów), Krystian Babiarz (bieg na 1000 metrów), Kacper Wielgosz (skok w dal) oraz Patrycja Ruszel, Monika Karuś, Paulina Szejnar, Julia Janusz (sztafeta 4x100 metrów). Z powodu kontuzji udziału w imprezie nie wziął natomiast mistrz powiatu w biegu na 1000 metrów - Adrian Pempuś. Mimo wysokiego poziomu sportowego i mocnej konkurencji nasi zawodnicy zaprezentowali się przyzwoicie. Najlepszy wynik osiągnął Kacper Wielgosz, który w swojej dyscyplinie sklasyfikowany został na 19-tym miejscu.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

28-09-2016 Festiwal kwiatów, warzyw i owoców

Szkoła Podstawowa

23 września w Szkole Podstawowej odbył się "Festiwal kwiatów, warzyw i owoców". W tym dniu wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami przyszli barwnie i ciekawie przebrani. Festiwal oficjalnie otworzyła Pani Dyrektor - mgr Renata Iwanów. Po krótkiej przemowie zaprosiła uczniów poszczególnych klas do zaprezentowania swojego przebrania, a najciekawsze wyróżniła i wręczyła dyplom. Najmłodsi uczniowie z kl. "0" przedstawili krótki program muzyczno - taneczny włączając wszystkich do wspólnej zabawy. Po części artystycznej uczniowie kl. V i VI wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". Punktem kulminacyjnym festiwalu było przygotowanie wraz z wychowawcami dań i potraw z warzyw, ziół, owoców oraz wspólny poczęstunek.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.

 

26-09-2016 Sprzątanie Świata 2016

SP , GIM

Uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach, jak co roku wzięli udział w akcji Sprzątania Świata. Gimnazjaliści oraz uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej wraz z nauczycielami ruszyli na poszukiwanie odpadów. Wprawdzie nasze społeczeństwo coraz większą wagę przywiązuje do ochrony środowiska, niestety nadal nie brakuje takich, którzy beztrosko zaśmiecają swoją najbliższą okolicę. Młodzi ludzie zbierali tego efekty. Akcja organizowana przez Fundację Nasza Ziemia odbyła się już po raz dwudziesty trzeci. Jej tegoroczne hasło to: "Podaj dalej… drugie życie odpadów".

Zdjęcia dostępne są w galerii.

 

21-09-2016 Sukces naszych lekkoatletów

Szkoła Podstawowa

21 września na stadionie lekkoatletycznym "Juvenia" w Przemyślu odbyły się tegoroczne indywidualne powiatowe mistrzostwa Szkolnego Związku Sportowego w lekkiej atletyce. W tym dniu do rywalizacji indywidualnej przystąpili najlepsi lekkoatleci Szkół Podstawowych z terenu powiatu przemyskiego. Nie mogło wśród nich zabraknąć uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali się rewelacyjnie. Adrian Pempuś został mistrzem powiatu przemyskiego w biegu na 1000 m, Konrad Boratyn mistrzem powiatu w biegu na 60 m, natomiast Mateusz Gala był trzeci w rzucie piłeczką palantową na odległość. Cała trójka wywalczyła tym samym awans do finału wojewódzkiego. Warto dodać, że nasi lekkoatleci to uczniowie V klasy Szkoły Podstawowej i na imprezach tego typu rywalizują również ze starszymi uczniami z klas VI - tym bardziej cieszy ich doskonały start. Gratulacje !!!

Zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii.

 

20-09-2016 Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Gimnazjum

Jak co roku do wyborów wystartowali uczniowie, których wybrano z poszczególnych klas. Mieli oni za zadanie zyskać poparcie określonej liczby uczniów i nauczycieli. Przez kilka dni w szkole trwała ożywiona kampania wyborcza. Dla kandydatów, a także wyborców była to szkoła demokracji. Młodzież uczy się w ten sposób właściwych postaw obywatelskich. W dniu wyborów emocje rosły z minuty na minutę. Typowano zwycięzców i z niecierpliwością czekano na wyniki. Głosy liczyła komisja wyborcza pod kierunkiem opiekunek SU - mgr Marzeny Nakonecznej i mgr Marzeny Podgórskiej. Oficjalne wyniki ogłosiła Pani Dyrektor - mgr Renata Iwanów. Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego wybrano Wiktorię Sudoł z klasy III B. Jej zastępcą został Paweł Statkiewicz z klasy III A. Trzecią lokatę w wyborach uzyskała Roksana Zając również z klasy III A. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy im wielu pomysłów oraz satysfakcji z wykonywanej na rzecz społeczności szkolnej pracy.

Zdjęcia z dostępne są w galerii.

 

05-09-2016 Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

W Zespole Szkolno - Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi w Orłach zainaugurowano nowy rok szkolny 2016/2017. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą o orłowskim kościele parafialnym. Następnie dyrekcja, uczniowie, nauczyciele i rodzice udali się do budynku szkoły. Tam powitała wszystkich Dyrektor - mgr Renata Iwanów. W swoim przemówieniu życzyła całej społeczności szkolnej zdrowia i sukcesów, a także satysfakcji z wykonywanej pracy. Wspomniała również o bohaterach września 1939 roku i wszystkich, którzy walczyli za Ojczyznę w okresie II wojny światowej. Zgromadzeniu uczcili ich minutą ciszy. Inauguracja roku szkolnego jest szczególnym przeżyciem dla tych, którzy wkraczają w szkolne mury po raz pierwszy. Trzylatki dumne i z powagą maszerowały do przedszkola, niosąc na plecach swoje pierwsze szkolne plecaki, które rodzice wyposażyli w niezbędne pomoce naukowe. Emocje towarzyszyły także pierwszoklasistom, którzy rozpoczęli kolejny etap edukacji. Cała społeczność szkolna wspominała minione już wakacje, dzieląc się wspomnieniami i przeżyciami. Wszystkim życzymy zapału do nauki i twórczej pracy oraz wielu sukcesów.

Zdjęcia z imprezy dostępne są w galerii.